AMEA-da kvant texnologiyalarının tətbiqi və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub
Sentyabrın 22-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə olunan məruzə kvant texnologiyalarının tətbiqi və inkişaf perspektivlərinə həsr olunub.
Məruzəni təqdim edən AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov 1911-ci ildə Nobel mükafatı laureatı Maks Plankın yeni kvant nəzəriyyəsini müzakirəyə çıxardığını və bununla da müasir elmi istiqamətin əsasının qoyulduğunu deyib. Ötən əsrdə bir çox dövlətlərdə kvant yanaşmasına əsaslanan yeni texnologiyaların inkişafı üçün elmi mərkəzlərin yaradıldığını bildirən akademik onların  fəaliyyətindən söhbət açaraq kvant fizikası ideyalarının elm və texnologiyaların, o cümlədən süni intellekt, əşyaların interneti, Big Data, robototexnika, kriptoqrafiyanın inkişafında rolundan danışıb.
Akademik Nazim Məmmədov respublikamızda kvant fizikası sahəsində elmi-tədqiqat işlərinin XX əsrin 70-ci illərindən başlayaraq aparıldığını, kvant mexanikası sahəsində kifayət qədər güclü kadr potensialının və dayanıqlı metodoloji bazanın mövcud olduğunu qeyd edib. AMEA-nın Fizika, Riyaziyyat və Mexanika, Radiasiya Problemləri institutlarında, həmçinin Bakı Dövlət Universitetində aparılan elmi tədqiqatlarda əldə olunan nəticələrin yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini, bu sahədə dünyanın bir sıra elmi mərkəzlərilə birgə eksperimental işlərin aparıldığını bildirib. Kvant yanaşmasına əsaslanan yüzdən artıq kompüter proqramının mövcud olduğunu qeyd edən akademik həmin proqramların multidissiplinar xarakterli, geniş spektrli məsələlərin həllində tətbiqindən danışıb, bir sıra proqramların Fizika İnstitutunda geniş istifadə olunduğunu deyib. Bölmə rəhbəri həmçinin kvant koqnitivliyi nəzəriyyəsindən, onun müxtəlif sahələrdə tətbiqinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Çıxışının sonunda alim bu istiqamətdə tədqiqat aparan elmi müəssisələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə beynəlxalq elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub. Mövzu ətrafında akademiklər - Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri - Misir Mərdanov, Ramiz Alıquliyev və başqaları çıxış edərək məruzənin müasir dövr üçün əhəmiyyətindən danışıb, təkliflərini bildiriblər.

В НАНА были обсуждены сферы применения квантовых технологий и перспективы их развития
Доклад, который обсуждался 22 сентября на заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, был посвящен применению квантовых технологий и перспективам их развития. Выступивший с докладом академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук НАНА, директор Института физики, академик Назим Мамедов отметил, что в 1911 году лауреат Нобелевской премии Макс Планк вынес на обсуждение новую квантовую теорию, и тем самым были заложены основы современного научного направления. Сообщив, что в прошлом веке во многих государствах были созданы научные центры, нацеленные на развитие новых технологий, основывающихся на квантовом подходе, академик рассказал об их деятельности и роли идей квантовой физики в развитии науки и новых технологий, в том числе искусственного интеллекта, предметного интернета, Big Data, робототехники, криптографии и т.д.
Академик Назим Мамедов отметил, что в нашей республике научно-исследовательские работы в области квантовой физики стали осуществляться, начиная с 70-х гг. прошлого века, у нас имеется достаточно сильный кадровый потенциал и устойчивая методологическая база в области квантовой механики. Говоря о научных исследованиях, которые ведутся в институтах Физики, Математики и механики, Радиационных проблем НАНА, а также в Бакинском государственном университете, ученый сообщил, что результаты этих исследований находят свое отражение в статьях, которые публикуются в журналах с высоким импакт-фактором, а экспериментальные работы в данной сфере проводятся совместно с рядом научных центров мира. Отметив, что существует более ста компьютерных программ, основывающихся на квантовом подходе, академик рассказал о применении этих программ для решения широкого спектра задач, которые носят мультидисциплинарный характер, и сообщил, что ряд программ широко используется в Институте физики. Руководитель отделения также говорил о теории квантовой когнитивности и значении ее применения в различных сферах.
В заключение своего выступления ученый отметил необходимость в расширении сотрудничества между научными учреждениями, занятыми в данной сфере, и укреплении связей с ведущими научными центрами мира.