AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda kolumbiyalı yazıçı, professor Konrado Zuluaqa ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycanın müstəqillik qazandıqdan sonra digər ölkələrlə elmi əlaqələrinin gücləndiyini və inkişaf etdiyini söyləyib. Akademik bu gün baş tutan görüşün gələcəkdə iki ölkə arasında elmi əlaqələrin formalaşmasına təkan verəcəyini diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli Kolumbiyanın əfsanəvi yazıçısı, Nobel mükafatı laureatı Qabriel Qarsiya Markesin əsərlərinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu və xüsusilə "Yüz ilin tənhalığı" romanının oxucular tərəfindən sevildiyini söyləyib. Akademik Markesin əsasını qoyduğu "magik realizm" cərəyanına Azərbaycan ədəbiyyatında Y.V.Çəmənzəminli, Yusif Səmədoğlu, Mövlud Süleymanlı kimi yazıçıların əsərlərində rast gəlindiyini və bu oxşarlığın iki ölkə ədəbiyyatını müqayisə etməyə imkan verdiyini söyləyib.
Kolumbiya oxucusu tərəfindən yalnız "Əli və Nino" romanının tanındığını deyən akademik Azərbaycan ədəbiyyatının incilərinin tərcümə olunaraq bu ölkədə yayılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə K.Zuluaqa çıxış edərək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib və gələcəkdə hər iki ölkə arasında elmi əlaqələrin güclənməsində Markes yaradıcılığının qırılmaz körpü olacağını bildirib. Alim Q.Markes ilə şəxsi tanışlığının tarixçəsindən, onunla keçirdiyi yaradıcılıq görüşlərindən danışıb.
Sonra institutun əməkdaşı, f.ü.f.d. Cavidan Məmmədova "Q.Q.Markesin əsərlərinin Azərbaycanda tərcüməsi və tədqiqi" adlı məruzə ilə çıxış edib.

В НАНА состоялась встреча с колумбийским писателем Конрадо Зулуагой
В Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА состоялась встреча с колумбийским писателем, профессором Конрадо Зулуагой.
В своем выступлении на мероприятии вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли отметил, что после обретения Азербайджаном независимости научные связи с другими странами были укреплены и развиты. Академик подчеркнул, что сегодняшняя встреча даст импульс развитию научных отношений между двумя странами.
И.Габиббейли сообщил, что произведения легендарного колумбийского писателя, лауреата Нобелевской премии Габриэля Гарсии Маркса были переведены на азербайджанский язык. В частности, среди читателей особой популярностью пользуется роман «Сто лет одиночества». Он сказал, что основанное Маркесом направление «магический реализм» в азербайджанской литературе встречается в произведениях таких писателей, как Ю.В.Чеменземинли, Юсиф Самедоглу и Мовлуд Сулейманлы. Это сходство в свою очередь позволяет сравнить литературу двух стран.
Отметив, что колумбийские читатели знакомы только с романом «Али и Нино», академик подчеркнул, что существует необходимость перевода и распространения в этой стране жемчужин азербайджанской литературы.
Выступив на мероприятии, К.Зулуага выразил признательность за гостеприимство и отметил, что Маркес сыграет важную роль в укреплении научных связей между двумя странами. Далее он рассказал о личном знакомстве с Г.Г.Маркесом и его романе «Сто лет одиночества».
В заключение сотрудник института, доктор философии по филологии Джавидан Мамедова выступила с докладом «Перевод и исследование произведений Г.Г.Маркеса в Азербайджане».