AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda kolumbiyalı yazıçı, professor Konrado Zuluaqa ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycanın müstəqillik qazandıqdan sonra digər ölkələrlə elmi əlaqələrinin gücləndiyini və inkişaf etdiyini söyləyib. Akademik bu gün baş tutan görüşün gələcəkdə iki ölkə arasında elmi əlaqələrin formalaşmasına təkan verəcəyini diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli Kolumbiyanın əfsanəvi yazıçısı, Nobel mükafatı laureatı Qabriel Qarsiya Markesin əsərlərinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu və xüsusilə "Yüz ilin tənhalığı" romanının oxucular tərəfindən sevildiyini söyləyib. Akademik Markesin əsasını qoyduğu "magik realizm" cərəyanına Azərbaycan ədəbiyyatında Y.V.Çəmənzəminli, Yusif Səmədoğlu, Mövlud Süleymanlı kimi yazıçıların əsərlərində rast gəlindiyini və bu oxşarlığın iki ölkə ədəbiyyatını müqayisə etməyə imkan verdiyini söyləyib.
Kolumbiya oxucusu tərəfindən yalnız "Əli və Nino" romanının tanındığını deyən akademik Azərbaycan ədəbiyyatının incilərinin tərcümə olunaraq bu ölkədə yayılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə K.Zuluaqa çıxış edərək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib və gələcəkdə hər iki ölkə arasında elmi əlaqələrin güclənməsində Markes yaradıcılığının qırılmaz körpü olacağını bildirib. Alim Q.Markes ilə şəxsi tanışlığının tarixçəsindən, onunla keçirdiyi yaradıcılıq görüşlərindən danışıb.
Sonra institutun əməkdaşı, f.ü.f.d. Cavidan Məmmədova "Q.Q.Markesin əsərlərinin Azərbaycanda tərcüməsi və tədqiqi" adlı məruzə ilə çıxış edib.

At the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS was held a meeting with Colombian writer, professor Konrado Zuluaga.
After Azerbaijan gained its independence, scientific relations with other countries were strengthened and developed. Today's meeting will give impetus to the development of scientific relations between the two countries, Vice-President of the ANAS, academician Isa Habibbeyli noted.
Habibbeyli emphasized that Colombian legendary writer, Nobel Prize laureate Gabriel Garcia Marquez’s works translated into Azerbaijani and especially the novel "One hundred years of solitude” liked by readers. He said that the magic realism, founded by academician Markes, is found in the literature of Azerbaijani writers such as Y.V.Chamanzaminli, Yusif Samadoglu and Movlud Suleymanli and that this similarity allows to compare literature of two countries.
At the event, K.Zuliaga thanked for hospitality and said that Markes would be an indispensable bridge in strengthening the scientific relations between the two countries in the future. He then talked personal acquaintance with Markes and about his and novel "One hundred years of solitude".
Then, the employee of the Institute, Ph.D. in philology Cavidan Mammadova made a report entitled "Translating and studying the works of G.G.Markes in Azerbaijan".