24-25 noyabr 2017-ci il tarixlərində Bakıda “Dünyamızın transformasiyası: Dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin inteqrasiyası və həyata keçirilməsinin təşviqində elmin rolu” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Konfrans BMT-nin Qlobal Saziş Layihəsi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası və "Azərsu"ASC-nin təşkilatı dəstəyi ilə baş tutacq.
Bu məqsədlə AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda konfransın təşkilat komitəsinin iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov çıxış edərək Azərbaycanın güclü iqtisadiyyata, dayanıqlı siyasi-hüquqi və sosial-müdafiə sisteminə, yenilənmiş infrastruktura malik, beynəlxalq təşkilatlara inteqrasiya olunmuş bir dövlət olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, son illərdə bu məqsədlə bir sıra dövlət proqramları qəbul edilib və uğurla icra olunub.
Sözügedən beynəlxalq tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin dünyada ölkəmizə verilən dəyər olduğunu söyləyən H.Qurbanov konfransda fundamental davamlı inkişaf üçün innovasiya və texnologiyanın rolu, elm və təhsil, Davamlı İnkişaf Məqsədlərində informasiya kommunikasiya texnologiyalarının rolu və digər mövzularda müzakirələrin aparılacağını söyləyib.
Tədbirdə konfransın təşkilat komitəsinin sədri Xəyalə Məmmədova çıxış edərək BMT-nin 2015-ci ilin 25–27 sentyabr tarixlərində keçirilən Dayanıqlı İnkişaf Sammitində 2016-2030-cu illər üçün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri layihəsinin qəbul edildiyi bildirib. O, davamlı inkişafın əsas məqsədinin yoxsulluğun aradan qaldırılmasını, planetin qorunmasını təmin etmək üçün həyata keçirilən universal çağırış olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, bu layihə iqlim dəyişikliyi, iqtisadi bərabərsizlik, yenilik, davamlı istehlak, sülh və ədaləti əhatə edən 17 hədəfdən ibarətdir.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının nümayəndəsi Elnur İbrahimov, "Azərsu" ASC-nin rəsmisi Talehə İsmayılova və digərləri çıxış edərək ərzaq təhlükəsizliyi, təmiz su, iqlim dəyişikliyi problemləri üzrə ölkəmizdə aparılan islahatlardan danışıblar.

В НАНА состоялось мероприятие, посвященное Целям устойчивого развития
24-25 ноября 2017 года в Баку пройдет международная научная конференция «Трансформация нашего мира: роль науки в поощрении интеграции и осуществления Целей устойчивого развития».
Конференция состоится при совместной организационной поддержке проекта Глобального договора ООН, Конфедерации профсоюзов Азербайджана и ОАО «Азерсу».
С этой целью в Институте философии НАНА состоялось заседание организационного комитета конференции.
Выступивший на мероприятии председатель Объединенного профсоюзного комитета НАНА, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов отметил, что Азербайджан является государством, обладающим сильной экономикой, устойчивой политически-правовой системой, системой социальной защиты, обновленной инфраструктурой, а также интегрировавшим в международные организации. Он отметил, что в последние годы с этой целью были приняты и успешно выполнены многие государственные программы.
Г.Гурбанов отметил, что на конференции состоятся обсуждения касательно роли инноваций и технологий в фундаментальном устойчивом развитии, роли информационно-коммуникационных технологий в науке, образовании, Целях устойчивого развития и других вопросов.
Выступив на мероприятии, председатель организационного комитета конференции Хаяла Мамедова напомнила, что на Саммите по устойчивому развитию ООН, состоявшемся 25-27 сентября 2015 года, были приняты Цели устойчивого развития на 2016-2030 годы. Она довела до сведения, что основная цель устойчивого развития заключается в универсальном призыве о ликвидации бедности и обеспечении защиты планеты. Отмечалось, что в Цели устойчивого развития входят 17 задач, охватывающих изменение климата, экономическое неравенство, новшества, устойчивое потребление, мир и справедливость.
Х.Мамедова довела до внимания, что в конференции, которая пройдет в Баку, примут участие представители местных и зарубежных организаций, осуществляющих деятельность в этой сфере, состоятся обсуждения вокруг трудностей, возникших в связи с Целями устойчивого развития.
На мероприятии представитель Национального координационного совета по устойчивому развитию Азербайджанской Республики Эльмир Ибрагимов, должностное лицо ОАО «Азерсу» Талия Исмаилова и другие выступившие рассказали о проводимых в нашей стране реформах по проблемам продовольственной безопасности, питьевой воды, изменения климата и т.д.