AMEA-da ilkin tibbi yardım və psixoloji dəstək mövzusunda seminar-məşğələ keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsi və Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) MM Qoşunlarının Mülki Müdafiə İdarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının MM qərargah rəisləri və sanitar qrup üzvləri üçün seminar-məşğələ keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə şöbə rəisi Eldar Quliyev çıxış edərək son illərdə Mülki Müdafiə qərargah rəislərinin maarifləndirilməsi istiqamətində bir sıra addımların atıldığını və onlar üçün FHN-in mütəxəssislərinin iştirakı ilə seminarların keçirildiyini söyləyib. E.Quliyev bir çox insanların ekstremal vəziyyətlə üzləşən zaman davranış qaydalarını bilmədiyini və qorxuya qapılaraq təşvişə düşdüyünü söyləyib. Şöbə rəisi belə hallarda ilkin tibbi yardımla yanaşı, psixoloji davranış qaydalarının da önəmli olduğunu vurğulayıb.
Sonra FHN-in MM Qoşunlarının Tibb Xidmətinin rəisi, polkovnik Elçin Əligülov "Fövqəladə hallar zamanı zərərçəkənlərə ilkin tibbi yardım və psixoloji dəstək" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, fövqəladə hadisə zamanı vaxtında və düzgün göstərilmiş ilk yardım çoxlarının həyatını xilas edə bilər. E.Əligülov bildirib ki, ilk yardım göstərərkən hadisə yerini diqqətlə nəzərdən keçirmək, şəraiti qiymətləndirmək, mümkün təhlükələrdən qorunmaq lazımdır.
Xidmət rəisi fövqəladə hadisələr zamanı psixoloji hazırlığın səviyyəsinin böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib, idarə, təşkilat və müəssisələrdə çalışan insanların psixoloji yüklənmələrə qarşı dözümlülüyünün artırılması, qarşılıqlı yardım və fəaliyyətinin təşkilinin önəminə toxunub.
Tədbirdə FHN-in Tibbi və Psixoloji yardım şöbəsinin rəisi, mayor Xanım Sofiyeva çıxış edərək bildirib ki, böhranlı vəziyyətə düşən insanlar adətən psixoloji və emosional gərginliyə məruz qalır. Qeyd edib ki, buna səbəb baş verən hadisənin gözlənilməz olması, fəlakətin mümkün nəticələrinin və xarakterinin bilinməməsi, davranış qaydaları barədə vərdişlər və təcrübənin azlığı, həmçinin zəif mənəvi-psixoloji hazırlıqdır.
X.Sofiyeva fəlakətlərin neqativ təsirlərini zəiflətmək üçün insanlarda psixoloji möhkəmlik, özünənəzarət, böhranlı şəraitdə hislərə qapılmadan düşünmə xüsusiyyətlərinin yaradılmasının vacib olduğunu bildirib.
Seminarda, həmçinin Rəhbər Heyətin sentyabr ayında keçirilən MM məşqləri haqqında qərargah rəislərinin çıxışları dinlənilib.

В НАНА состоялось семинарское занятие на тему медицинская помощь и психологическая поддержка
При организационной поддержке Второго особого отдела аппарата Президиума НАНА и Управления гражданской обороны Войск ГО Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики (МЧС) был проведен семинар для начальников штабов ГО и членов санитарных групп научных учреждений и организаций академии.
На прошедшем в Центральной научной библиотеке мероприятии выступил заведующий отделом Эльдар Гулиев, который довел до внимания, что в последние годы был предпринят ряд шагов в направлении просвещения начальников штабов гражданской обороны, и с участием специалистов МЧС были проведены семинары для них. Э.Гулиев отметил, что неосведомлённые в правилах поведения многие люди, столкнувшись с экстремальной ситуацией, впадают в панику. Наряду с первой медицинской помощью, руководитель отдела подчеркнул важность изучения правил психологического поведения в таких случаях.
Далее начальник медицинской службы Войск ГО МЧС, полковник Эльчин Алигюлов выступил с докладом на тему «Оказание первой медицинской помощи и психологической поддержки пострадавшим во время чрезвычайных ситуаций». Было отмечено, что при своевременном и правильном оказании первой помощи при чрезвычайном происшествии можно спасти жизнь многим. Э.Алигюлов сказал, что при оказании первой помощи необходимо внимательно рассмотреть место происшествия, оценить ситуацию и предохраняться от возможных угроз.
Начальник службы отметил большое значение психологической подготовки во время чрезвычайных происшествий и коснулся важности повышения психологической выносливости людей, работающих в организациях и учреждениях.
Выступившая на мероприятии руководитель Отдела медицинской и психологической помощи МЧС, майор Ханум Софиева сказала, что люди, попавшие в кризисную ситуацию, обычно подвергаются эмоциональному и психологическому напряжению. Она отметила, что причиной тому является непредвиденность происшествия, незнание характера и возможных последствий стихийного бедствия, неосведомленность в правилах поведения и недостаток опыта, а также слабая морально-психологическая подготовка.
Далее на семинаре были заслушаны выступления начальников штабов о проведенных в сентябре тренировках руководящего состава по ГО.