Oktyabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında Ədəbiyyat və Folklor institutlarının birgə təşkilatçılığı ilə folklorşünas-alim Məmmədhüseyn Təhmasibin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunan “Görkəmli Azərbaycan folklorşünası Məmmədhüseyn Təhmasib” adlı elmi konfrans keçirilib.
Konfransda Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov çıxış edərək Məmmədhüseyn Təhmasibin Azərbaycan folklorşünaslığı sahəsində gördüyü işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, mərhum alimin Azərbaycan folklorunun toplanılması, sistemləşdirilməsi və araşdırılması istiqamətində mühüm xidmətləri olub. M.İmanov alimin "Azərbaycan xalq dastanları (orta əsrlər)" əsərini onun fəaliyyətinin şah əsəri adlandıraraq bildirib ki, M.Təhmasib bununla dastanların ilk dəfə elmi-nəzəri təsnifatını verib.
İnstitut direktoru alimin ədəbi-bədii yaradıcılıqla da məşğul olduğunu, "Qaçaq Nəbi", "Bir qalanın sirri", "Onu bağışlamaq olarmı?" kimi filmlərə ssenarilər yazdığını, həmçinin onun "Bahar", "Aslan yatağı" və digər pyeslərinin teatrlarda tamaşaya qoyulduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək M.Təhmasibin folklorşünaslar nəslinin yetişməsində çox böyük xidmətləri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz onun gərgin əməyi nəticəsində ilk dəfə mövsüm və mərasim nəğmələri toplanılıb, tədqiq edilib, aşıq, dastan və digər xalq ədəbiyyatı nümunələri yazıya köçürülüb.
Tədbirdə Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev çıxış edərək M.Təhmasibi uşaq yaşlarından tanıdığını və onun sayəsində “Kitabi Dədə Qorqud” dastanını, M.Füzuli və başqalarının əsərlərini oxuduğunu bildirib. Mərhum alimin elmi əsərlərilə folklorumuzu zənginləşdirdiyini deyən K.Abdullayev qeyd edib ki, M.Təhmasib "Onu bağışlamaq olarmı?" filmi ilə Azərbaycan ədəbiyyatına "günah hissi" anlayışını gətirib.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü Kamran Əliyev "Məhəmmədhüseyn Təhmasib məktəbi", fil.ü.e.d., professor Məhərrəm Qasımlı "Folklor karvanımızın ulu sarvanı", fil.ü.e.d., professor Tahirə Məmməd "M.Təhmasib tədqiqatlarında adət, ənənə və mərasim probleminə konseptual baxış" və fil.ü.e.d. Seyfəddin Rzasoy "Azərbaycan folklorşünaslıq tarixində M.Təhmasibin yeri" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə M.Təhmasibin elmi fəaliyyətindən bəhs edilib, ustad folklorşünasın elmi əsərlərinin bu gün də aktuallığını itirmədiyi vurğulanıb.

"The outstanding Azerbaijani folklorist Mammadhuseyn Tahmasib" scientific conference was held
"Outstanding Azerbaijani folklorist Mammadhuseyn Tahmasib" conference, devoted to the 110th anniversary of Mammadhuseyn Tahmasib, was held at the Main building of ANAS.
The event was organized by Nizami Literature and Folklore Institutes.
Speaking at the conference, Director of the Institute of Folklore, Academician Mukhtar Imanov spoke about Mammadhuseyn Takhmasib’s works in the field of national folklore. It was noted that, the deceased scientist had important achievements in the field of collecting, systematizing and studying the folklore of Azerbaijan. Calling the work of the scientist "Folk dastans of Azerbaijan (medieval)" a masterpiece of his literary activity, M.Imanov emphasized that, M.Tahmasib was the first to give a scientific and theoretical classification of dastans.
Noting that, the scientist was also engaged in literary and artistic activities, the director of the Institute brought to the attention that he wrote scripts for such famous films as "Gachag Nabi", "The Mystery of One Fortress," " Is it possible to forgive him?". His plays "Bahar", "Lion's Lair" and others were staged in theaters.
Then, Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature after Nizami, Academician Isa Habibbeyli noted the great merits of Mammadhuseyn Tahmasib in the education of the generation of folklorists.
At the event the rector of the Azerbaijan University of Languages, Academician Kamal Abdullayev noted that, the scientific works of the late scientist domestic folklore was enriched, the film M.Tahmasib "Is it possible to forgive him?" In the Azerbaijani literature included the concept of "Guilt".
At the conference were listened reports of the corresponding member of ANAS Kamran Aliyev on "School of Mammadhuseyn Tahmasib", Doctor of Philology, Professor Maharram Gasimli on "Ancient Leader of our folklore caravan", Doctor of Philology, Professor Tahira Mammad on "Conceptual view on the problem of traditions and ceremonies in Mammadhuseyn Tahmasib’s studies”, etc. The reports dealt with the scientific activity of M.Tahmasib, and it was scrawled that, the scholarly works of the scientist-folklorist remained relevant to this day.