AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycan dilinin müasir problemləri: reallıqlar və vəzifələr” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbir Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək dünyada gedən qloballaşma prosesinin dil, ədəbiyyat və mədəniyyətə öz təsirini göstərdiyini bildirib. Qeyd edib ki, məhz dilimizin müasir saflığının qorunub saxlanması, zənginləşdirilməsi məqsədilə "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı" qəbul edilib. Akademik Azərbaycan dilinin, milli-mənəvi dəyərlərinin, mədəniyyətinin qorunub saxlanmasının ziyalıların hər zaman diqqət mərkəzində olduğunu və bu istiqamətdə AMEA-da bir sıra işlərin görüldüyünü deyib.
Dilçilik İnstitutunun ədəbi dil normalarının qorunması ilə bağlı monitorinqinə toxunan İ.Həbibbəyli KİV-də və reklam mətnlərində dil normalarının kobud şəkildə pozulduğunu, lüzumsuz terminlərdən istifadə edildiyini və həmin sözlərin dilimizdə münasib qarşılığı olduğunu deyib. İ.Həbibbəyli tədbir iştirakçılarına hazırda Azərbaycan dilinin yeni dövr orfoqrafiya qaydalarının hazırlanması barədə məlumat verib.
Akademik çıxışının sonunda arxaikləşmiş sözlərin ədəbi dilə qaytarılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd gənc alimlərdə ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarının qorunmasına təşviq etməkdir. Akademik müsabiqədə hazırda AMEA-da təhsil alan magistrant və doktorantların iştirak edəcəyini, qalibin 1500, II yeri tutan şəxsin 1200, III yerin sahibinin isə 1000 manat məbləğində mükafatlandırılacağını diqqətə çatdırıb.
Konfransda, həmçinin müsabiqənin növbəti illərdə media nümayəndələri arasında keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu "Ana dilinin saflığını qorumaq vətəndaşlıq borcudur", institutun Terminologiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Sayalı Sadıqova "Müasir dövrdə terminologiya və söz yaradıcılığı", filologiya üzrə elmlər doktoru, professor İsmayıl Məmmədli "Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətləri və müasir vəzifələri", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Əliyeva "KİV-in dilinin problemləri və perspektivləri", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəzakət Qaziyeva "Azərbaycan dilinin orfoepiya lüğətləri və yeni mərhələnin qayğıları" adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА прошла научно-практическая конференция на тему «Современные проблемы азербайджанского языка: реалии и задачи».
Мероприятие организовано при поддержке Института языкознания имени Насими.
На конференции вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли отметил, что происходящий в мире процесс глобализации оказывает свое влияние на язык, литературу и культуру. Он отметил, что «Государственная программа по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране» утверждена именно в целях сохранения чистоты и обогащения нашего родного языка. Академик довел до внимания, что сохранение Азербайджанского языка, национально-духовных ценностей и культуры, всегда находится в центре внимания представителей интеллигенции, и в этом направлении в НАНА был осуществлен ряд работ.
Коснувшись мониторинга Института языкознания в связи с защитой норм литературного языка, И.Габиббейли сказал, что в СМИ и рекламных текстах грубо нарушаются языковые нормы, используются ненужные термины, которые имеют соответствие в нашем языке. И.Габиббейли проинформировал участников мероприятия о подготовке в настоящее время новых орфографических правил азербайджанского языка.
В заключение своего выступления академик подчеркнул важность возвращения архаизированных слов в литературный язык.
Затем академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли в своем выступлении рассказал о конкурсе «Наш родной язык - национальное достояние». Академик сообщил, что в конкурсе примут участие обучающиеся в настоящее время в НАНА магистранты и докторанты, занявший первое место будет награжден денежной премией в объеме 1500 манат, II место – 1200 манат, III место - 1000 манат.
На конференции также было принято решение о проведении конкурса в предстоящие годы между представителями медиа.
Затем директор Института языкознания, академик Мохсун Нагысойлу выступил с докладом «Защита чистоты родного языка - гражданский долг», заведующая отделом терминологии института, доктор филологических наук, профессор Саялы Садыгова с докладом «Терминология и словотворчество в современный период» и т.д.