Oktyabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Niftəliyev “Azərbaycanın qədim torpağı – Zəngəzurun Qərbi Ermənistana verilməsi tarixindən” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim çıxışında Zəngəzurun tarixindən, bu mahalın Azərbaycan türklərinin əzəli yurd yerləri olmasından, 96 il əvvəl xalqımızın iradəsi əleyhinə olaraq mahalın 6742 kvadrat verstlik ərazisinin çox hissəsinin zorla qoparılıb Ermənistana birləşdirilməsindən tarixi fakt və sənədlərin dili ilə bəhs edib. Məlumat verilib ki, Zəngəzurun faciəsi XVIII əsrin sonu-XIX əsrin əvvələrindən, 1813-cü ildə Gülüstan və 1828–ci ildə Türkmənçay müqavilələrinin imzalanmasından sonra İran ermənilərinin bu torpaqlarda yerləşdirilməsi ilə başlanmışdır. Zəngəzurla birlikdə, İrəvan, Göyçə, Vedibasar və digər tarixi yurd yerlərimiz də məkrli erməni hiyləsi ilə yadlaşdırılmışdır.
Məruzə ətrafında akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı və başqaları çıxış edərək ermənilərin bir əsrdən çox müddətdə müxtəlif bölgələrdə törətdikləri soyqırımların, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ətrafında yaratdıqları uydurmaların əsl mahiyyətindən bəhs ediblər.
İclasda, həmçinin akademik Cəmil Quliyevin 90, AMEA-nın müxbir üzvü Arif Abbasovun 80, tarix üzrə elmlər doktoru Əli Rəcəblinin 90 illik yubileylərinin keçirilməsi, İEB-in bürosunun yeni tərkibinin, Qafqazşünaslıq İnstitutunun yeni Elmi Şurasının təsdiq edilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Mentioned the history of the transfer of Zangezur to Western Armenia at the meeting of the Department of Social Sciences
On October 13, the next meeting of the Department of Social Sciences (DSS) was held at the Presidium of ANAS.
Academician-secretary of the department, Academician Nargiz Akhundova highlighted the issues on the agenda.
Then head of the Institute of History named after A.A.Bakikhanov of ANAS, PhD in history Ilgar Niftaliyev delivered a report on "The history of the ancient land of Azerbaijan - Zangazur's deportation to Western Armenia". In his speech, the scientist talked about the history of Zangezur and historical facts and documents of the Azerbaijani population of the region. 96 years ago, the majority of the district's 6742 square verst area against the will of our people was forcibly dismantled and united to Armenia. It was reported that the tragedy of Zangezur began with the deployment of Iranian Armenians on these lands after the end of the XVIII - beginning of the XIX century, after signing of Gulustan in 1813 and Turkmenchay treaties in 1828. Together with Zangezur, Iravan, Goycha, Vedibasar and other historical places are also alienated with the insidious Armenian trick.
Academician Govhar Bakhshaliyeva, correspondent member of ANAS Musa Gasimli and others spoke about the genuine essence of the genocides committed by Armenians in different regions over the Nagorno-Karabakh conflict.
The meeting was also discussed 90th anniversary of academician Jamil Guliyev, correspondent member of ANAS Arif Abbasov’s 80th, Doctor of History Ali Rajabli's 90th, new composition of DSS Department, approval of new Scientific Council of Caucasian Studies Institute and other issues.