“Climate Launchpad 2017”də ölkəmizi təmsil edən komanda ən uğurlu 15 startapdan biri seçilib
Azərbaycanda AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) əsas tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən dünyanın ən böyük “Yaşıl” biznes ideya müsabiqəsi olan “Climate Launchpad 2017”nin qalibləri dünya finalında iştirak ediblər.
Bu barədə məlumatı AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında keçirilən mətbuat konfransında YT Parkın Biznes İnkubasiya Mərkəzinin müdiri Vüsal Süleymanlı verib. Bildirib ki, Azərbaycanda startap ekosistemini təkmilləşdirmək məqsədilə ilk dəfə həyata keçirilən “Climate Launchpad” müsabiqəsi ətraf mühitin qorunması və inkişafı ideyasına xidmət edir: “Müsabiqədə iştirak edən komandalar təşəbbüskar ideyalarını məhsula çevirmək, həmin məhsulu kommersiyalaşdırmaq və qlobal bazara çıxarmaq yollarını araşdıraraq vacib biznes biliklərini layihələri üzərində tətbiq ediblər”.
Sonra tədbirdə “Climate Launchpad” müsabiqəsinin ölkəmizdəki rəsmi tərəfdaşı olan “Social Innovation Lab”ın rəhbəri Cəsur Həsənov çıxış edib. Bildirib ki, Azərbaycanın ilk dəfə qoşulduğu bu layihənin ölkəmizdə keçirilməsinə cari ilin fevral ayından başlanılıb və iştirakçılara təlimlər keçirilib.
Sonra C.Həsənov 17-18 oktyabr 2017-ci il tarixlərində Kiprin Limasol şəhərində keçirilən “Climate Launchpad 2017” müsabiqəsinin finalı haqqında məlumat verib. C.Həsənovun sözlərinə görə, dünya finalında hər iştirakçı ölkədən 3 komanda Avropanın qabaqcıl investorları və sahibkarları qarşısında təqdimatla çıxış ediblər. Avropa Birliyinin maliyyə yardımı, Avropa Birliyi İnnovasiya və Texnologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən yarışmada dünyanın 37 ölkəsi iştirak edib.
C.Həsənov tədbirdə ölkəmizi “Climate Launchpad 2017”nin ölkə finalında qalib olan 3 komanda – “Catalyser”, “Sh2ower” və “Emwaes”in təmsil etdiyini söyləyib: “Onlar Azərbaycanı dünyanın “cleantech” xəritəsinə çıxarmaq üçün yarışıblar. Finalda “Catalyser” komandası “CO2”ni “Eco Fuels”a (karbon dioksidi ekoloji yanacağa) səmərəli çevirməyi nəzərdə tutan layihəni təqdim edib. Ölkə finalında birinciliyi qazanan “Catalyser” dünya finalında 35 ölkədən 105 startap arasında ilk 15 komandanın sırasına daxil olaraq, qaliblər sırasına qoşulub”.
Qeyd edək ki, yarandığı dövrdən dünyada mövcud innovativ texnoloji yeniliklərin ölkəmizdə inkişaf etdirilməsi, innovativ təşəbbüslərin kommersiyalaşdırılması layihələrinə dəstək verən Yüksək Texnologiyalar Parkı proqramın “qızıl sponsoru” – əsas tərəfdaşıdır. Müsabiqənin “Bürünc sponsoru" isə Barama İnnovasiya və Sahibkarlıq Mərkəzidir.

Победители самого большого «Зеленого» конкурса в мире “Climate Launchpad 2017”, состоявшегося в Азербайджане при основном партнерстве Парка высоких технологий (ПВТ) НАНА, приняли участие в мировом финале.
Информацию об этом сообщил на пресс-конференции ПВТ, прошедшей в Центральной научной библиотеке НАНА, руководитель Центра бизнес-инкубации ПВТ Вусал Сулейманлы. Он также отметил, что конкурс “Climate Launchpad”, осуществленный впервые с целью усовершенствования стартапной экосистемы в Азербайджане, служит идее охраны и развития окружающей среды. Было доведено до внимания, что, исследуя пути превращения своих инициативных идей в продукцию, а также пути коммерциализации и вывода на глобальный рынок этой продукции, команды, принявшие участие в конкурсе, применили на проектах свои знания в области бизнеса.
Затем на мероприятии выступил официальный партнер конкурса “Climate Launchpad” в нашей стране, руководитель “Social Innovation Lab” Джасур Гасанов. Отмечалось, что реализация этого проекта в нашей стране началась с февраля текущего года, проводились тренинги для участников.
Далее Дж.Гасанов проинформировал о финале конкурса “Climate Launchpad 2017”, прошедшем 17-18 октября 2017 года в Лимасоле. По его словам, в финале 3 команды стран-участниц выступили с презентациями перед передовыми инвесторами и предпринимателями Европы. В конкурсе, проведенном при финансовой поддержке Европейского союза и организационной поддержке Института инноваций и технологий Европейского союза, приняли участие 37 стран мира.
Дж.Гасанов отметил, что в финале страны Азербайджан представляли 3 команды – “Catalyser”, “Sh2ower” и “Emwaes”: "Они соревновались, чтобы включить Азербайджан в карту мира “cleantech”. В финале команда "Catalyser" выступила с проектом, предусматривающим эффективное превращение CO2 в Eco Fuels (диоксид углерода в экологическое топливо). Занявшая первенство в финале страны “Catalyser” вошла в число первых 15 команд-победителей среди 105 стартапов из 35 стран мира.
Отметим, что Парк высоких технологий, оказывающий поддержку развитию технологических новшеств в нашей стране, и коммерциализации проектов инновационных инициатив, является основным партнером – «золотым спонсором» программы. А бронзовым спонсором конкурса является Центр инноваций и предпринимательства “Barama”.