AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında "İdentiklik və multikulturalizm: metodologiya, tendensiyalar və perspektivlər" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbir Fəlsəfə İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və İtaliyanın Venesiya Kafoskari Universitetinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək Venesiya Kafoskari Universiteti ilə 2013-cü ildən əməkdaşlıq etdiklərini bildirib. Qeyd edib ki, bir müddət öncə sözügedən universitetdə "Azərbaycan və İtaliya multikulturalizminin müqayisəsi" mövzusunda konfrans keçirilib və bugünkü tədbir onun məntiqi davamıdır.
İdentiklik və multikulturalizm mövzusunun müasir şəraitdə fəlsəfədə xüsusi aktuallıq kəsb etdiyini deyən İ.Məmmədzadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 2016-cı ilin respublikamızda “Multikulturalizm İli” elan olunduğunu xatırladıb. O, multikultural dəyərlərin Azərbaycanın dövlət siyasətinə çevrildiyini və bu istiqamətdə ölkəmizdə bir sıra beynəlxalq forumların keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək Azərbaycanın tarixən multikultural ölkə olduğunu və müxtəlif xalqların nümayəndələrinin burada birgə yaşadıqlarını bildirib: "Azərbaycan tarixən zor gücünə müxtəlif ideologiyalara cəlb edilib, lakin ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra milli kimlik faktoru yenidən gündəmə gəlib". Cəmiyyətin vahid məqsəd və prinsiplər ətrafında birləşməsinin önəminə toxunan alim konfransda müzakirə olunacaq məsələlərin müasir dövr üçün əhəmiyyətindən söz açıb.
Akademik N.Axundova identiklik və multikulturalizmin vəhdətinin artıq ölkəmizdə formalaşdığını və alimlərin bu istiqamətdə müəyyən tədqiqatlar apardıqlarını bildirib.
Sonra Bilik Fondunun aparat rəhbəri İsaxan Vəliyev çıxış edərək multikultural dəyərlərin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında da əksini tapdığını söyləyib. Qeyd edib ki, konstitusiyanın 25-ci maddəsində irqindən, etnik mənsubiyyətindən, dinindən, dilindən, cinsindən asılı olmayaraq, hər kəsin hüquq və azadlıqlarının bərabərliyinə təminat verilir. O, milli mənsubiyyətin qorunub saxlanması, ana dilindən istifadə və digər məsələlərin də konstitusiyada yer aldığını və bunların multikulturalizmi əks etdirdiyini söyləyib.
İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Auqusto Massari isə çıxışında Azərbaycanda multikulturalizm ideyalarının dövlət tərəfindən dəstəkləndiyini söyləyərək, alimlərin bu prosesdə iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor Zümrüd Quluzadənin "Milli mədəniyyət və milli identiklik anlayışları", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Eynulla Mədətlinin "İranda azərbaycanlıların milli kimlik məsələləri: təmayüllü yanaşmalar və reallıqlar", fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Füzuli Qurbanovun "Böhran şəraitində identiklik anlayışları: XXI əsrin çağırışları fonunda", iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Qəşəmoğlunun "Multikultural mühitin yaradılmasında riyazi modellərdən istifadənin əhəmiyyəti", professor Aldo Ferrarinin "Tiflis - XIX əsrdə transqafqaz multikulturalizminin mərkəzi kimi" və digər mövzularda məruzələri dinlənilib.

An international scientific conference on "Identity and Multiculturalism: Methodology, Trends and Perspectives" was held at Central Scientific Library of ANAS.
The event was organized by the Philosophy Institute, the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and Ca' Foscari University of Venice, Italy.
Director of the Institute of Philosophy, Doctor of Science in Philosophy, Professor Ilham Mammadzade said that they have cooperated with Ca' Foscari University of Venice since 2013. He noted that recently a conference on "Comparison of Multiculturalism of Azerbaijan and Italy" was held at the university, and today's event is a logical continuation.
Academician Nargiz Akhundova, academician-secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, said that Azerbaijan is a multicultural country and that representatives of different nations live together under the auspices of the state. He noted that Azerbaijan has historically been attracted to various ideologies, but after gaining independence, the national identity factor has come up again. He noted that academic unity and the unity of multiculturalism are already formed in Azerbaijan, and scientists have made some research in this direction.
Then head of the Knowledge Foundation Isakhan Valiyev said that multicultural values are reflected in the Constitution of the Republic of Azerbaijan. He noted that Article 25 of the Constitution guarantees equal rights and freedoms of all persons regardless of race, ethnic origin, religion, language or sex.
I.Valiyev said that the preservation of national identity, the use of his mother tongue and other basic values were also included in the constitution, reflecting multiculturalism.
Speaking at the conference, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Azerbaijan Austo Massari said that the ideas of multiculturalism in Azerbaijan are supported by the state. A.Massari highly appreciated the participation of academics in this process.
Employees of the Institute of Philosophy - PhD in Philosophy, Professor Zumrud Guluzade made a speech on "National Culture and National Identity Concepts", PhD in Philology, Associate Professor Eynulla Madatli on "National Identity Issues of Azerbaijanis in Iran: Perspective Approaches and Realities", Doctor of Philosophy Fuzuli Gurbanov on "Identity concepts in the context of crisis: On the challenges of the 21st century”, Professor Aldo Ferrari, "Tbilisi - as the center of Transcaucasian multiculturalism” Professor Karlo Frappi" The Relationship Between Identity and Foreign Policy: Azerbaijani Multiculturalism" Professor Luicje Tarka “Multiculturalism, Universalism and Faith: Emanuel Severino and Thamman Panikkar's Dialogue on Philosophical Perspective ".