Noyabrın 2-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycan tarixin yolayrıcında: təlatümlü 1917-ci il” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
AMEA-nın Tarix İnstitutu, Azərbaycan Tarix Qurumu və “Azərbaycan tarixçiləri” ictimai birliklərinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Albaniya, Türkiyə, Rusiya, Özbəkistan, Polşa, Finlandiya və digər ölkələrdən alimlər iştirak ediblər.
Konfransda Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixindən danışıb. Bildirib ki, xalqımızın milli oyanışını və dirçəlişini təcəssüm etdirən, Azərbaycanın milli dövlətçilik ənənələrini daha da zənginləşdirən Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşasa da, tarixdə silinməz iz qoyub. 2018-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi tamam olur. Alim Prezident İlham Əliyevin bununla bağlı imzaladığı Sərəncamın önəmini qeyd edib.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin xalqımızın qədim dövlətçilik tarixinin şanlı səhifələrindən olduğunu söyləyən alim vurğulayıb ki, dünyanın, Şərqin və türk dünyasının ən demokratik respublikasını Azərbaycan xalqı yaradıb. Bildirib ki, 1991-ci ildə müstəqilliyinin bərpasına nail olarkən müasir Azərbaycan Respublikası özünün qədim dövlətçilik ənənələrinə sadiq qaldığını göstərdi, Xalq Cümhuriyyətinin siyasi və mənəvi varisi olmaqla onun üçrəngli bayrağını, gerbini, himnini qəbul etdi. Xalqımız Cümhuriyyətin istiqlalını dünyaya yaydığı 28 May gününü həmin vaxtdan Respublika Günü olaraq təntənə ilə qeyd edir. O, Türkiyədə cümhuriyyətin Azərbaycandan beş il sonra, yəni 1923-cü ildə yaradıldığını bildirib.
Alim müstəqilliyimizin qorunub saxlanmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna rolunu qeyd edib. Vurğulayıb ki, ulu öndər Heydər Əliyevin vəsiyyətinə uyğun olaraq Tarix İnstitutu 2004-2005-ci illərdə ikicildlik “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Ensiklopediyası”nı çap etdirib. Bu ensiklopediya AXC tarixinin bütün sahələrini əhatə edən ilk fundamental elmi soraq əsəridir.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Tarix Qurumu İctimai Birliyinin sədri, Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, professor Tofiq Mustafazadə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması, fəaliyyəti və qısa müddət ərzində gördüyü işlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizin daxilində və xaricində yaranmış gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə fəaliyyət göstərib. Bu respublika mövcud olduğu müddətdə demokratik dövlət və ordu quruculuğu, iqtisadiyyat, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə mühüm islahatlar həyata keçirib.
Tədbirdə millət vəkili Fəzail İbrahimli, Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru İradə Bağırova və digər çıxış edənlər Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasında tarixi xidmətləri olan şəxsiyyətlərin fəaliyyətlərindən söz açıblar. Bildirilib ki, Azərbaycan xalqı ötən dövr ərzində milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub saxlaya bildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada uğurla gerçəkləşdirdiyi siyasət xalqımızın tarixi-mədəni yaddaşını özünə qaytararaq milli mənlik şüurunu inkişaf etdirdi, azərbaycançılıq məfkurəsi işığında müstəqillik arzularının güclənməsi və yaxın gələcəkdə yenidən həqiqətə çevrilməsinə zəmin yaratdı.
Konfrans “1917-ci il Fevral inqilabından sonra Şimali Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət”, “Rusiya Müsəlmanlarının I Qurultayı”, “Oktyabr çevrilişi və Azərbaycan” və “Azərbaycan xalqının və Rusiya imperiyasının digər xalqlarının azadlıq hərəkatı” adlı dörd bölmədə fəaliyyət göstərib.

An international scientific conference on the subject "Azerbaijan on the crossroads of the history: troubled 1917" was held on November 2 at the main building of ANAS.
The event was organized by the Institute of History of ANAS, the Azerbaijani Historical Society and the Public Association of “Azerbaijani Historians”. The event was attended by scientists from Albania, Turkey, Russia, Uzbekistan, Poland, Finland and other countries.
Director of the Institute of History, academician Yagub Mahmudov spoke about the history of Azerbaijan Democratic Republic. He said that the People's Republic, which embodies the national revival and enriches the national statehood traditions of Azerbaijan, existed only 23 months. On May 28, 2018 will be the 100th anniversary of the establishment of the first parliamentary republic - the Azerbaijan Democratic Republic. The scientist noted the importance of the decree signed by President Ilham Aliyev in this regard.
The scientist noted the exceptional role of national leader Heydar Aliyev in the preservation of our independence. He emphasized that in accordance with the legacy of great leader Heydar Aliyev, the Institute of History published the "Encyclopedia of the People's Republic of Azerbaijan" in 2004-2005. This encyclopedia is the first fundamental scientific study covering all aspects of the ADR history.
Chairman of the Azerbaijani Historical Society Public Union, Head of the Department at History Institute, Professor Tofig Mustafayev gave information about the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic and its activities in the short run. He stated that the People's Republic of Azerbaijan operated in tense and complicated socio-political conditions inside and outside our country. During the existence of the republic, it has made significant reforms in the democratic state and army building, economy, education, culture and other fields.
MP Fazail Ibrahimli, head of the department of the Institute of History, Doctor of History Irada Bagirova and other speakers spoke about the activities of personalities in the history of the Azerbaijan Democratic Republic. The successful policy pursued by the national leader Heydar Aliyev in the republic, regained the historical and cultural memory of our people, developed national consciousness, created the basis for the strengthening of independence dreams in the light of the ideology of Azerbaijanism and re-creation of the truth in the near future.
The conference was organized in four sections: "Socio-political situation in North Azerbaijan after the February revolution of 1917", "First Congress of Russian Muslims", "October Revolution and Azerbaijan" and "The Movement of Azerbaijani people and other people of the Russian Empire".