Noyabrın 6-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının təşkilatçılığı, Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Kainatı kəşf edək” fotomüsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Türkiyə, İran və Qazaxıstandan peşəkar fotoqraf və həvəskarların müsabiqəyə təqdim etdiyi 100-dən çox fotoşəkil münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib. Yekun qərara əsasən, birinci yerə Ali İhsan Öztürk, ikinci yerə Aleksandr Ağababayev, üçüncü yerə isə Etibar Cəfərovun çəkdiyi fotolar layiq görülüb.
Bundan başqa, müsabiqədə qiymətləndirilmiş 25 ən yaxşı iş fotosərgidə nümayiş etdirilib.
Tədbirin sonunda qaliblər diplomla mükafatlandırılıb, “Kainata” səyahət astroturizm mərkəzində istirahət imkanı qazanıblar. Sərgidə iştirak edən fotoşəkillərin müəlliflərinə isə sertifikatlar təqdim olunub.

The results of the "Let's discover the universe" photo contest
On November 6, at 11:00, became clear the results of the photo contest "Let's discover the universe", announced by ANAS's Shamakhi Astrophysics Observatory named after N. Tusi and supported by the Azerbaijani Photographers Union at Central Scientific Library.
According to the terms of the contest, 25 best works have been shown at the photo-exhibition.
Along with Azerbaijan, more than 100 photographs by professional photographers and fans from Russia, Turkey, Iran and Kazakhstan were evaluated by the jury. According to the final decision, Ali Ihsan Ozturk won the first place, the second place was taken by Alexander Agababaev and Etibar Jafarov.
In addition, 25 of the best evaluations have been demonstrated at the event.
At the end of the event, the winners were rewarded with diplomas. The authors of the photographs were presented certificates.