Noyabrın 6-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının təşkilatçılığı, Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Kainatı kəşf edək” fotomüsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Türkiyə, İran və Qazaxıstandan peşəkar fotoqraf və həvəskarların müsabiqəyə təqdim etdiyi 100-dən çox fotoşəkil münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib. Yekun qərara əsasən, birinci yerə Ali İhsan Öztürk, ikinci yerə Aleksandr Ağababayev, üçüncü yerə isə Etibar Cəfərovun çəkdiyi fotolar layiq görülüb.
Bundan başqa, müsabiqədə qiymətləndirilmiş 25 ən yaxşı iş fotosərgidə nümayiş etdirilib.
Tədbirin sonunda qaliblər diplomla mükafatlandırılıb, “Kainata” səyahət astroturizm mərkəzində istirahət imkanı qazanıblar. Sərgidə iştirak edən fotoşəkillərin müəlliflərinə isə sertifikatlar təqdim olunub.

Обнародованы победители фотоконкурса «Откроем Вселенную»
6 ноября в Центральной научной библиотеке обнародованы результаты фотоконкурса, проведенного при совместной организационной поддержке Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА и Объединения фотографов Азербайджана.
Членами жюри оценены более 100 фотографий, представленных на конкурс профессиональными фотографами и любителями из Азербайджана, России, Турции, Ирана и Казахстана. Согласно окончательному решению первого места были удостоены фотографии, снятые Али Ихсаном Озтюрком, второго места - Александром Агабабаевым, а третьего места - Этибаром Джафаровым.
Кроме того, 25 лучших работ были представлены на фотовыставке.
В заключение победители были награждены дипломами, получили возможность отдыха в астротуристическом центре «Каината». А авторам фотографий, принявшим участие в выставке, были вручены сертификаты.