Noyabrın 6-da Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) birgə təşkilatçılığı ilə yaradılmış “Elm” guşəsinin açılışı olub.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları rəmzi açılışı bildirən qırmızı lenti kəsib, bölməyə daxil olan institutlar haqqında əyani vəsaitlərin yer aldığı guşə ilə yaxından tanış olublar.
Akt zalında davam edən tədbirdə BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək AMEA-da elmlə təhsilin vəhdəti istiqamətində müəyyən işlərin görüldüyünü və sözügedən guşənin yaradılmasının aparılan islahatların məntiqi davamı olduğunu bildirib. Ə.Əmiraslanov "Elm" guşəsində bölməyə daxil olan institutların yaranma tarixi, elmi istiqamətləri, əldə etdikləri nailiyyətlər və maddi-texniki bazaları haqqında geniş məlumatların əks olunduğunu bildirib.
Alim qeyd edib ki, orta məktəblərdə “Elm” guşəsinin təşkilinin əsas məqsədi təhsil müəssisələri ilə bölmələrin institutları arasında əlaqələrin yaradılması, hələ məktəb yaşlarında şagirdlərdə elmə, müxtəlif sahələrə maraq və həvəsin artırılması, istedadlı və perspektivli gənclərin buraya cəlb edilmələri və elmin populyarlaşdırılmasıdır. Vurğulanıb ki, bu cür layihələr gənc nəslin müxtəlif sahələr üzrə bilik və bacarıqlarının zənginləşməsinə, onların biologiya elminə həvəslərinin artırılmasına kömək edəcək.
Akademik Ə.Əmiraslanov çıxışında ətraf mühitin çirklənməsi, şirin su çatışmazlığı kimi qlobal problemlərə də toxunub. Qeyd edib ki, 2030-cu ildə dünya miqyasında insanların sayı 9 milyardı ötəcək və bu, ətraf mühitin çirklənməsi problemini daha da dərinləşdirəcək. Alim bu gün biologiya elminin qarşısında ətraf mühitin çirklənməsi, şirin su çatışmazlığı kimi qlobal problemlərin həlli istiqamətində prioritet vəzifələrin dayandığını vurğulayıb.
Sonra GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək bu layihənin digər təhsil müəssisələrində də həyata keçirildiyini söyləyib, “Elm” guşələrinin regionlarda təşkil olunacağını diqqətə çatıdırıb. O, şura tərəfindən gənc nəslin bilik və bacarıqlarını artırmaq məqsədilə "Bu günün şagirdi, sabahın alimi", "Əyləncəli-öyrədici təcrübələr" kimi müsabiqə, bilik yarışı və seminarların keçirildiyini bildirib.
Tədbirdə Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin direktoru Məmmədəli Kəsəmənli və BTEB-ə daxil olan institutların direktorları çıxış edərək şagirdlərin AMEA-nın elmi müəssisələrində biologiyaya dair aparılan tədqiqatlarla əyani tanış olmalarının önəmindən danışıblar.

By the organizational support of ANAS Council of Young Scientists and Specialists of and the Department of Biological and Medical Sciences was held opening of "Corner of Science" at the Modern Educational Complex after Heydar Aliyev.
Fist, the participants cut the red ribbon as a token of the opening and got acquainted with the corner in which were reflected the visual aids on the activities of the branch institutes.
In his speech at the event, which continued in the assembly hall, Academician-secretary of the Academy of Medical Sciences, Academician Ahliman Amiraslanov noted that, ANAS has done some work towards the unity of science and education, and this opening of the corner is a logical continuation of the reforms.
A.Amiraslanov brought to the attention that, information about the history of creation, scientific directions, achievements and material and technical basis of the branch institutes was reflected in the "Science Corner". Academician said that, the main goal in creating a corner is to provoke interest among schoolchildren and identify especially talented promising schoolchildren.
The scientist also touched on such global problems as pollution of the environment and lack of fresh water. He noted that, in 2030 the number of people on the world scale will exceed 9 billion, which will result in a more profound problem of environmental pollution.
Noting that, during the year each person throws 800 kilograms of waste into nature, A.Amiraslanov stressed that today before biological science there are priority tasks aimed at solving global problems concerning pollution of environment and lack of fresh water.Then, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS), Ph.D. in Physics, associate professor Famin Salmanov noted in his speech that, this initiative is being implemented in other educational institutions.
Speaking about the importance of the unity of education and science, F. Salmanov said that in order to increase the knowledge and abilities of the younger generation, the SMUS carries out various contests, seminars, competitions of knowledge within the framework of the projects "Today's schoolboy - tomorrow's scientist", "Entertaining-cognitive experiments", etc. He brought to the attention that "Corners of Science" will be organized in the regions.
Speaking at the event, the director of the Modern Educational Complex after Heydar Aliyev Mammadali Kesemenli and the directors of the institutes of the Academy of Medical Sciences told about the importance of acquaintance of schoolchildren with the researchers conducted in the field of biology in scientific institutions of ANAS.