AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Şirvanşahlar Sarayı Kompleksi Dövlət Tarixi-Memarlıq Qoruq-Muzeyində Novruz bayramı münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Muxtar İmanov Novruz bayramının tarixi və mahiyyətindən danışıb, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə BMT Baş Məclisinin martın 21-nin Beynəlxalq Novruz Günü kimi tanınması haqqında qətnamə qəbul etdiyini bildirib.
Qeyd edib ki, Novruz yazın gəlişinin rəmzi olan qədim xalq bayramıdır, mənası “Yeni gün” deməkdir. Qədim zamanlardan başlayaraq Azərbaycan türkləri ilə yanaşı, Şərqin digər xalqları da baharın - Yeni ilin gəlişini şənliklərlə qarşılayırlar. Diqqətə çatdırılıb ki, Novruz UNESCO tərəfindən qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilmişdir.
Sonra tədbir institutun “İrs” folklor ansamblının təqdim etdiyi bədii hisssə ilə davam etdirilib, Novruza aid folklor mahnıları səsləndirilib, bayram tamaşaları göstərilib.

В Институте фольклора прошло мероприятие, посвященное празднику Новруз
В Государственном историко-архитектурном музее-заповеднике “Комплекс дворца Ширваншахов” при организации Института фольклора НАНА состоялось мероприятие, посвященное празднику Новруз.
На мероприятии выступил директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук Мухтар Иманов, который рассказал об истории и культуре праздника Новруз и отметил, что по инициативе Азербайджана Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию о признании 21 марта Международным днем Навруза.
Было отмечено, что Навруз - древний народный праздник, является символом прихода весны. Слово Новруз означает «новый день». Навруз включен в список ЮНЕСКО по нематериальному культурному наследию человечества.
Затем мероприятие было продолжено выступлением фольклорного ансамбля «Ирс», были исполнены народные песни и праздничные спектакли, посвященные Новрузу.