AMEA-da Ümumdünya Fəlsəfə Gününə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirilib
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda YUNESKO-nun təsis etdiyi Ümumdünya Fəlsəfə Günü münasibətilə "Qloballaşma şəraitində milli fəlsəfənin inkişaf istiqamətləri" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək Ümumdünya Fəlsəfə Gününün 2002-ci ilin noyabrında təsis edildiyini və bugünkü tədbirin yubiley mahiyyəti daşıdığını bildirib. Alim bu gün fəlsəfə elminin qarşısında duran əsas prioritet məsələlərin milli identiklik, milli ideologiya və milli fəlsəfə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hazırda rəhbərlik etdiyi müəssisədə fəlsəfə tarixi, elmi fəlsəfə, etika (mənəvi əxlaq) və fənlərarası əlaqə istiqamətində ciddi tədqiqatlar aparılır, kitablar nəşr olunur.
Konfransda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun aparat rəhbəri, h.ü.e.d., professor İsaxan Vəliyev çıxış edərək Fəlsəfə İnstitutunun alimlərinin Azərbaycan elmini dünya miqyasında yüksək səviyyədə təmsil etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu gün institutun əməkdaşları dünya filosoflarının əsərlərini peşəkarcasına tərcümə edərək yerli auditoriyaya çatdırır, eyni zamanda mütəmadi yüksək impakt faktorlu jurnallarda aktual məqalələrlə çıxış edirlər.
Sonra Misirin Azərbaycandakı Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Sami çıxış edərək bugünkü tədbirin artıq ənənə halını aldığını diqqətə çatdırıb. Misirlə Azərbaycan fəlsəfəsinin nəzəriyyəsi arasında oxşarlıqların olduğunu vurğulayan Ə.Sami daha sonra iki ölkənin elmi mərkəzlərindəki əlaqələrdən danışıb.
Konfransda institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, f.ü.f.d., dosent Eynulla Mədətlinin "Heydər Əliyevin nəzəri irsində azərbaycançılıq fəlsəfəsi", f.ü.e.d. Əbülhəsən Abbasovun "Müasir fəlsəfədə və elmdə epistemologiya problemləri", f.ü.e.d. Adil Əsədovun "Kainatın maskulin və feminin başlanğıcları arasında ilkin təmas: materiyanın doğuluşu", f.ü.e.d. Əli Abbasovun "Müasir milli fəlsəfə necə olmalıdır?", f.ü.e.d. Füzuli Qurbanovun "Müasir fəlsəfə: təfəkkürün böhranı, yoxsa makrokeçid?", f.ü.f.d. Rövşən Hacıyevin "Etnos nəzəriyyəsinə daha bir baxış", f.ü.f.d. Şölət Zeynalovun "Sivilizasiyalararası proseslərdə dialoq fəlsəfəsinin rolu" və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

В Институте философии НАНА состоялась международная научная конференция «Направления развития национальной философии в условиях глобализации», посвященная Всемирному дню философии, учрежденному ЮНЕСКО.
Выступивший на мероприятии директор института, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде отметил, что Всемирный день философии был учрежден в ноябре 2002 года, и рассказал о значении сегодняшнего юбилейного мероприятия. Ученый довел до внимания, что основными приоритетными вопросами, стоящими перед философской наукой сегодня, являются национальная идентичность, национальная идеология и национальная философия. Он сообщил, что в настоящее время в руководимом им научном учреждении ведутся серьезные исследования и издаются книги, направленные на историю философии, научную философию, этику и междисциплинарные связи.
На конференции руководитель аппарата Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, д.ю.н., профессор Исахан Велиев в своем выступлении сказал, что ученые Института философии на высоком уровне представляют азербайджанскую науку в мировом масштабе. Он отметил, что сегодня сотрудники института доводят до внимания местных читателей профессиональные переводы трудов мировых философов, регулярно публикуют актуальные стаьти в журналах с высоким импакт-фактором.
Далее, выступив, руководитель Центра культуры Египта в Азербайджане Ахмед Сами отметил, что сегодняшнее мероприятие носит традиционный характер. Подчеркнув наличие сходства в теориях философии Египта и Азербайджана, А.Сами рассказал о связях между научными центрами двух стран.
На конференции были заслушаны доклады заместителя директора института по научной работе, доктора философии по философии, доцент Эйнуллы Мадатли «Философия азербайджанства в теоретическом наследии Гейдара Алиева», д.ф.н. Абульгасана Аббасова «Проблемы эпистемологии в современной философии и науке», д.ф.н. Адиля Асадова «Первоначальная связь между началами маскулин-фемин Вселенной», д.ф.н. Али Аббасова «Какой должна быть современная философия?», д.ф.н. Физули Гурбанова «Современная философия: кризис мышления или макропереход?», доктора философии по философии Ровшана Гаджиева «Еще один взгляд на теорию этноса», доктора философии по философии Шолат Зейналова «Роль диалогической философии в процессах, происходящих между цивилизациями» и другие.