Noyabrın 17-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində yazıçı-publisist, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar jurnalist Əli İldırımoğlunun 90 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdə dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlının aparıcısı olduğu tədbirdə çıxış edən Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev yubilyarı təbrik edib, onun keçdiyi həyat yolunun gənc nəslə örnək olduğunu vurğulayıb. Nazir qeyd edib ki, gənc yaşlarından ölkəmizin müxtəlif bölgələrində müxbir işləyən Əli İldırımoğlu sadə insanların həyat yolundan, problemlərindən yazmaqla onların böyük rəğbətini qazanıb. Onun bədii əsərlərində Qarabağ mövzusu mühüm yer tutur, yaradıcılığının leytmotivində Vətənə sonsuz sevgi dayanır. Bütün bunlarla yanaşı, onun mühüm fəaliyyətlərindən biri də Azərbaycan dili ilə bağlıdır. O, daim dilimizin saflığının qorunmasına çalışıb.
Sonra çıxış edən Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov vurğulayıb ki, jurnalist, publisist və yazıçı Əli İldırımoğlu bütün mənalı həyatında öz qələmi ilə milli dirçəlişə, milli şüurun oyanışına ləyaqətlə xidmət edib. Onun romanlarının hər biri böyük təcrübənin bəhrəsidir. Bu əsərlərin əsası onun “Kommunist” qəzetində çalışdığı illərdə qoyulub və onların qiymətini hələ sonralar dərk edəcəyik.
R.Hüseynov qeyd edib ki, 80-ci illərdən etibarən mütəmadi olaraq bədii əsərlər yazmağa başlayan Əli İldırımoğlu Azərbaycan ədəbiyyatında öz dəst-xətti olan yazıçıdır. Əksəriyyəti bioqrafik xarakter daşıyan romanlarında Azərbaycan həyatının elə detalları, mənəviyyatın elə məqamları əksini tapır ki, onu hər kəs müşahidə edə bilməz. “Həmin adam”, “Zorən jurnalist”, “Mənim rəncbər atam”, “Daş yağan gün” və digər dəyərli əsərlərin müəllifi olan Əli İldırımoğlunun yaradıcılığı oxucular, ədəbiyyatsevərlər tərəfindən rəğbətlə qarşılanır.
Sonra Qubadlı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Malik İsaqov yubilyara rayon ictimaiyyətinin təbriklərini çatdırıb, ona xatirə hədiyyəsi təqdim edib.
Çıxışlarda Əli İldırımoğlunun jurnalistlik fəaliyyəti, Azərbaycanın mürəkkəb bir dövrünü ədəbiyyata gətirməsi, bütün yaradıcılığının doğulduğu yurda sonsuz sevgi ilə yoğurulması xüsusi vurğulanıb.
Sonra tədbir iştirakçıları Əli İldırımoğlunun həyat və yaradıcılığından bəhs edən filmə baxıblar.
Yubiley gecəsi Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin ifasında musiqilərlə müşayiət olunub.

The International Mugham Center hosted solemn evening in honor of the 90th anniversary of the well-known writer and publicist, Honored Journalist, Chevalier of the Order "Shohrat" Ali Ildirimoglu.
At the opening of the evening the Azerbaijan Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev congratulated Ali Ildyrymoglu on his 90th anniversary, noted his significant contribution to the development of national culture, literature and journalism, highly appreciated the great merits in preserving the purity of his native language, wished further creative successes.
It was noted that, his works reflected the centuries-old traditions, world outlook, way of life and way of life and feelings of the people. The theme of Karabakh and patriotism occupies a special place in the writer's work, and his boundless love for his native land is manifested in every work. Minister emphasized that, the glorious path of Ali Ildirimoglu is a vivid example for the youth.
The deputy of Milli Majlis, ANAS Director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov noted that, one of the patriarchs of the national literature Ali Ildirimoglu absorbed all the best qualities of the people and a significant event is the fact that he was born on November 17 - on the Day of National Revival of Azerbaijan.
Head of the Executive Power of Gubadli district Malik Isagov congratulated the Ali Ildirimoglu on behalf of the community of the region where he was born.
At the event, was demonstrated documentary about the life and work of Ali Ildirimoglu. Announcer of the evening was People's Artist Nureddin Mehdihanli. Guests were demonstrated a concert program by the participation of the Azerbaijan State Chamber Orchestra after Gara Garayev under the guidance of the conductor, People's Artist Teymur Goychayev. In conclusion, Ali Ildırımoglu expressed gratitude to the organizers and guests of the event.