Sofiyada AMEA-nın, Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin və Sofiya Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli Avstriya tarixçisi, alim və yazıçı Erix Fayqlın bolqar dilinə tərcümə edilmiş “İpək Yolu üzərində Odlar yurdu – Azərbaycan tarixi” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova çıxış edərək arxeoloji abidələrlə zəngin olan Azərbaycan ərazisinin sivilizasiyanın qədim beşiklərindən biri olduğunu söyləyib. O, Müxtəlif etnik və dini qruplara mənsub nümayəndələrin müasir Azərbaycan ərazisində hələ Qafqaz Albaniyası dövründə birgə yaşadığını və bu qədim dövlətin eramızdan əvvəl IV əsrdən eramızın 705-ci ilinədək mövcud olduğunu bildirib.
Səfir bolqar dilində Azərbaycan tarixi barədə ilk fundamental əsər olan “İpək Yolu üzərində Odlar yurdu – Azərbaycan tarixi” kitabını bolqar dilinə tərcümə etmiş Bolqarıstanın Ehtiyatda olan Zabitlər və Serjantlar İttifaqının üzvü, ehtiyatda olan polkovnik Todor Enevə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunun direktor müavini Blaqovest Nyaqulov Qara dəniz vasitəsilə bölünən Balkan və Qafqaz regionları arasında tarixi oxşarlıqların – yerli əhalinin etnik və dini tərkibinin müxtəlifliyi, müsəlman və xristian əhalinin sülh şəraitində birgəyaşayışı barədə danışıb. Alim iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü çərçivəsində belə bir kitabın təqdimatının keçirilməsinin bolqar oxucuları və tarixçiləri üçün əlamətdar olduğunu qeyd edib.
Mərasimdə çıxış edən AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov Azərbaycanda hələ 5000 il bundan əvvəl yaranmış ilk dövlətlər, 237 il hökmranlıq etmiş Səfəvilər İmperiyası, müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan AXC, İkinci Dünya müharibəsində SSRİ-nin qələbəsində mühüm rol oynamış Bakı nefti və s. barədə məlumat verib. Bildirib ki, müsəlman Şərqində ilk opera və operettanın əsası da məhz Azərbaycanda qoyulub.
Azərbaycan tarixi barədə Avropa oxucusuna müfəssəl məlumat verən əsərin əhəmiyyətindən bəhs edən Y.Mahmudov qeyd edib ki, kitab Azərbaycan tarixini dünyaya olduğu kimi, təhrifsiz çatdırır. O, həmçinin I Pyotrun göstərişi ilə ermənilərin Qafqaza köçürülməsi, İrəvan quberniyasının yaradılması, 1918-ci ildə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımı və s. barədə tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib.
Azərbaycanın Bolqarıstanla münasibətlərinə toxunan Y.Mahmudov iki ölkə arasında tarixən mövcud olmuş dostluq əlaqələrindən də bəhs edib.
Kitabın tərcüməçisi T.Enev nəşrdə ermənilərin Qafqaza köçürülməsinin faktlarla sübut olunduğunu, onların törətdiyi cinayətlərin oxucuya təqdim edildiyini söyləyib. Bildirib ki, əgər erməni siyasətçilər öz fantasmaqoriyalarından, tarixin saxtalaşdırılmasından əl çəksələr və azərbaycanlı həmkarlarına əl uzatsalar mehriban qonşular kimi müharibəsiz və qurbansız yaşaya bilərlər.
Sonda çıxış edən kitabın redaktoru Solmaz Süleymanova nəşrin bolqar dilinə tərcümə edilməsinin tarixi barədə məlumat verib. O, kitabın bolqar xalqına həqiqi Azərbaycan tarixini öyrənməyə imkan yaratdığını söyləyib.

The presentation of the book entitled "The Land of Fire on Silk Road - History of Azerbaijan", translated into Bulgarian by Austrian historian, scientist and writer Erik Faigl, was organized jointly by ANAS, Azerbaijani Embassy in Bulgaria and Center for Azerbaijani Language and Culture at Sofia University.
Ambassador of Azerbaijan to Bulgaria Nargiz Gurbanova said that the territory of Azerbaijan, rich with archaeological monuments, is one of the ancient cradles of civilization. Representatives of various ethnic and religious groups lived together in the territory of contemporary Azerbaijan during the Caucasus Albania, and that this ancient state existed from the fourth century BC to 705 BC, she lined out.
Then Deputy Director of the Institute of History of the Bulgarian Academy of Sciences Blagovest Nyakulov spoke about the historical similarities between the Balkan and Caucasian regions divided by the Black Sea - the diversity of the ethnic and religious composition of the local population, and the coexistence of the Muslim and Christian population in the peace. The scientist noted that the presentation of such a book within the framework of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries is remarkable for Bulgarian readers and historians.
The director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov gave information about the first states that existed 5,000 years ago, the Safavids Empire 237 years, the first democratic republic in the Muslim East, the Baku oil, which played an important role in the USSR's victory in the Second World War, and so on. He said that the foundation of the first opera and operetta in the Muslim East was laid in Azerbaijan.
Referring to the relations between Azerbaijan and Bulgaria, Y. Mahmudov also spoke of the historically existing friendly relations between the two countries.
The translator of the book, T.Enev, stated that the facts of the Armenians' transfer to the Caucasus were proven by facts and their crimes were read to the reader.
The editor of the book, Solmaz Suleymanova, told about the history of the translation into Bulgarian. The book allows the Bulgarian people to study the true history of Azerbaijan, she underlined.