Sofiyada AMEA-nın, Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin və Sofiya Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli Avstriya tarixçisi, alim və yazıçı Erix Fayqlın bolqar dilinə tərcümə edilmiş “İpək Yolu üzərində Odlar yurdu – Azərbaycan tarixi” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova çıxış edərək arxeoloji abidələrlə zəngin olan Azərbaycan ərazisinin sivilizasiyanın qədim beşiklərindən biri olduğunu söyləyib. O, Müxtəlif etnik və dini qruplara mənsub nümayəndələrin müasir Azərbaycan ərazisində hələ Qafqaz Albaniyası dövründə birgə yaşadığını və bu qədim dövlətin eramızdan əvvəl IV əsrdən eramızın 705-ci ilinədək mövcud olduğunu bildirib.
Səfir bolqar dilində Azərbaycan tarixi barədə ilk fundamental əsər olan “İpək Yolu üzərində Odlar yurdu – Azərbaycan tarixi” kitabını bolqar dilinə tərcümə etmiş Bolqarıstanın Ehtiyatda olan Zabitlər və Serjantlar İttifaqının üzvü, ehtiyatda olan polkovnik Todor Enevə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunun direktor müavini Blaqovest Nyaqulov Qara dəniz vasitəsilə bölünən Balkan və Qafqaz regionları arasında tarixi oxşarlıqların – yerli əhalinin etnik və dini tərkibinin müxtəlifliyi, müsəlman və xristian əhalinin sülh şəraitində birgəyaşayışı barədə danışıb. Alim iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü çərçivəsində belə bir kitabın təqdimatının keçirilməsinin bolqar oxucuları və tarixçiləri üçün əlamətdar olduğunu qeyd edib.
Mərasimdə çıxış edən AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov Azərbaycanda hələ 5000 il bundan əvvəl yaranmış ilk dövlətlər, 237 il hökmranlıq etmiş Səfəvilər İmperiyası, müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan AXC, İkinci Dünya müharibəsində SSRİ-nin qələbəsində mühüm rol oynamış Bakı nefti və s. barədə məlumat verib. Bildirib ki, müsəlman Şərqində ilk opera və operettanın əsası da məhz Azərbaycanda qoyulub.
Azərbaycan tarixi barədə Avropa oxucusuna müfəssəl məlumat verən əsərin əhəmiyyətindən bəhs edən Y.Mahmudov qeyd edib ki, kitab Azərbaycan tarixini dünyaya olduğu kimi, təhrifsiz çatdırır. O, həmçinin I Pyotrun göstərişi ilə ermənilərin Qafqaza köçürülməsi, İrəvan quberniyasının yaradılması, 1918-ci ildə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımı və s. barədə tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib.
Azərbaycanın Bolqarıstanla münasibətlərinə toxunan Y.Mahmudov iki ölkə arasında tarixən mövcud olmuş dostluq əlaqələrindən də bəhs edib.
Kitabın tərcüməçisi T.Enev nəşrdə ermənilərin Qafqaza köçürülməsinin faktlarla sübut olunduğunu, onların törətdiyi cinayətlərin oxucuya təqdim edildiyini söyləyib. Bildirib ki, əgər erməni siyasətçilər öz fantasmaqoriyalarından, tarixin saxtalaşdırılmasından əl çəksələr və azərbaycanlı həmkarlarına əl uzatsalar mehriban qonşular kimi müharibəsiz və qurbansız yaşaya bilərlər.
Sonda çıxış edən kitabın redaktoru Solmaz Süleymanova nəşrin bolqar dilinə tərcümə edilməsinin tarixi barədə məlumat verib. O, kitabın bolqar xalqına həqiqi Azərbaycan tarixini öyrənməyə imkan yaratdığını söyləyib.

Состоялась презентация переведенной на болгарский язык книги «Страна огней на Шелковом пути - история Азербайджана»
В Софии при совместной организационной поддержке НАНА, Посольства Азербайджана в Болгарии и Центра азербайджанского яыка и культуры при Софийском университете состоялась презентация книги «Страна огней на Шелковом пути - история Азербайджана», переведенной на болгарский язык.
Выступив на мероприятии, посол Азербайджана в Болгарии Наргиз Гурбанова отметила, что богатая историческими памятниками территория Азербайджана является одной из колыбелей древней цивилизации. Она довела до сведения, что еще со времен Кавказкой Албании на современной территории Азербайджана совместно проживают представители различных этнических и религиозных группировок.
Посол выразила признательность члену Союза сержантов и офицеров запаса Болгарии, полковнику в запасе Тодору Эневу за перевод на болгарский язык первого фундаментального труда об истории Азербайджана на болгарском языке «Страна огней на Шелковом пути - история Азербайджана».
Далее заместитель директора Института истории Академии наук Болгарии Благовест Нягулов рассказал о схожих чертах истории Балканских и Кавказских регионов, которых разделяет Черное море. К ним относятся этническое и религиозное разнообразие местного населения, мирное совместное проживание мусульманского и христианского населения.
Ученый отметил, что презентация подобной книги в рамках 25-й годовщины установления дипломатических отношений между двумя странами является знаменательным событием для болгарских читателей и историков.
Выступивший на церемонии директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов проинформировал о первых государствах, созданных в Азербайджане 5000 лет назад, империи Сефевидов, царствовавшей на протяжении 237 лет, АДР – первой демократической республике на мусульманском Востоке, Бакинской нефти, сыгравшей важную роль в победе СССР во Второй Мировой войне. Сказал, что основа первой на мусульманском Востоке оперы и оперетты была заложена именно в Азербайджане.
Подробно информируя европейского читателя об истории Азербайджана и говоря о значении произведения, Я.Махмудов отметил, что книга без фальсификации доводит до всего мира историю Азербайджана. Он подробно рассказал участникам мероприятия о переселении армян на Кавказ по указанию Петра I, создании Иреванской губернии, геноциде, совершенном армянами в отношении азербайджанцев в 1918 году и т.д.
Коснувшись отношений между Болгарией и Азербайджаном, Я.Махмудов рассказал о связях дружбы, исторически существовавших между двумя странами.
Переводчик книги Т.Энев отметил, что в книге на фактах доказаны переселение армян на Кавказ и совершенные ими преступления. Сказал, что если армянские политики откажутся от своих фантасмагорий, фальсификации истории и протянут руку своим азербайджанским коллегам, то смогут жить как добрые соседи без войны и жертв.
Выступивший в заключение редактор книги Солмаз Сулейманова рассказала об истории перевода издания на болгарский язык. Она отметила, что книга дала возможность изучать болгарскому народу действительную историю Азербайджана.