Noyabrın 22-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyətinin, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və Azad Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə “Müasir elm gənclərin baxışı ilə” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu gənclər siyasətindən, müstəqilliyimizin və dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsində gənclərin rolundan, onların elmə cəlb edilməsində görülən işlərdən danışıb. O, müasir dövrdə Azərbaycan elminin qloballaşan dünyanın elm sisteminin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrildiyi vurğulayıb.
Bu gün Azərbaycan elminin sürətlə inkişaf etdiyini, bu sahədə ciddi islahatların aparıldığını, qabaqcıl texnologiyaların tətbiq olunduğunu söyləyən akademik İ.Həbibbəyli bu prosesin əsasında dövlət başçısının elmə böyük diqqət və qayğısının dayandığını qeyd edib. Bildirib ki, dövlətimizin siyasətində gənclərlə iş prioritet istiqamətlərdən biridir.
AMEA-nın vitse-prezidenti konfransın əsas məqsədinin istedadlı gənclərin elmə cəlb olunmaları, onların karyera yüksəlişində problemlərinin həlli yollarının, eləcə də prioritet istiqamətlər üzrə inkişaf perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi və faydalı müzakirələrin aparılması olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev akademiyanın gənclər siyasətinin uğurla həyata keçirildiyini bildirib. O, AMEA-da gənc alim və mütəxəssislərin yaradıcı fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, onların xarici ölkələrin elm mərkəzlərinə ezam olunmaları istiqamətində mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Dekabrın 15-də ölkəmizdə ilk dəfə Azərbaycan Gənc Alimlərinin I Qurultayının keçiriləcəyini söyləyən D.Tağıyev mötəbər tədbirə hazırlıq, o cümlədən respublikada fəaliyyət göstərən gənclərlə bağlı elmi təşkilatların birgə fəaliyyəti və koordinasiya problemləri, həmçinin elm, təhsil və innovasiya sahələrinin inkişafında multidissiplinarlığın bərqərar olunması baxımından bugünkü konfransın əhəmiyyətini qeyd edib.
“Azərbaycanda 140-a yaxın elmi müəssisə fəaliyyət göstərir ki, onlardan da 40-ı Akademiyanın payına düşür”, - deyən akademik D.Tağıyev AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, 35 yaşına kimi "elmlər doktoru" elmi dərəcəsi alan şəxslərə 5000 manat pul mükafatının veriləcəyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, dünyada 7,8 milyon insan elmi-tədqiqatla məşğul olur. Onların sayı son 10 ildə 20% artıb.
Daha sonra çıxış edən Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov ölkəmizdə, o cümlədən akademiyada gənclərin elmi fəaliyyətlə məşğul olmaları üçün yaradılmış münbit şəraitdən, bu gün dünya elminin qarşısında duran əsas problemlərdən, gənc alimlərin bu problemlərin həllində iştirakından, fundamental elmi biliklərin innovativ layihələrə transformasiyasından, gənclərin beynəlxalq elmi layihələrdə iştirak imkanlarından danışıb.
Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru Habil Qurbanov isə çıxışında gənclərin beynəlxalq aləmə inteqrasiyası, kreativ ideyalarının reallaşdırılması və sosial rifah hallarının yaxşılaşdırılması istiqamətində AMEA tərəfindən mühüm addımların atıldığını bildirib. H.Qurbanov rəhbərlik etdiyi qurumun şuraya hər zaman maddi və mənəvi dəstək göstərdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Daşqın Qənbərov, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov və başqaları çıxış edərək gənc alim və mütəxəssislərin yaradıcı fəaliyyətinin stimullaşdırılması və onların xarici ölkələrin elmi mərkəzlərinə ezam edilmələri istiqamətində mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırıblar.
Konfrans çərçivəsində akademik institutların, elm-istehsalat müəssisələrinin və digər müvafiq qurumların gənc alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə “Elmi məktəblər və fundamental elmi axtarışlar”, “Elm, təhsil və innovasiya üçbucağı: inkişafın vəhdət modeli”, “Yüksək Texnologiyalar Parkı – innovativ ideyaların real məkanı”, “Azərbaycanda elmi təşkilatların birgə fəaliyyəti və koordinasiya problemləri” mövzuları ətrafında müzakirələr aparılıb.

ANAS Central Scientific Library by organizational support of the Presidium, the Council Young of Scientists and Specialists and Free Trade Union held a scientific and practical conference on "Youth view on modern science" on November 22.
Opening the event, ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli spoke about the successful youth policy in the country, the role of youth in further strengthening of our independence and statehood, the work done in bringing them to science. He stressed that, in the modern period domestic science has become an integral part of the scientific system of the globalizing world.
Noting the rapid development of Azerbaijan, the implementation of serious reforms and the use of advanced technologies in this field, Academician I.Habibbayli stressed that, on the basis of this process, much attention and concern for the science of the head of state is worth. He said that, working with young people is one of the priority directions of the policy of our state.
Then,ANAS Vice-President, Academician Dilgam Tagiyev spoke about the successful implementation of the youth policy of the Academy. He brought to attention that, important steps were taken in the direction of stimulating the creative activity of young scientists and specialists and seconding them to scientific centers of foreign countries.
D.Tagiyev noted the importance of the first time in my country on December 15, the 1st Congress of Young Scientists of Azerbaijan.
D.Tagiyev said that, there are about 140 scientific institutions in Azerbaijan, 40 of which fall to the Academy. He brought to attention that according to the decree of the Presidium of ANAS, persons aged 35, who received the degree of Doctor of Science, will be awarded a cash prize of 5,000 manat. He noted that, according to statistics in the world, 7.8 million people are engaged in scientific research. Over the past 10 years, their number has increased by 20%.
Then, speaking, the head of the Office of Science and Education, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov spoke about the favorable conditions created for young people to study science, the main problems facing the world science, the participation of young scientists in solving these problems, the transformation of fundamental scientific knowledge in innovative projects, opportunities for youth participation in international scientific projects.
In his speech, chairman of the Free Trade Union, Doctor of Law Habil Gurbanov noted that, ANAS is taking important steps aimed at integrating youth into the international community, implementing creative ideas, and improving social welfare.
Other speakers at the event noted that, the 2017 year was effective and fruitful for the Academy, and also reported that important steps were taken to stimulate the activities of young scientists and specialists and to send them to foreign scientific centers.
Within the conference with the participation of young scientists and specialists of academic institutes, research and production enterprises and other relevant structures, were held discussions around the themes "Scientific schools and fundamental scientific research", "Triangle of Science, Education and Innovation: a model of development unity", "High Technologies Park" - the real space of innovative ideas "," Joint activity of scientific organizations in Azerbaijan and coordination problems ".