Noyabrın 22-də AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunda İsveçrə Ali Təhsil Məktəbinin elm üzrə koordinatoru Yekaterina Voronova və idarəetmə üzrə köməkçisi Lala Çzhan ilə görüş keçirilib.
Məqsəd iki qurum arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması və davamlı inkişafı olub.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil, Beynəlxalq Əlaqələr idarələrinin əməkdaşları, Neft və Qaz, Geologiya və Geofizika institutlarının gənc alim və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Y.Voronova təmsil etdiyi qurumun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq layihələr, tələbələr üçün ixtisas proqramları və xarici dil kursları, yay və qış məktəbləri, həmçinin təhsil haqları barədə məlumat verib. Bildirib ki, İsveçrə Ali Təhsil Məktəbi Montre şəhərində yerləşən özəl universitetlərdən biridir və burada 11 proqram (bakalavriata qədər, bakalavriat, magistratura və doktorantura, onlayn təhsil proqramı, xarici dil kursları, individual təhsil, MBA, yay və qış məktəbləri) və 10 ixtisas (o cümlədən Neft və qaz mühəndisliyi, beynəlxalq əlaqələr, turizm və otel menecerliyi) üzrə gənc kadrlar yetişdirilir.
Xüsusilə neft və qaz mühəndisliyinə toxunan Y.Voronova bu sahədə təhsil alan gənclərin ticarət qanunları, qlobal iqtisadiyyat, neft müqavilələri, layihələrin peşəkar idarəedilməsini mənimsədiklərini söyləyib. Dərslərin təcrübəli müəllim və professorlar tərəfindən tədris olunduğunu deyən Y.Voronova qeyd edib ki, tələbələrin gələcək karyeralarında uğur qazanmaları üçün universitet ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunub.

At the Institute of Oil and Gas of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) was held meeting with Yekaterina Voronova, Science Coordinator of Swiss Higher Education School and Lala Chzhan, Managing Assistant.
The goal was to establish and develop sustainable partnerships between the two institutions in the field of science and education.
Young scientists of the Institute of Oil and Gas, Geology and Geophysics, representatives of the Department of Science and Education and International Relations Department of the Presidium of ANAS attended the meeting.
Y.Voronova gave information about the history, activity directions, international programs and projects implemented, special programs for students, foreign language courses, summer and winter schools. She noted that the Swiss Higher Education School is one of the private universities in Montreux, where 11 programs (bachelor, bachelor, master and doctorate, online education, foreign language courses, individual education, MBA, summer and winter schools) and 10 specialties of young professionals are trained on oil and gas engineering, international relations, tourism and hotel management.