Noyabrın 22-də AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunda İsveçrə Ali Təhsil Məktəbinin elm üzrə koordinatoru Yekaterina Voronova və idarəetmə üzrə köməkçisi Lala Çzhan ilə görüş keçirilib.
Məqsəd iki qurum arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması və davamlı inkişafı olub.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil, Beynəlxalq Əlaqələr idarələrinin əməkdaşları, Neft və Qaz, Geologiya və Geofizika institutlarının gənc alim və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Y.Voronova təmsil etdiyi qurumun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq layihələr, tələbələr üçün ixtisas proqramları və xarici dil kursları, yay və qış məktəbləri, həmçinin təhsil haqları barədə məlumat verib. Bildirib ki, İsveçrə Ali Təhsil Məktəbi Montre şəhərində yerləşən özəl universitetlərdən biridir və burada 11 proqram (bakalavriata qədər, bakalavriat, magistratura və doktorantura, onlayn təhsil proqramı, xarici dil kursları, individual təhsil, MBA, yay və qış məktəbləri) və 10 ixtisas (o cümlədən Neft və qaz mühəndisliyi, beynəlxalq əlaqələr, turizm və otel menecerliyi) üzrə gənc kadrlar yetişdirilir.
Xüsusilə neft və qaz mühəndisliyinə toxunan Y.Voronova bu sahədə təhsil alan gənclərin ticarət qanunları, qlobal iqtisadiyyat, neft müqavilələri, layihələrin peşəkar idarəedilməsini mənimsədiklərini söyləyib. Dərslərin təcrübəli müəllim və professorlar tərəfindən tədris olunduğunu deyən Y.Voronova qeyd edib ki, tələbələrin gələcək karyeralarında uğur qazanmaları üçün universitet ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunub.

22 ноября в Институте нефти и газа НАНА состоялась встреча с научным координатором Школы высшего образования Швейцарии Екатериной Вороновой и помощницей по управлению Лалой Чзхан.
Целью было налаживание устойчивого сотрудничества между двумя структурами в области науки и образования.
На встрече приняли участие сотрудники Управления науки и образования, Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, молодые ученые и специалисты институтов Геофизики и геологии, Нефти и газа.
На мероприятии Е.Воронова проинформировала присутствующих об истории создания представляемой ею структуры, осуществляемых международных проектах, специализированных программах для студентов, курсах иностранных языков, зимних и летних школах. Она сообщила, что Школа высшего образования Швейцарии является одним из частных университетов, расположенных в городе Монтре, где проводится подготовка молодых кадров по 11 программам и 10 специальностям.
В частности, коснувшись нефтегазовой инженерии, Е.Воронова отметила, что обучающаяся в этой области молодежь усваивает торговые законы, глобальную экономику, нефтяные контракты, профессиональное управление проектами. Было доведено до внимания, что в оснащённом самым передовым оборудованием учебном заведении уроки проводятся опытными преподавателями и профессорами.