Əməkdar mədəniyyət işçisi Rasim Ələsgərovun 70 illik yubileyi qeyd olunub
Şamaxı rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Aşıqlar Birliyi və AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Əməkdar mədəniyyət işçisi Rasim Ələsgərovun 70 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Şamaxı rayon Mədəniyyət Mərkəzində baş tutan yığıncaqda respublikanın tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Tədbiri muzeyin Aran şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı açaraq Rasim Ələsgərovun həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verib.  Bildirib ki, 1969-cu ildən Xaqani adına Şamaxı rayon mədəniyyət evində bədii rəhbər kimi fəaliyyət göstərən R.Ələsgərov hazırda “Şirvan” folklor ansamblına başçılıq edir.  O, özünü həm də bəstəkar kimi sınamış, “Şamaxı baharı”, ”Şirvan təranələri” kimi məşhur musiqi əsərlərini yazmışdır.
Məruzəçi R.Ələsgərovun sənətinin hər zaman ölkənin incəsənət xadimlərinin diqqət mərkəzində olduğunu, onun  haqqında yüzlərlə məqalə, oçerklər yazıldığını, onlarla radio və televiziya verlişlərinin təşkil edildiyini bildirib. Sənətkarın Azərbaycan radiosunun qızıl fondunda 50-yə yaxın lent yazısının yer aldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Gülnisə Ələkbərova, İsmayıllı Regional Mədəniyyət və Turizm İdarəsinin rəisi Elnur Hüseynov, Əməkdar artist, “Natiq” ritm qrupunun rəhbəri Natiq Şirinov və başqaları ifası ilə mədəniyyətimizdə xüsusi iz buraxmış sənətkarın zəngin fəaliyyəti ilə bağlı öz fikirlərini bölüşüblər, ona yaradıcılıq uğurları arzulayıblar.
Tədbirdə, həmçinin Xalq  artisti Zabit Nəbizadə,  Əməkdar mədəniyyət işçiləri, Aşıq Əhliman Rəhimov, Aşıq Ağamurad İsrafilov, Rəhman Rasimoğlu, incəsənət xadimləri Əvəzxan Xankişiyev, Aşıq Əli Tapdıqoğlu və digərləri nəfəs alətlərinin mahir ifaçısı Rasim Ələsgərovun tanınmış əsərlərindən, əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açıblar.

Отмечен 70-летний юбилей Заслуженного работника культуры Расима Алескерова
При совместной организационной поддержке исполнительной власти Шамахинского района, Союза ашугов Азербайджана, Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Аранского регионального отдела музея состоялось мероприятие, посвященное 70-летнему юбилею Заслуженного работника культуры Расима Алескерова.
В мероприятии, состоявшемся в Центре культуры Шамахинского района, приняли участие известные деятели науки, культуры и искусства республики.
Открывая мероприятие, заведующая Аранским региональным отделом музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы рассказала о жизни и творчестве Расима Алескерова. Она отметила, что осуществляющий деятельность художественного руководителя в Доме культуры имени Хагани Шамахинского района с 1969 года, Р.Алескеров в настоящее время возглавляет фольклорный ансамбль «Ширван». Испытав себя как композитор, он создал такие известные музыкальные произведения, как «Шамахинская весна», «Ширванские мелодии» и другие.
Докладчик подчеркнула, что творчество Р.Алескерова всегда находилось в центре внимания деятелей искусства страны, ему посвящены сотни статей, очерков, радио- и телепередачи. Было доведено до внимания, что в золотом фонде азербайджанского радио хранится около 50 записей на ленте мастера.
Далее, выступив, заместитель главы исполнителной власти Шамахинского района, заведующая Отделом по общественно-политическим и гуманитарным вопросам Гюльниса Алекперова, начальник Исмаиллинского регионального управления культуры и туризма Эльнур Гусейнов, Заслуженный артист, руководитель ритмической группы «Натиг» Натиг Ширинов и другие поделились своими мыслями о богатой деятельности Р.Алескерова, оставившего глубокий след в нашей культуре своим исполнением, и пожелали ему дальнейших творческих успехов.
На мероприятии Народный артист Забит Набизаде, Заслуженные работники культуры, Ашуг Ахлиман Рагимов, Рахман Расимоглу, Ашуг Агамурад Исрафилов, деятели искусства Авазхан Ханкишиев, Ашуг Али Таптыгоглу и другие рассказали об известных произведениях и достижениях талантливого исполнителя духовых инструментов Расима Алескерова.