AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Azərbaycan əlyazmaları dünya kitabxanalarında” mövzusunda II beynəlxalq elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, Azərbaycanın İslam mədəniyyətinin inkişafına, tolerantlıq mühitinin təşəkkül tapmasına, multikulturalizmin, mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasına böyük töhfələr verdiyini bildirib.
"Cari ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunması dünyada İslama qarşı aparılan düşmənçilik siyasətinə və İslamafobiyaya ən tutarlı cavabdır" - deyən akademik İ.Həbibbəyli AMEA-nın Tədbirlər Planı çərçivəsində Şərqşünaslıq, Fəlsəfə, İqtisadiyyat və Dilçilik institutlarının təşkilatçılığı ilə "İslam Həmrəyliyi İli"nə həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bu istiqamətdə mühüm tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli AMEA, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi və Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Finlandiya, Türkiyə, Rusiya və Özbəkistanda silsilə konfransların keçirildiyini xatırladıb,“İslam Həmrəyliyi İli”nin yekunlarına dair zirvə toplantısının isə bu il dekabr ayının 21-də dövlət səviyyəsində qeyd olunacağını qeyd edib.
Vitse-prezident çıxışının sonunda konfransın işinə uğurlar diləyib, iclasların səmərəli keçəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək əlyazmaların toplanması, nəşri və qorunub saxlanması sahəsində son dövrdə görülən işlərdən danışıb. Dünya kitabxanalarında Azərbaycana aid zəngin xəzinənin mövcud olduğunu söyləyən alim onların tədqiq edilib ictimaiyyətə təqdim olunmasının vacibliyini vurğulayıb. T.Kərimli sözügedən əlyazmalarda Azərbaycanın mədəniyyəti, tarixi və milli-mənəvi dəyərləri barədə zəngin fakt və materialların əksini tapdığını bildirib. Akademik həmin xəzinənin dünyaya çatdırılması istiqamətində beynəlxalq konfransın mühüm rol oynayacağını qeyd edib.
Tədbir öz işini plenar iclasla davam etdirib. İclasda Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli “Koroğlu”nun Paris və Tiflis nüsxələri dünya kitab dövriyyəsində”, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov “Həcc səfərləri marşrutları xatirə və səfərnamələrdə”, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin əməkdaşı, filologiya elmləri doktoru, professor Xəlil Yusifli “Nizami Gəncəvi əsərlərinin əlyazmaları və elmi-tənqidi nəşrləri”, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədr müavini Fuad Nurullayev “Akademik Vasim Məmmədəliyevin Azərbaycanda İslam həmrəyliyində rolu” və Təbriz Azad Universitetinin professoru Məhəmməd Amin Sultan Ol-Qurrai “Təbrizli Saibin “Külliyyatı”nın nadir əlyazma nüsxəsinin tanıtımı” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

International conference on "Azerbaijan manuscripts in libraries of the world" held
ANAS Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli held the 2nd International Scientific and Theoretical Conference on "Azerbaijan manuscripts in world libraries".
ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli, opening the event, noted the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 10, 2017 on the announcement of 2017 as the Year of Islamic Solidarity in the Country. He noted that, Azerbaijan made a great contribution to the development of Islamic culture, the emergence of an atmosphere of tolerance, multiculturalism and the establishment of a dialogue between cultures and civilizations.
"The announcement of the current year" The Year of Islamic Solidarity in the Country "is the most worthy response to the hostile policy against Islam in the world," Academician I.Habibbayli said and brought to the attention that with the organizational support of the institutes of Oriental Studies, Philosophy, Economics and Linguistics cycle of events dedicated to the "Year of Islamic Solidarity".
I.Habibbeyli recalled the cycle of events held in Finland, Turkey, Russia and Uzbekistan with joint organizational support of ANAS, the Caucasus Muslims Office and the State Committee for Work with Religious Organizations, and said that the summit on the results of the "Year of Islamic Solidarity" will be celebrated at the state level on December 21 this year.
In conclusion, the Vice-President wished successes to the conference, expressed confidence that the meetings would be fruitful.
Then, in his speech academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences, director of the Institute of Manuscripts of ANAS, Academician Teymur Kerimli spoke about the work done in the last period in the field of collection, publication and preservation of manuscripts. Noting that there is a rich treasury belonging to Azerbaijan in the libraries of the world, the scientist expressed the importance of their research and presentation to the public. T.Kerimli noted that the mentioned manuscripts reflect rich facts and materials about the culture, history and national and spiritual values of Azerbaijan. The academician said that the organization of an international conference will play an important role in bringing these materials to the world public.
The event continued its work in the plenary session where reports were presented by the Deputy Director for Scientific Work of the Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Aibeniz Aliyeva-Kengerli "The Paris and Tiflis Copies" in the world book circulation ", Deputy Director of the Institute for Scientific Work, Doctor philological sciences Pasha Kerimov "Routes of trips to Hajj in memoirs and sefernam", etc.