Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin eksperimental pilot siniflərinin (“İstək” liseyi) doqquzuncu sinif şagirdi, 15 yaşlı Reyhan Camalova Hindistanda keçirilən Qlobal Sahibkarlıq Sammitinə ixtirası ilə qatılıb və böyük uğura imza atıb.
ABŞ prezidenti Donald Trampın baş müşaviri və prezidentin Hindistanda keçirilən Qlobal Sahibkarlıq Sammitindəki nümayəndəsi İvanka Tramp R.Camalovanın nailiyyətini təqdir edib. Bildirib ki, Azərbaycandan olan 15 yaşlı Reyhan Camalova yağış suyundan enerji istehsal edən gənc ixtiraçıdır. Onun güclü bir şüarı var – “Hər dəfə bir evi işıqlandır”. Reyhan, sənin işıqlandırdığın hər bir ev dünyanı işıqlandırır. Sənin parlaq zəkan və gərgin əməyin bizim hamımızı ruhlandırır.
Dünyada milyardlarla litr yağış suyundan düzgün istifadə olunsa, o zaman ondan potensial enerji kimi istifadə etmək mümkündür. Bu problemi həll etmək üçün Reyhan öz məktəbli dostları və fizika müəllimləri ilə birlikdə yağış suyundan enerji istehsal edən “Reynerci” (Rainergy) qurğusunu yaradıb. Qurğu dörd əsas hissədən: yağış suyunun kollektoru, su çəni, elektrik generatoru və batareyadan ibarətdir. Yağış suyu kollektoru su çənini yağış suyu ilə doldurur, su isə elektrik generatorunun içi ilə böyük sürətlə axaraq elektrik enerjisi yaradır. İstehsal olunan enerji akkumulyatorlarda toplanır, elektrik şəbəkəsinin xətlərinə düşən təzyiqi azaldır və ehtiyacı olan icmalara elektrikdən istifadə etmək üçün əlavə mənbə verir.
“Reynerci” layihəsi “Climatelaunchpad” yarışmasının Azərbaycan finalında "Tamaşaçıların ən sevimli startapı” adına layiq görülüb. “Reynerci”nin prototipi hazırda 22 led lampanı işıqlandırır ki, bu da təqribi 22 vat enerji deməkdir. Gənc ixtiraçı deyir ki, biz bu enerjini çoxaltmağın üzərində işləyirik. Bəzi ölkələrdə enerji həddindən artıq bahadır. Bunun üzərində işləyib enerjini çoxaltdıqdan sonra çox az pul xərcləməklə enerji ala biləcəyik.
Reyhan 5 yaşından kiçik "ixtira”lar etməyə başlayıb. "Robotlar”, kağızlardan xüsusi qurğular düzəldib. Qeyri-adi istedada malik olan bu gənc gələcəkdə dünyada dönüş yaradacaq layihələrə imza atmağı, Nobel mükafatını qazanmağı qarşısına məqsəd qoyub. Gənc ixtiraçı dünyada özündən sonra Lütfi Zadə kimi iz qoymaq istəyir.

15th year old Reyhan Jamalova, pupil of the experimental pilot class of the lyceum named after academician Zarifa Aliyeva ("Istek" lyceum), joined the Global Entrepreneurship Summit in India and has achieved great success.
The US President Donald Tramp's chief advisor and the president's representative at the Global Entrepreneurship Summit in India, Ivana Tramp praised the success of R. Jamalova. She said that the 15-year-old from Azerbaijan, Reyhan Jamalova, created rainergy. “Reyhan has a powerful motto - Light up one house at a time. We are all inspired by your brilliance and hard work,” she added."
Billions of liters of rainwater in the world, if properly used, become a potential source of energy. In order to solve this problem, Reyhan has created a Rainergy with energy from rainwater along with his school friends and physics teachers. The unit consists of four main components: rainwater collector, water tank, power generator and battery.
The initial prototype of Rainergy produces 22W of power and lightens up to 22 LED lamps. While piezoelectric rain generators produce only 25 microwatt of power, our model is much more efficient in comparison with similar systems.It also stores energy in the accumulator so it can be used even there is no rain at all.
Reyhan claims that rain energy reduces the amount of CO2 emissions to 10g per KW/hour during the production of the electricity. “This amount is very low compared to the other current alternative energy solutions,” she added.
Reyhan began to make "inventions" under the age of five. She made "Robots" devices from paper. This young girl, who has unusual talent, aims to sign up to the world's future projects and win the Nobel Prize. The young inventor wants to leave a trace as Lutfi Zadeh in the world.