Bu gün AMEA-nın Alimlər Evində görkəmli şərqşünas alim, Əməkdar elm xadimi, Prezident təqaüdçüsü, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, akademik Vasim Məmmədəliyevin 75 illik yubileyinə həsr olunan “Şanlı ömür səhifələri” adlı ədəbi-musiqili tədbir keçirildi.
Respublikanın tanınmış elm, mədəniyət və din xadimlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görkəmli alimin mənalı həyat yolundan, zəngin elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətindən bəhs etdi. V.Məmmədəliyevin bütün həyatının, fəaliyyətinin xalqımızın mənəviyyatının zənginləşməsinə xidmət etdiyini deyən AMEA rəhbəri alimin elmi axtarışlarından ərəb dilçiliyi və ümumi dilçilik sahələrində, islamşünaslıqda, ərəb-Azərbaycan ədəbi-mədəni əlaqələrində geniş istifadə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Yubilyarın elm və təhsil sahəsindəki xidmətlərindən danışan akademik Akif Əlizadə Vasim Məmmədəliyevin ərəbşünaslıq sahəsində gənc yaşlarında doktorluq dissertasiyası müdafiə etdiyini, xarici ölkələrin elmlər akademiyalarının üzvü olduğunu, onun əsərlərinin böyük maraqla qarşılandığını qeyd etdi.
“V.Məmmədəliyev Azərbaycanda İslam dininin elmi əsaslarla öyrənilməsinin təbliği məsələsinin təşəbbüskarlarındandır” - deyən AMEA-nın prezidenti alimin 1991-ci ildə müsəlmanların müqəddəs kitabı Qurani-Kərimi mərhum akademik Ziya Bünyadovla birgə Azərbaycan dilinə tərcümə etməsini ölkəmizin və bütövlükdə İslam dünyasının elmi-mədəni həyatında mühüm hadisə kimi dəyərləndirdi.
Sonra çıxış edən Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin müavini Fuad Nurullayev ərəb dilinin böyük tədqiqatçılarından olan alimin elmə, İslam dininin elmi əsaslarla öyrənilməsinə verdiyi töhfələrdən danışaraq, əsərlərinin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı. V.Məmmədəliyevin 30-dan çox kitabının nəşr olunduğunu söyləyən F.Nurullayev alimin “Quran və elm” əsərini xüsusi qeyd etdi. Bildirdi ki, bu qiymətli əsər hər bir müsəlman üçün dəyərli mənbədir.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək bildirdi ki, V.Məmmədəliyev halal zəhməti, intellekti, zəkası, dərin düşüncəsi ilə elmin yüksək pilləsinə ucalmış görkəmli elm xadimidir. O, kökləri orta əsrlərin dərinliklərinə gedib çıxan Azərbaycan şərqşünaslığının ən layiqli davamçısı, müasir şərqşünaslıq elmimizdə Mirzə Kazım bəy ənənələrinin daşıyıcısıdır.
G.Baxşəliyeva şərqşünas alimin ilk dəfə ərəb qrammatika məktəblərini sistemli şəkildə tədqiq etdiyini, məşhur Bağdad, Əndəlus, Bəsrə, Kufə, Misir qrammatiklərinin əsaslandıqları nəzəri və metodoloji prinsipləri yüksək səviyyədə öyrəndiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, V.Məmmədəliyev “Ərəb dilçiliyi” adlı fundamental əsərində ilk dəfə “ərəb dilçiliyinin Azərbaycan məktəbi” ifadəsini işlətmiş və Azərbaycanda dilçilik ənənəsinin çoxəsrlik tarixə malik olduğunu sübut etmişdir.
Yubilyarla bağlı dəyərli fikirlərini bölüşən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin Azərbaycanda ilahiyyat elminin inkişafı, İslam dininin elmi cəhətdən öyrənilməsi sahəsindəki xidmətlərindən söz açdı. V.Məmmədəliyevin ilk dəfə olaraq ərəb qrammatika məktəblərini sistemli şəkildə tədqiq etdiyini vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti bildirdi ki, alimin xidmətləri dövlətimiz tərəfindən daim yüksək dəyərləndirilib. O, ali dövlət mükafatları olan “Şöhrət”, “Şərəf” ordenləri ilə təltif edilib.
İ.Həbibbəyli tanınmış alimin hələ uzun müddət öz tədqiqatları ilə şərqşünaslıq elmini zənginləşdirəcəyinə, onu yeni-yeni zirvələrə doğru aparacağına əminliyini ifadə etdi.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov akademik V.Məmmədəliyevin pedaqoji fəaliyyətindən danışdı. Akademikin rəhbərlik etdiyi İlahiyyat fakültəsinin ölkəmizdə ilahiyyat və islamşünaslıq üzrə hərtərəfli savadlı mütəxəssislərin hazırlanmasında böyük rol oynadığını, eləcə də V.Məmmədəliyevin mərhum akademik Ziya Bünyadovla birgə Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi müqəddəs Qurani-Kərimin ölkəmizdə İslama, bu dinin tarixinə, fəlsəfəsinə və mədəniyyətinə dair araşdırmalara güclü təkan verdiyini vurğuladı.
Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov isə çıxışında Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafında, bu sahədə elmi kadrların hazırlanmasında V.Məmmədəliyevin müstəsna xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, V.Məmmədəliyevin elm adamı, müəllim, ziyalı və müdrik ağsaqqal kimi sevilməsi onun insani xüsusiyyətlərindən irəli gəlir.
Sonda çıxış edən yubilyar böyük diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirdi, tədbirin iştirakçılarına təşəkkür etdi.

A literary-musical event titled "Glorious life pages" dedicated to the 75th anniversary of prominent orientalist, Honored Scientist, Presidential Scholar, academician Vasim Mammadaliyev has been held today at the Scientists House of ANAS.
Opening the event with participation of prominent figures of science, culture and religion, President of ANAS, academician Akif Alizade talked about the meaningful life of the prominent scientist, rich scientific-pedagogical and public activity. He said that all the life and activities of V.Mammadaliyev served to enrich the spirituality of our people, and the head of ANAS noted that scientist's scientific searches are widely used in Arabic linguistics and general linguistics, Islamic studies.
"V. Mammadaliyev is one of the initiators of propagating scientific study of Islamic religion in Azerbaijan, underlined president of ANAS.
Then Deputy Chairman of the Caucasian Muslims Office Fuad Nurullayev emphasized scientist's contribution to the study of science, scientific knowledge of the Islamic religion, as one of the major researchers of the Arabic language. Saying that more than 30 books by V.Mammadaliyev were published, F. Nurullayev especially mentioned the scientist's work "The Guran and Science". He said that this valuable work is a valuable source for every Muslim.
V.Mammadaliyev is a prominent scientist who has reached a high level of science with his intellect, intelligence and deep thought. He is the follower of Mirza Kazim Bey tradition, the most worthy successor of the Oriental studies of Azerbaijan, whose roots went to the depths of the Middle Ages, academician Govhar Bakhshaliyeva, director of the Institute of Oriental Studies stated.
Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli, shared his valuable opinions about the scientist; spoke about the outstanding scientist's activities in the field of theology science in Azerbaijan and the study of the Islamic religion in the field of science. The vice-president of the National Academy of Sciences of Azerbaijan emphasized that V.Mammadaliyev was systematically investigating Arabian grammar schools for the first time, the scientist's services have always been highly appreciated by our state. He was awarded the highest state awards, "Glory", "Honor".
The rector of the Baku State University, academician Abel Maharramov spoke about the pedagogical activity of academician V. Mammadaliyev. The theology faculty led by the academician has played an important role in the preparation of well-educated specialists in theology and Islamic studies in our country, as well as the Holy Koran, translated into Azerbaijani by V.Mammadaliyev with the late academician Ziya Bunyadov, in our country, strongly influencing the study of Islam, its history, philosophy and culture, he underlined.
Director of the Institute of Petrochemical Processes, academician Vagif Abbasov spoke about the exceptional services of Mammadaliyev in the development of oriental sciences in Azerbaijan and in the development of scientific cadres in this field.
At the end,Vasim Mammadaliyev thanked the participants of the event for their great attention and care.