Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə İsrail Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyasının üzvü, Təl-Əviv Universitetin professoru Zvi Ben-Avraham ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, perspektiv əməkdaşlığa dair müxtəlif tədbirlərin təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf mexanizmləri və imkanları müzakirə olunub.
Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın elmi müəssisələri ilə İsrailin müvafiq elmi mərkəzləri arasında bilik, təcrübə mübadiləsinin aparılması, elmi-tədqiqat sahəsində birgə layihə və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsi, eləcə də elmi seminar və konfransların təşkilinin önəmli olduğunu vurğulayıb.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən professor Zvi Ben-Avraham AMEA ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edib. Tektonika, geodinamika və kolliziya prosesləri üzrə tanınmış ekspert Zvi Ben-Avraham israilli alimlərinin azərbaycanlı həmkarları ilə yer elmləri, o cümlədən neft və qaz yataqlarının işlənilməsi sahəsində əməkdaşlıq etmək niyyətində olduqlarını deyib. Bu məqsədlə müştərək tədqiqatlar həyata keçirməyin zəruriliyini vurğulayan alim əməkdaşlığın hər iki ölkənin elmi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini söyləyib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak ediblər.

Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде встретился с членом Израильской академии естественных и гуманитарных наук, профессором Тель-Авивского университета Зви Беном-Аврахамом.
На встрече были обсуждены такие вопросы, как расширение научных связей между сторонами, организация различных мероприятий, нацеленных на перспективное сотрудничество, механизмы и возможности развития существующих связей.
Академик Акиф Ализаде подчеркнул необходимость в обмене знаниями и опытом между соответствующими научными учреждениями НАНА и научными центрами Израиля, осуществлении совместных проектов и программ развития в научно-исследовательской сфере, а также в организации научных семинаров и конференций.
Поблагодарив руководство НАНА за радушный прием, профессор Зви Бен-Аврахам отметил, что придает большое значение сотрудничеству с НАНА. Зви Бен-Аврахам, являющийся выдающимся экспертом в области тектоники, геодинамики и коллизионных процессов, сообщил, что израильские ученые намерены сотрудничать с азербайджанскими коллегами в области наук о Земле, в том числе в сфере разработки нефтяных и газовых месторождений. Подчеркнув необходимость в проведении совместных исследований, ученый добавил, что данное сотрудничество имеет большое значение для развития науки в обеих странах.
На встрече приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Гадиров, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев.