Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə İsrail Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyasının üzvü, Təl-Əviv Universitetin professoru Zvi Ben-Avraham ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, perspektiv əməkdaşlığa dair müxtəlif tədbirlərin təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf mexanizmləri və imkanları müzakirə olunub.
Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın elmi müəssisələri ilə İsrailin müvafiq elmi mərkəzləri arasında bilik, təcrübə mübadiləsinin aparılması, elmi-tədqiqat sahəsində birgə layihə və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsi, eləcə də elmi seminar və konfransların təşkilinin önəmli olduğunu vurğulayıb.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən professor Zvi Ben-Avraham AMEA ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edib. Tektonika, geodinamika və kolliziya prosesləri üzrə tanınmış ekspert Zvi Ben-Avraham israilli alimlərinin azərbaycanlı həmkarları ilə yer elmləri, o cümlədən neft və qaz yataqlarının işlənilməsi sahəsində əməkdaşlıq etmək niyyətində olduqlarını deyib. Bu məqsədlə müştərək tədqiqatlar həyata keçirməyin zəruriliyini vurğulayan alim əməkdaşlığın hər iki ölkənin elmi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini söyləyib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak ediblər.

ANAS President, Academician Akif Alizadeh met with a member of the Israel Academy of Natural and Human Sciences, Professor of the Tel Aviv University Zvi Ben-Avraham.
The meeting discussed issues such as the expansion of scientific ties between the parties, the organization of various events aimed at long-term cooperation, mechanisms and opportunities for the development of existing ties.
Academician Akif Alizadeh stressed the need for the exchange of knowledge and experience between relevant scientific institutions of ANAS and the scientific centers of Israel, the implementation of joint projects and development programs in the scientific and research field, as well as in the organization of scientific seminars and conferences.
Thanking the leadership of ANAS for the cordial welcome, Professor Zvi Ben-Avraham noted that, he attaches great importance to cooperation with ANAS. Zvi Ben-Avraham, who is an outstanding expert in the field of tectonics, geodynamics and collisional processes, said that Israeli scientists intend to cooperate with their Azerbaijani counterparts in the field of Earth sciences, including in the development of oil and gas fields. Stressing the need for joint research, the scientist added that this cooperation is of great importance for the development of science in both countries.
The meeting was attended by Academician Ibrahim Guliyev, Vice-President of ANAS, Academician-Secretary of the ANAS Department of Earth Sciences, Academician Fakhraddin Gadirov, Head of the Office of International Relations ANAS Presidium, Doctor of Philosophy in Biology Esmira Alirzayeva and Head of the Office of Public Relations and Science Popularization of Science of the Administration of ANAS Presidium Zulfugar Farzaliyev.