Gənc alim və mütəxəssislərin problemləri müzakirə olundu
AMEA-nın institut və təşkilatlarında monitorinqlər aparan AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının üzvlərinin növbəti görüşü Şərqşünaslıq İnstitutunda oldu.
İnstitutun gənc alimləri ilə görüşən Şura üzvləri gənclərin elmi potensialının artırılması, təşəbbüs və təkliflərinin stimullaşdırılması, layihə və proqramların maliyələşdirilməsi məsələləri ətrafında mükazirələr apardılar.
Görüş çərçivəsində institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sübhan Talıblı elmi müəssisədə çalışan gənclərin fəaliyyətindən söz açdı, burada gənc kadrlara xüsusi önəm verildiyini, institut tərəfindən gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirdi.
Şuranın monitorinq qrupunun rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev qeyd etdi ki, institut və təşkilatlarda keçirilən monitorinqlərin məqsədi gənclərlə bilavasitə ünsiyyət qurmaq, onların problemlərindən xəbərdar olmaq və təkliflərini dəyərləndirməkdir.
Görüşdə həmçinin, Şuranın daha səmərəli fəaliyyəti üçün institut və təşkilatlarda müasir informasiya texnologiyaları ilə təchiz olunmuş xüsusi otaqların təşkili, xarici elmi ezamiyyətlər və dil təkmilləşdirmə kurslarının təşkili, gənclərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.
AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanovun gənclərin problemlərini AMEA rəhbərliyinə çatdırılacağını bildirdi, onların həlli istiqamətində lazımi tədbirlərin görüləcəyini vurğuladı.
Sonra institutun direktoru, professor Gövhər Baxşəliyeva ilə görüş keçirildi. İnstitutda gənc alimlərə daim diqqət göstərildiyini vurğulayan G.Baxşəliyeva şuranın gənc alimlərin problemlərinin həllində mühüm rol oynayacağını qeyd etdi. Gənc alim və mütəxəssislərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayan institut direktoru təklif və tövsiyələrini də səsləndirdi.

Были обсуждены проблемы молодых ученых и специалистов
В Институте востоковедения состоялась очередная встреча членов Совета молодых ученых и специалистов НАНА, проводящих мониторинги в институтах и учреждениях НАНА.
Члены Совета встретились с молодыми учеными института и обсудили вопросы расширения возможностей молодежи, стимулирование инициатив и предложений, а также вопросы финансирования проектов и программ.
В рамках встречи председатель Совета молодых ученых и специалистов института доктор философии по истории Субхан Талыблы рассказал о деятельности молодежи, работающей в научном учреждении, отметил уделение особого внимания молодым кадрам, проведение важных мероприятий с целью привлечения молодежи к научной и научно-организационной деятельности в более широких масштабах.
Руководитель мониторинговой группы Совета, доктор философии по химии Афсун Суджаев отметил, что цель проведения мониторингов в институтах и учреждениях – это напрямую общаться с молодежью, быть в курсе их проблем и оценивать их предложения.
На встрече также были обсуждены организация в институтах и учреждениях специальных помещений, оснащенных новыми современными информационными технологиями, для более эффективного функционирования деятельности Совета, организация зарубежных научных командировок и курсов для усовершенствования языков, вопросы улучшения социального положения молодежи и т.д.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА доктор философии по физике Фамин Салманов сообщил о представлении руководству НАНА проблем молодежи, подчеркнул проведение необходимых мероприятий в направлении их решений.
Затем состоялась встреча с директором института профессором Говхар Бахшалиевой. Она подчеркнула, что молодым ученым в институте уделяется особое внимание, отметила важную роль совета в решении проблем молодых ученых. Директор пожелала успехов молодым ученым и специалистам в их дальнейшей деятельности и дала свои рекомендации, выдвинула предложения.