Çinin Cıcian Universitetinin Polimer elmlər və mühəndislik departamentinin mütəxəssisləri beş saniyəyə tam enerji yığan alüminium-qrafen batareya hazırlayıblar. Sürətli enerjiyığma rejimində isə batareya 1,1 saniyəyə tam dolur.
Hazırlanmasında anod üçün qrafen lent, katod üçün isə alüminiumdan istifadə edilən yeni batareyanın 250 min dəfə enerji yığacaq qədər ömrü var. Bu, o deməkdir ki, hər hansı smartfona yerləşdirilən batareya gündə 10 dəfə enerji yığsa belə 70 il istifadə oluna bilər.
Cıcian Universitetinin alimləri hazırladıqları bartareyanın mənfi 40 dərəcə və müsbət 120 dərəcə temperatura davamlı olduğunu iddia etsələr də, onun kütləvi şəkildə istehsalı və istifadəsi üçün texniki baxımdan hələ çox iş görmək lazım gəldiyini bildirirlər.

The team, led by professor Gao Chao, from Department of Polymer Science and Engineering of Zhejiang University, designed a battery using graphene films as anode and metallic aluminum as cathode.
The battery could work well after quarter-million cycles and can be fully charged in seconds.
Experiments show that the battery retains 91 percent of its original capacity after 250,000 recharges, surpassing all the previous batteries in terms of cycle life.
In quick charge mode, the battery can be fully charged in 1.1 seconds, according to Gao. The finding was detailed in a paper recently published in Science Advances.
The assembled battery also works well in temperatures range of minus 40 to 120 degrees Celsius. It can be folded, and does not explode when exposed to fire.
However, the aluminum-ion battery cannot compete with commonly-used Li-ion batteries in terms of energy density, or the amount of power you can store in a battery in relation to the size, according to Gao.
"It is still costly to make such battery. Commercial production of the battery can only be possible until we can find cheaper electrolyte," Gao said.