Çinin Cıcian Universitetinin Polimer elmlər və mühəndislik departamentinin mütəxəssisləri beş saniyəyə tam enerji yığan alüminium-qrafen batareya hazırlayıblar. Sürətli enerjiyığma rejimində isə batareya 1,1 saniyəyə tam dolur.
Hazırlanmasında anod üçün qrafen lent, katod üçün isə alüminiumdan istifadə edilən yeni batareyanın 250 min dəfə enerji yığacaq qədər ömrü var. Bu, o deməkdir ki, hər hansı smartfona yerləşdirilən batareya gündə 10 dəfə enerji yığsa belə 70 il istifadə oluna bilər.
Cıcian Universitetinin alimləri hazırladıqları bartareyanın mənfi 40 dərəcə və müsbət 120 dərəcə temperatura davamlı olduğunu iddia etsələr də, onun kütləvi şəkildə istehsalı və istifadəsi üçün texniki baxımdan hələ çox iş görmək lazım gəldiyini bildirirlər.

Исследователи из китайского города Ханчжоу (провинция Чжэцзян) разработали батарею, которая может заряжаться за 1,1 секунды.
Профессор Гао Чао и его сотрудники из отдела полимерной инженерии Чжэцзянского университета создали аккумуляторную батарею нового типа. В качестве анода в батарее используется графеновая пленка, а в качестве катода — металлический алюминий. Разработчики заявили, что в режиме быстрой зарядки батарея заряжается за 1,1 секунды. Она способна выдержать около 250 тыс. циклов перезарядки.
Диапазон рабочих температур нового аккумулятора: от −40 до +120 градусов Цельсия. Батарею можно гнуть, и ей не страшен открытый огонь — она не взрывается.