AMEA-nın Rəyasət Heyətində Orfoqrafiya Komissiyasının iclası keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq ötən illər ərzində Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi qorunması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə müxtəlif qanun, fərman və sərəncamların verildiyini deyib. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə fəaliyyəti davam etdirmək və Azərbaycan dilinin işlənmə imkanlarını daha da genişləndirmək məqsədilə Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
İclasda AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin yekunları haqqında danışıb. Bildirib ki, akademik Akif Əlizadənin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamı ilə 23-25 oktyabr 2017-ci il tarixlərində AMEA-nın magistrant və doktorantları arasında müsabiqə keçirilib.
Akademik T.Kərimli müsabiqə qaliblərinin adlarını açıqlayıb. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, 1-ci yerə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Şükürlü layiq görülüb. Qaliblərə diplom, müsabiqə iştirakçılarına isə sertifikat təqdim olunub.
Sonra AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dili Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncamı və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda çıxış edib. Akademik dilimizin keçdiyi tarixi mərhələlərdən söz açıb. Dilimizin saflığının qorunması, ədəbi dilin daha da zənginləşdirilməsi və tətbiqinin genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, sözügedən Sərəncamı zamanında imzalanmış vacib bir sənəd olmaq etibarı ilə Azərbaycan dilinin qorunması və milli dilçilik elminin inkişafına töhfə kimi qiymətləndirmək olar.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Azərbaycan dilinin yeni orfoqrafiya qaydaları haqqında danışıb. Akademik bildirib ki, adıçəkilən Sərəncamla bağlı bir sıra işlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur ki, onlardan biri də müasir elmi tələblər səviyyəsində Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətinin yeni akademik nəşrinin hazırlanmasıdır.
Qeyd edib ki, Dövlət dili haqqında Azərbaycan Respublikasının qanununda yer alan orfoqrafiya lüğətinin beş ildən bir nəşr olunması haqqında maddəyə uyğun olaraq Dilçilik İnstitutunun əməkdaşları orfoqrafiya lüğətinin yeni nəşrinin hazırlanması üzərində çalışırlar. Bu məqsədlə institutda işçi qrupu yaradıldığını söyləyən M.Nağısoylu Azərbaycan dilinin yeni orfoqrafiya lüğətinin qaydalarının layihə şəklində hazırlandığını vurğulayıb və burada yer alan yenilikləri diqqətə çatdırıb.

A meeting of the Spelling Commission was held at the Presidium of ANAS.
The event was opened by academician Akif Alizadeh, President of ANAS and said that various laws, decrees and orders were issued in recent years to preserve and improve the Azerbaijani language as a state language. He noted that President Ilham Aliyev signed an order on "Approval of the new composition of the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan" in order to continue its activities in this direction and expand the Azerbaijani language.
Academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, academician Teymur Karimli spoke about the results of the competition "Our mother tongue is our national existence".
Academician T. Kerimli announces the names of the winners of the competition. According to the results of the competition, 1st place was awarded to the Head of Public Relations Department of the Nasimi Institute of Linguistics, PhD in Philology, Associate Professor Tarana Shukurlu. The winners were awarded with diplomas and certificates to the contestants.
Then the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli made a speech on the "Order of the President of the Republic of Azerbaijan on Approval of the new composition of the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan and forthcoming tasks". He spoke about the historical stages of our academic language. He spoke about the protection of purity of our language, the further enrichment of the literary language and the expansion of its application.
The director of the Institute of Linguistics, academician Mohsen Naghisoylu spoke about the new spelling rules of Azerbaijani language. The academician said that it is planned to carry out a number of works related to this Order, one of which is the preparation of a new academic edition of the Azerbaijani language spelling dictionary at the level of modern scientific requirements.