AMEA-nın Rəyasət Heyətində Orfoqrafiya Komissiyasının iclası keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq ötən illər ərzində Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi qorunması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə müxtəlif qanun, fərman və sərəncamların verildiyini deyib. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə fəaliyyəti davam etdirmək və Azərbaycan dilinin işlənmə imkanlarını daha da genişləndirmək məqsədilə Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
İclasda AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin yekunları haqqında danışıb. Bildirib ki, akademik Akif Əlizadənin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamı ilə 23-25 oktyabr 2017-ci il tarixlərində AMEA-nın magistrant və doktorantları arasında müsabiqə keçirilib.
Akademik T.Kərimli müsabiqə qaliblərinin adlarını açıqlayıb. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, 1-ci yerə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Şükürlü layiq görülüb. Qaliblərə diplom, müsabiqə iştirakçılarına isə sertifikat təqdim olunub.
Sonra AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dili Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncamı və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda çıxış edib. Akademik dilimizin keçdiyi tarixi mərhələlərdən söz açıb. Dilimizin saflığının qorunması, ədəbi dilin daha da zənginləşdirilməsi və tətbiqinin genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, sözügedən Sərəncamı zamanında imzalanmış vacib bir sənəd olmaq etibarı ilə Azərbaycan dilinin qorunması və milli dilçilik elminin inkişafına töhfə kimi qiymətləndirmək olar.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Azərbaycan dilinin yeni orfoqrafiya qaydaları haqqında danışıb. Akademik bildirib ki, adıçəkilən Sərəncamla bağlı bir sıra işlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur ki, onlardan biri də müasir elmi tələblər səviyyəsində Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətinin yeni akademik nəşrinin hazırlanmasıdır.
Qeyd edib ki, Dövlət dili haqqında Azərbaycan Respublikasının qanununda yer alan orfoqrafiya lüğətinin beş ildən bir nəşr olunması haqqında maddəyə uyğun olaraq Dilçilik İnstitutunun əməkdaşları orfoqrafiya lüğətinin yeni nəşrinin hazırlanması üzərində çalışırlar. Bu məqsədlə institutda işçi qrupu yaradıldığını söyləyən M.Nağısoylu Azərbaycan dilinin yeni orfoqrafiya lüğətinin qaydalarının layihə şəklində hazırlandığını vurğulayıb və burada yer alan yenilikləri diqqətə çatdırıb.

В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось заседание Орфографической комиссии.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что в течение прошлых лет были приняты различные законы, указы и распоряжения, нацеленные на сохранение и усовершенствование азербайджанского языка. Он отметил, что для продолжения деятельности в данной сфере и еще большего расширения возможностей применения азербайджанского языка Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «Об утверждении нового состава Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку».
На заседании академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли рассказал об итогах конкурса «Родной язык – наше национальное достояние». Он сообщил, что, согласно распоряжению академика Акифа Ализаде от 22 сентября 2017 года, конкурс прошел 23-25 октября текущего года среди магистрантов и докторантов НАНА.
Академик Теймур Керимли обнародовал имена победителей конкурса. Победителям и участникам конкурса были вручены дипломы и сертификаты.
Затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил на тему «Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «Об утверждении нового состава Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку» и предстоящие задачи». Академик рассказал об исторических этапах развития нашего языка и мероприятиях, осуществленных с целью сохранения чистоты языка, еще большего обогащения литературного языка и расширения его применения. Он отметил, что вышеупомянутое Распоряжение является своевременно подписанным важным документом, который может быть оценен как ценный вклад в сохранение азербайджанского языка и развитие национального языкознания.
На мероприятии директор Института языкознания имени Насими, академик Мохсун Нагисойлу рассказал о новых орфографических правилах азербайджанского языка. Академик сообщил, что в связи с вышеуказанным Распоряжением планируется осуществление ряда мероприятий, одним из которых является подготовка нового академического издания орфографического словаря азербайджанского языка на уровне современных научных требований.
Академик Мохсун Нагисойлу отметил, что в соответствии со статьей Закона «О Государственном языке в Азербайджанской Республике», в которой говорится об издании орфографического словаря через каждые пять лет, сотрудники Института языкознания работают над подготовкой нового издания орфографического словаря. Сообщив, что с этой целью в институте была создана рабочая группа, академик подчеркнул, что подготовлен проект правил нового орфографического словаря азербайджанского языка, и рассказал об имеющихся нововведениях.
Затем на заседании были обсуждены вопросы, связанные с государственной языковой политикой и предстоящими задачами.