Azərbaycan dilinin orfoqrafiya qaydalarının tərtib prinsipləri müzakirə olunub
AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Orfoqrafiya Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan dilinin orfoqrafiya qaydalarının təlim və tərtib prinsipləri müzakirə olunub.
Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu bildirib ki, “Azərbaycan dilinin orfoqrafiya qaydaları” layihəsi AMEA Rəyasət Heyətinin 28 dekabr 2017-ci il tarixli iclasında müzakirə olunaraq çapa tövsiyə edilib.
Tədbirdə yeni “Orfoqrafiya lüğət”ində ediləcək bəzi dəyişikliklər də diqqətə çatdırılıb. “Əsgər” sözünün “əskər”, “alqı-satqı” sözünün “alğı-satqı” yazılması təklifi məqbul sayılıb. Həmçinin yeni lüğətdə süni, qondarma sözlərin yer almayacağı vurğulanıb.

В Институте языкознания имени Насими НАНА состоялось очередное заседание Орфографической комиссии. На заседании были обсуждены принципы составления и обучения орфографических правил азербайджанского языка.
Директор Института языкознания, академик Мохсун Нагисойлу отметил, что проект «Орфографические правила азербайджанского языка» был обсужден и рекомендован к печати на заседании Президиума НАНА 28 декабря 2017 года.
На мероприятии были доведены до внимания некоторые изменения, которые будут внесены в новый «Орфографический словарь». Предложение о правописании слова “əsgər” как “əskər” и “alqı-satqı” как “alğı-satqı” было признано приемлемым. Искусственные и вымышленные слова не будут включены в новый словарь.