Yanvarın 23-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi ümumi informasiya bazasının – www.azerbaycandili.az portalının təqdimatı keçirilib.
Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Dilçilik İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış portalın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyən alim qeyd edib ki, bu informasiya bazası ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 9 aprel 2013-cü il tarixli “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə hazırlanıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, 3 dildə fəaliyyət göstərəcək veb-resurs vasitəsilə Azərbaycan dilinin tarixi, inkişaf yolu, qrammatikası, müasir vəziyyəti, problemləri barədə ətraflı məlumatlar əldə etmək mümkün olacaq. Portal dünyada Azərbaycan dilinin tanınması və nüfuzunun artırılması, onun dünya dilçilik mərkəzlərində təmsil olunması istiqamətində böyük rol oynayacaq.
Akademik İ.Həbibbəyli Dilçilik İnstitutunda dilimizin inkişafı istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini, “Monitorinq” şöbəsinin yaradıldığını da diqqətə çatdırıb.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Azərbaycan dilinin inkişafında ulu öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlərdən, qəbul etdiyi fərman və sərəncamlardan danışıb. Alim yeni informasiya bazasında dilçiliyin inkişafı ilə bağlı aparılan elmi tədqiqatların, AXC və müstəqillik dövründə dövlət dili ilə bağlı qəbul edilmiş qanunların öz əksini tapacağını qeyd edib.
Portalda “Dil haqqında”, “Qanunlar”, “Azərbaycan dilçiləri” və “Dilçilik kitabxanası” bölmələrinin mövcud olduğunu söyləyən akademik M.Nağısoylu burada Azərbaycan dilinin izahlı lüğəti, habelə müxtəlif lüğət və ədəbiyyatların elektron variantlarının da yer aldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli Əlyazmalar İnstitutunda 40 minə yaxın eksponatın mövcud olduğunu, bu eksponatların təxminən 40 faizinin elektronlaşdırıldığını bildirib. “İlk növbədə türkdilli əlyazmaların elektronlaşdırılması nəzərdə tutulur”, – deyə bildirən alim xarici qonaqların bu eksponatlara böyük maraq göstərdiyini qeyd edib.  O, mövcud olan bütün eksponatların elektron variantlarının yaradılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinin zəruriliyini önə çəkib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək qloballaşma dövründə Azərbaycan dilinin inkişaf etdirilməsi, qorunub saxlanılması istiqamətində atılan addımları təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib. Böyük informasiya bazası olan saytın məqsəd və təyinatına görə meqa-portal olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın İnternetlə təmin olunması məsələsinə toxunan alim hazırda 7000-ə yaxın kompüterin AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. O, AzScienceNet şəbəkəsinin texniki imkanlarının genişləndirilməsi nəticəsində onun xarici yaddaşının həcminin 500 Tbayt-a bərabər olduğunu qeyd edib.
Akademik R.Əliquliyev, həmçinin portalın dizaynı və konsepsiyasına dair təkliflərini səsləndirib. İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda terminoloji informatika sahəsində görülən işlər barədə məlumat verən alim portalın texniki cəhətdən təmin olunması ilə bağlı dəstək göstərməyə və birgə əməkdaşlığa hazır olduğunu  bildirib.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun Kompüter dilçiliyi şöbəsinin müdiri, professor Kamilə Vəliyeva və şöbənin baş elmi işçisi, professor Məsud Mahmudov portalın texniki göstəriciləri baxımından müasir standartlara cavab verdiyini qeyd ediblər, onun istifadə qaydasına dair ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, bu informasiya resursunun gələcəkdə mütəmadi olaraq təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonda www.azerbaycandili.az saytının istismarı ilə bağlı müzakirələr aparılıb, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

Presentation of the portal "www.azerbaycandili.az" held
ANAS Electronic Assembly Hall of the Institute Literature after Nizami Ganjavi held presentation of the portal "www.azerbaycandili.az" - the general information base of the Azerbaijani language as a state language on January 23.
The event, held by the support of the Institute of Linguistics after Nasimi, was opened by the Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbayli. Noting the importance of the portal prepared by the specialists of the Institute of Linguistics, scientist drew attention to the fact that this database was designed to fulfill the tasks arising from the "State Program on the use of the Azerbaijani language in the context of globalization in accordance with the requirements of the time and the development of linguistics in the country" President of the country Ilham Aliyev on April 9, 2013.
Vice-President of ANAS noted that, through this web-resource, which will function in 3 languages, it will be possible to obtain detailed information about history, development paths, grammar, current status, as well as problems of the Azerbaijani language. The portal will play a big role in popularizing and enhancing the authority of the Azerbaijani language throughout the world, its representation in the linguistic centers of the world.
Academician I.Habibbeyli also reported on the implementation by the Institute of Linguistics of important measures aimed at developing the national language, as well as the creation of the "Monitoring" department.
Then, Director of the Institute of Linguistics, Academician Mohsun Nagysoylu, spoke about the measures taken by the great leader Heydar Aliyev on the development of the Azerbaijani language, decrees and orders adopted by him in this field. The scientist noted that the new information database will be reflected in the scientific research conducted in connection with the development of linguistics, as well as the laws adopted in connection with the state language in the period of ADR and independence.
It was noted that, the explanatory dictionary of the Azerbaijani language, including electronic versions of various dictionaries and literary sources, is given in the sections "On Language", "Laws", "Azerbaijani Linguists" and "Library of Linguistics" located in the portal.
Speaking at the event, academician-secretary of the Division of Humanitarian Sciences, Academician Teymur Kerimli brought to the attention that 40 percent of the existing 40,000 exhibits in the institute were digitized. Informing about the planning of electronisation in the first place of Turkic manuscripts, Teymur Kerimli noted the great interest of foreign guests to these exhibits. He put forward the need for taking measures aimed at creating electronic versions of all the exhibits.
Further, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technologies, Academician Rasim Alguliyev estimated steps taken in the direction of development and preservation of the Azerbaijani language in the period of globalization, as a positive phenomenon. Stressed that, this site has a large information base for its purpose and purpose is a mega portal.
Touching upon the issue of providing ANAS with Internet, the scientist brought to the attention that at present about 7000 computers are connected to the scientific and computer network AzScienceNet. He noted that as a result of expanding the technical capabilities of the AzScienceNet network, the amount of its external memory became 500 TB.
Academician R.Alguliyev also voiced his proposals on the design of the portal and the concept. Expressed readiness for joint cooperation and support of the portal in terms of technical support.
At the event, the head of the Department of Computer linguistics of the Institute of Linguistics, Professor Kamila Veliyeva and the Chief Researcher of the Department, Professor Masud Makhmudov, in detail informed about the rules of using the site. It was noted that in the future regular improvement of this information resource is envisaged.
In conclusion, were held discussions related to the operation of the site "www.azerbaycandili.az", a number of proposals were voiced.