"Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - milli dövlətçiliyin ideya əsasları və müasirlik" adlı konfrans keçirilib
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - milli dövlətçiliyin ideya əsasları və müasirlik" adlı elmi konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsi, Fəlsəfə İnstitutu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan Prezidentinin 16 may 2017-ci il tarixli "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" Sərəncamını xatırladıb. Akademik, həmçinin ölkə başçısı tərəfindən 2018-ci ilin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan olunduğunu və bu istiqamətdə AMEA-nın Tədbirlər Planının hazırlandığını bildirib.
İ.Həbibbəyli artıq Tarixİqtisadiyyat institutlarının təşkilatçılıqları ilə AXC-nin 100 illiyinə həsr olunmuş konfransların keçirildiyini söyləyib, cari ildə Gürcüstan, Türkiyə və Fransada tədbirlərin planlaşdırıldığını deyib.
Akademik AXC-nin 100 illiyi ilə əlaqədar Astanada yerləşən Beynəlxalq Türk Akademiyası tərəfindən məqalələr toplusunun dərc olunacağını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, topluda azərbaycanlı alimlərlə yanaşı, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyədən olan mütəxəssislərin məqalələri də yer alacaq.
AMEA-nın vitse-prezidenti AXC-nin 100 illiyinin qeyd olunmasının ölkəmizdə azərbaycançılıq təfəkkürünün möhkəmlənməsinə və zənginləşdirilməsinə, həmçinin gələcək nəsillərin müstəqil dövlətçilik ideyaları əsasında tərbiyə olunmasına xidmət edəcəyini vurğulayıb.
AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova isə çıxışında AXC-nin yarandığı siyasi şəraitdən danışıb. Akademik Birinci Dünya Müharibəsindən sonra çar Rusiyasının zəiflədiyini və xalqların müstəqillik tələbi ilə çıxış etməyə başladıqlarını söyləyib. N.Axundova belə bir şəraitdə müsəlman şərqində ilk demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlətin - AXC-nin yarandığını və 23 aylıq qısa bir dövr ərzində köklü islahatlara imza atdığını, sosial, iqtisadi, təhsil və digər sahələrdə nailiyyətlər əldə etdiyini deyib.
O, Azərbaycan Respublikasının AXC-nin mənəvi, hüquqi varisi olduğunu bildirib və alimlərimizin bu dövrlə bağlı aşkarlanmayan faktları üzə çıxarmalarının zəruriliyini vurğulayıb.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun Aparat rəhbəri, hüquq elmləri doktoru, professor İsaxan Vəliyev AXC-nin fəaliyyətinin hüquqi aspektlərinə toxunub. O, AXC dövründə parlamentin yaradıldığını və ölkədə respublika idarəçilik formasının seçildiyini bildirib. İ.Vəliyev bundan əlavə, ölkədə ilk dəfə Avropa tipli ümumtəhsil ocağının açıldığını, dövlətin rəsmi atributlarının müəyyənləşdirildiyini, qonşu və digər dövlətlərlə əlaqələrin qurulduğunu söyləyib.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək rəhbərlik etdiyi müəssisədə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. O, AXC-nin 100 illiyi ilə əlaqədar silsilə tədbirlərin davam etdiriləcəyini söyləyib.
Daha sonra konfransda f.ü.f.d, dos. Eynulla Mədətlinin "Heydər Əliyevin siyasi irsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə münasibət və varislik məsələsi", AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müqəddəs üçlüyü: Millət, Qərb mədəniyyəti və İman", f.ü.f.d, dos. Faiq Ələkbərlinin "Azərbaycan Milli ideyasının təcəssümü: Azərbaycan Cümhuriyyəti" adlı məruzələri dinlənilib.

В Институте философии НАНА состоялась научная конференция «Азербайджанская Демократическая Республика - основы идеи национальной государственности и современность», посвященная 100-летию Азербайджанской Демократической Республики.
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Отделения общественных наук НАНА, Института философии и Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики.
Открыв конференцию вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли напомнил о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики «О 100-летии Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года и отметил, что 2018 год был провозглашен Годом Азербайджанской Демократической Республики. Академик довел до сведения, что НАНА подготовила План мероприятий по данному случаю.
И.Габиббейли сообщил, что при организационной поддержке институтов Истории и Экономики состоялись конференции, посвященные 100-летию АДР, а в текущем году планируются мероприятия в Грузии, Турции и Франции.
Академик сообщил, что в связи со 100-летием АДР Международной тюркской академией в Астане будет издан сборник статей, в котором помимо статей азербайджанских ученых найдут отражение также статьи специалистов из Казахстана, Кыргызстана и Турции.
Вице-президент НАНА отметил, что празднование 100-летия АДР послужит укреплению и обогащению идеи азербайджанства в стране, а также воспитанию будущих поколений на основе идей государственности.
Академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА, академик Наргиз Ахундова рассказала о политической ситуации, в которой была создана АДР. Она напомнила, что после Первой мировой войны, когда царская Россия стала ослабевать, люди начали требовать независимости. Она отметила, что в таких условиях возникло первое на мусульманском Востоке демократическое, правовое, светское государство – АДР, которая за 23-месячный период своего существования добилась проведения значительных реформ и больших успехов в социальной, экономической, образовательной и других сферах.
Было подчеркнуто, что Азербайджанская Республика является моральным, законным наследником АДР, и существует необходимость раскрытия нашими учеными необнаруженных фактов относительно данного периода.
Выступая на конференции, руководитель Аппарата Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, доктор юридических наук, профессор Исахан Велиев коснулся правовых аспектов деятельности АДР. Он сказал, что в период АДР был создан парламент, выбрана форма управления республикой в стране. И.Велиев добавил, что впервые в стране был создан общеобразовательное заведение европейского типа, определены официальные государственные атрибуты, установлены отношения с соседними и другими государствами.
Затем директор Института философии, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде отметил, что в руководимом им учреждении проводятся исследования, посвященные истории Азербайджанской Демократической Республике. Он сказал, что цикл мероприятий в связи с 100-летием АДР будет продолжаться.
На конференции были заслушаны доклады доктора философии по философии, доцента Эйнуллы Мадатова «Отношение к Азербайджанской Демократической Республике в политическом наследии Гейдара Алиева и вопрос наследственности», члена-корреспондента НАНА Кенуль Буньядзаде «Святая троица Азербайджанской Демократической Республики: нация, западная культура и вера», доктора философии по философии, доцента Фаига Алекперли «Воплощение национальной идеи Азербайджана: Азербайджанская Республика».