Parisdəki (Fransa) Milli Təbiət Tarixi Muzeyinin (Muséum national d'Histoire naturelle) əməkdaşı, dosent, doktor Remi Berthon Azərbaycan ərazisində neolit dövrünə aid abidələrdən tapılmış yabanı və əhliləşmiş heyvan qalıqlarının ən son texnologiyalar üzrə müxtəlif yönlü analizlərini aparmaq üçün Bakıda elmi ezamiyyətdədir.
R.Berthon tədqiqatları ilə əlaqədar AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi fondunda saxlanılan paleozooloji nümunələr ilə tanış olub. Xüsusilə mərhum arxeoloq Fərman Mahmudovun XX əsrin 80-ci illərində e.ə. V minilliyin sonuna aid son neolit Əliköməktəpə (Cəlilabad rayonu Üçtəpə kəndi) abidəsində aşkar etdiyi qədim at qalıqları fransalı alimin əsas tədqiqat obyektidir. R.Berthon tədqiqat layihəsi çərçivəsində bu əhəmiyyətli tapıntının müvafiq mikro-fraqmentlərinin Fransanın ən müasir texnologiyalar ilə təchiz edilmiş elmi laboratoriyalarında hərtərəfli analiz araşdırmalarını təşkil edəcək.
Hazırda apardığı araşdırmalarda fransalı alimə, Cəlilabad rayonundakı Əliköməktəpə və Polutəpə son neolit abidələrində tədqiqat aparan arxeoloji ekspedisiyanın rəhbəri, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru Tufan Axundov müvafiq dəstək göstərməkdədir. Aparılan ilkin tədqiqatlarda, həmçinin Parisdəki Milli Təbiət Tarixi Muzeyində elmi təcrübə keçmiş, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, paleozoologiya üzrə ixtisaslaşan arxeoloq Svetlana Ağasoylu da iştirak edir.
Qeyd edək ki, doktor R.Berthon uzun müddət Türkiyədə və Naxçıvan Muxtar Respublikasında neolit, xalkolit və ilk tunc dövrü abidələrindəki arxeoloji ekspedisiyalarda paleozooloji araşdırmalar aparıb.

Сотрудник Национального музея естественной истории (Musum national d "Histoire naturelle) в Париже (Франция), доцент, доктор Реми Бертон находится в научной командировке в Баку. Цель визита заключается в проведение различных основанных на передовых технологиях анализов останков диких и одомашненных животных, обнаруженных в памятниках неолитического периода на территории Азербайджана.
В связи с научными исследованиями Реми Бертон ознакомился с палеозоологическими образцами, хранимыми в научном фонде Института археологии и этнографии НАНА. Основным объектом исследования французского ученого является останки лошади, обнаруженные в неолитическом памятнике Аликомактепе, относящемся к концу V тысячелетия до н.э. Отметим, что данная находка была выявлена покойным археологом Фарманом Махмудовым в 80-х годах XX века. В рамках исследовательского проекта французский ученый обеспечит всесторонний анализ соответствующих микро фрагментов этой важной находки в оснащенных передовыми технологиями научных лабораториях Франции.
В настоящее время в проведении соответствующих исследований французскому ученому оказывает поддержку, главный научный сотрудник Института археологии и этнографии, доктор исторических наук Туфан Ахундов. В первоначальных исследованиях также принимает участие сотрудник Института археологии и этнографии, археолог Светлана Агасойлу, которая прошла научную стажировку в Национальном музее естественной истории в Париже.
Отметим, что доктор Р.Бертон долгое время проводил палеозоологические исследования в археологических экспедициях в памятниках неолита, халколита и раннего бронзового века в Турции и в Нахчыванской Автономной Республике.