Radiasiya Problemləri İnstitutunda 2 Fevral - Gənclər Günü ilə bağlı tədbir keçirilib
AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov iclası açaraq əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclər siyasətinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Radiasiya Problemləri İnstitutunun gənc alim və mütəxəssisləri akademiyanın elmi-ictimai həyatında mühüm rol oynayır və gənclərin elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri beynəlxalq yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc olunur.
O.Səmədov rəhbərlik etdiyi müəssisədə gəncləri elmə həvəsləndirmək məqsədilə bir sıra stimullaşdırıcı tədbirlərin həyata keçirildiyini də diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək akademiyada yeni elmi nəslin yetişməsi, gənclərin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açıb.
Akademiyanın yeni inkişaf mərhələsində gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışan F.Salmanov elmi-tədqiqat müəssisələrində gənc alimlərin elmi axtarışlara qoşulduqlarını, AMEA-nın ictimai-siyasi həyatında gənclərin rolunun yüksəldiyini xüsusi vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin üzvləri - dosent Orxan Abbasov, Qafil Dəmirov və digərləri çıxış edərək iştirakçıları Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində yeni-yeni uğurlar arzulayıblar.
Sonda institutun elmi-ictimai fəaliyyətində seçilən bir qrup gəncə diplom və pul mükafatı təqdim edilib.

При организационной поддержке Профсоюзного комитета Совета молодых ученых и специалистов Института радиационных проблем НАНА состоялось мероприятие по случаю 2 февраля - Дня молодежи.
Открыв мероприятие, директор института, член-корреспондент НАНА Октай Самедов отметил, что молодежная политика, выдвинутая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и успешно осуществляющаяся сегодня президентом Ильхамом Алиевым, вступила в новый этап. Он отметил, что молодые ученые и специалисты Института радиационных проблем играют важную роль в научной и общественной жизни академии, а результаты их научно-исследовательских работ публикуются в международных журналах с высоким импакт-фактором.
О.Самедов также отметил, что в руководимом им учреждении предпринят ряд стимулирующих мер для привлечения молодежи к науке.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов рассказал о развитии в академии нового научного поколения и работах, проводимых в данном направлении.
Говоря о задачах, возлагаемых на молодежь на новом этапе развития академии, Ф. Салманов особо подчеркнул, что молодые ученые участвуют в новых научных изысканиях в научно-исследовательских учреждениях и повышается их роль в общественно-политической жизни НАНА.
На мероприятии члены Совета молодых ученых и специалистов - доцент Орхан Аббасов, Гафил Демиров и другие также поздравили участников с Днем азербайджанской молодежи и пожелали им новых успехов в дальнейшей деятельности.
В заключение группе молодых людей, отличившихся в научной и общественной деятельности института, были вручены дипломы и денежные призы.