Radiasiya Problemləri İnstitutunda 2 Fevral - Gənclər Günü ilə bağlı tədbir keçirilib
AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov iclası açaraq əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclər siyasətinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Radiasiya Problemləri İnstitutunun gənc alim və mütəxəssisləri akademiyanın elmi-ictimai həyatında mühüm rol oynayır və gənclərin elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri beynəlxalq yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc olunur.
O.Səmədov rəhbərlik etdiyi müəssisədə gəncləri elmə həvəsləndirmək məqsədilə bir sıra stimullaşdırıcı tədbirlərin həyata keçirildiyini də diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək akademiyada yeni elmi nəslin yetişməsi, gənclərin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açıb.
Akademiyanın yeni inkişaf mərhələsində gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışan F.Salmanov elmi-tədqiqat müəssisələrində gənc alimlərin elmi axtarışlara qoşulduqlarını, AMEA-nın ictimai-siyasi həyatında gənclərin rolunun yüksəldiyini xüsusi vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin üzvləri - dosent Orxan Abbasov, Qafil Dəmirov və digərləri çıxış edərək iştirakçıları Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində yeni-yeni uğurlar arzulayıblar.
Sonda institutun elmi-ictimai fəaliyyətində seçilən bir qrup gəncə diplom və pul mükafatı təqdim edilib.

Trade Union Committee of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS Institute of Radiation Problems held an event dedicated to the February 2 - Day of Youth.
Opening the event, Director of the institute, Corresponding Member of ANAS, Oktay Samedov noted that, the youth policy put forward by the national leader Heydar Aliyev and successfully implemented today by AR President Ilham Aliyev entered a new stage. He noted that, young scientists and specialists of the Institute of Radiation Problems play an important role in the scientific and public life of the Academy, and the results of their research work are published in international journals with a high impact factor.
O.Samedov also noted that, a number of stimulating measures have been taken in his institution to attract young people to science.
Then, Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Doctor of Philosophy in Physics, Associate Professor Famin Salmanov spoke about the development of a new scientific generation in the academy and works carried out in this direction.
Speaking about the tasks assigned to young people at a new stage in the development of the academy, F.Salmanov emphasized that young scientists are participating in new scientific research in scientific research institutions and their role in the social and political life of ANAS is increasing.
At the event, members of the Council of Young Scientists and Specialists-Associate Professor Orkhan Abbasov, Gafil Demirov and others also congratulated participants on the Day of Azerbaijani Youth and wished them new successes in their future activities.
In conclusion, a group of young people who distinguished themselves in the scientific and public activities of the Institute were awarded diplomas and cash prizes.