Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Gənc alim və mütəxəssislər şurasının növbəti yığıncağı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi.
Sonra çıxış edən AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Mehrac Abbasov Avropa Komissiyasının “Mariya Sklodovskaya-Küri” və “Erasmus Mundus” proqramlarından söz açdı. Sədr qeyd etdi ki, Avropa Komissiyası elmin və təhsilin inkişafı üçün hər il xeyli miqdarda vəsait ayırır. Ayrılan vəsaitlər çərçivəsində müxtəlif proqramlar elan olunur. Bildirdi ki, bu proqramlar vasitəsi ilə Azərbaycan alimlərinin Avropada iştirak etmək imkanına malikdir. Daha sonra o, təqdimatlar əsasında VI-VII çərçivə proqramları ilə bağlı çıxış etdi.
“Bakı Elm Festivalı-2014” adlı məruzə ilə çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının “İnnovasiya şöbəsi”nin mütəxəssisi Samir Vəliyev AMEA institut və təşkilatlarının festivala dair fəaliyyət planını təqdim etdi. O, festivalın təşkili və iştirak məsələləri üçün hər bir elmi müəssisə tərəfindən məsul şəxsin müəyyənləşdirilməsi, elmin ictimaiyyət üçün populyar qaydada təqdim edilməsi üçün iş proqramlarının hazırlanması, təqdimatın təşkilat komitəsinə göndərilməsi və s. məsələlər haqda məlumat verdi.
Tədbirin sonunda Gənc alim və mütəxəssislər şurasının loqosu haqqında təkliflər irəli sürüldü. Bundan başqa, Azərbaycan və ingilis dillərində çap olunacaq gənclər jurnalına “Gənc tədqiqatçı” adının verilməsi haqda qərar qəbul olundu.

Next meeting of the Council of Young scientists and specialists
On April 1 was held next meeting of the Council of Young scientists and specialists at the main building of ANAS.
Opening the meeting, Chairman of the Council of young scientists and specialists , PhD in physics Famin Salmanov informed about the issues on the agenda .
Then, the Deputy Director of Institute of Genetic Resources , PhD in biology Mehraj Abbasov spoke about the European Commission's " Marie - Curie Sklodovskaya " and " Erasmus Mundus " programs. Chairman noted that the European Commission for the development of science and education devotes a significant amount each year . Various programs are announced due to the funds allocated. He said that through this programs Azerbaijani scientists have the ability to participate in Europe . Then, he made a speech on the sixth and seventh framework programs based on presentations.
Specialist of " Innovation " department of Central Office of the Presidium of ANASSamir Valiyev gave a lecture on theme “Baku Science Festival - 2014 “.
At the end of the meeting proposals were put forward about the logo of Council of Young Scientists and Specialists.