AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurası Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun gənc alimləri ilə görüş keçirdi
AMEA-nın institut və təşkilatlarında monitorinqlər aparan AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurası üzvlərinin növbəti görüşü aprelin 7-də Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda baş tutdu.
İnstitutun gənc alimləri ilə görüşən Şura üzvləri gənclərin elmi potensialının artırılması, təşəbbüs və təkliflərinin stimullaşdırılması, layihə və proqramların maliyələşdirilməsi məsələləri ətrafında müzakirələr apardılar.
İnstitutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Pərvanə Əliyeva institutun və elmi müəssisədə çalışan gənclərin fəaliyyətindən söz açdı. Bildirdi ki, qurumda çalışan 30 gənc alimdən 22-i şuranın üzvüdür. P.Əliyeva institut tərəfindən gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğuladı.
Görüşdə həmçinin Şuranın daha səmərəli fəaliyyəti üçün müasir informasiya texnologiyaları ilə təchiz olunmuş xüsusi otaqların təşkili, xarici elmi ezamiyyətlər və dil təkmilləşdirmə kurslarının təşkili, gənclərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.
Müzakirələrdə iştirak edən institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının üzvləri – Könül Əliyeva, Nəsib Zeynalov və başqaları sual və təkliflərlə çıxış etdilər.
AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanovun qeyd etdi ki, institut və təşkilatlarda keçirilən monitorinqlərin məqsədi gənclərlə bilavasitə ünsiyyət qurmaq, onların problemlərindən xəbərdar olmaq və təkliflərini dəyərləndirməkdir.
Sonra institutun direktoru, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Ərtegin Salamzadə ilə görüş keçirildi. İnstitutda gənc alimlərə daim diqqət göstərildiyini vurğulayan E.Salamzadə şura alimlərinin problemlərinin həllində mühüm rol oynayacağını söylədi.

7 апреля в Университете архитектуры и строительства состоялась очередная встреча членов Совета молодых ученых и специалистов НАНА, проводящих мониторинги в институтах и учреждениях НАНА.
В ходе встречи с молодыми учеными института члены Совета обсудили вопросы повышения научного потенциала молодежи, стимулирования инициативы и предложений, а также финансирования проектов и программ.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов института Парвана Алиева рассказала о деятельности молодежи, работающих в институте и научном учреждении. Она сообщила, что из 30 молодых ученых, работающих в структуре, 22 являются членами Совета. П.Алиева подчеркнула проведение институтом необходимых мероприятий по привлечению молодежи к более широкомасштабной научной и научно-организационной деятельности.
Также на встрече были обсуждены вопросы организации специальных кабинетов, оснащенных современными информационными технологиями, для более эффективного функционирования деятельности Совета, организации зарубежных научных командировок, вопросы улучшения социального положения молодежи и т.д.
Участвовавшие на обсуждении члены Совета молодых ученых и специалистов института – Конуль Алиева, Насиб Зейналов и другие выступили с вопросами и предложениями.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА доктор философии по физике Фамин Салманов отметил, что целью проведения мониторингов в институтах и учреждениях является создать непосредственного контакта с молодежью, быть в курсе их проблем и оценивать их предложения.
Затем состоялась встреча с директором института доктором искусствоведения профессором Эртегин Саламзаде. Э.Саламзаде отметил проявление постоянного внимания к молодым ученым в институте и выразил уверенность в том, что Совет будет играть важную роль в решении проблем молодых ученых.