Big data mühitində anomaliyaların aşkarlanması üçün yeni metodlar təklif olunub
AMEA-nın akademik katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev və böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Lyudmila Suxostatın həmmüəllifi olduqları “Anomaly detection in big data based on clustering” (DOI: 10.19139/soic.v5i4.365) adlı məqalə ABŞ-ın “International Academic Press” nəşriyyatında dərc olunan “Statistics, Optimization & Information Computing” jurnalında çap olunub.
Böyük verilənlərdə anomaliyanın aşkarlanmasında əsas problemlərdən biri də uyğun metodun seçilməsi və ya yeni effektiv metodun təklif edilməsidir. Bu məqsədlə məqalədə big data mühitində anomaliyaların aşkarlanması üçün hibrid klasterləşmə metodları təklif edilmişdir. Təklif olunmuş metodların qiymətləndirilməsi üçün müxtəlif ölçülü bazalar üzərində eksperimentlər aparılmış və alınmış nəticələr k-means metodunun nəticələri ilə müqayisə edilmişdir. Metodların nəticələrinin qiymətləndirilməsi üçün məqalədə 5 kriteriyadan istifadə olunmuşdur. Eksperimentin nəticələri göstərmişdir ki, təklif olunmuş metodlar k-means metodu ilə müqayisədə daha yüksək dəqiqlik nümayiş etdirirlər. Burada xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, təklif olunan metodlar həm də digər məqsədlər üçün də istifadə oluna bilər.
Məqalə Azərbaycan Respunlikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi əsasında yazılmışdır (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1).
“Statistics, Optimization & Information Computing” jurnalı “Scopus” (Elsevier), “Crossref”, “Google Scholar”, DOAJ və digər beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir və referatlaşır.

The article “Anomaly detection in big data based on clustering” "(DOI: 10.19139 / soic.v5i4.365), which is co-authored by the academician secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliev, head of the department, corresponding member of ANAS, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev and senior research fellow, PhD on Engineering Lyudmila Sukhostat was published in the Journal of “Statistics, Optimization & Information Computing’, published by the US Department of “International Academic Press”.
One of the major problems in detecting anomaly in Big data is to select a suitable method or to offer a new effective method. To this end, the article proposed hybrid clustering methods for detecting anomalies in Big data. Experiments on different dimensional bases were performed to evaluate the proposed methods and the results were compared with the results of the k-method method. 5 criteria were used in the article to evaluate the results of the methods. The results of the experiment showed that the proposed methods demonstrate higher accuracy compared to the k-method method. It should be noted here that the proposed methods can also be used for other purposes.
The article is based on a grant project called "Development of methods and algorithms for ensuring information security in Big data funded by the Science Development Fundation under the President of the Republic of Azerbaijan (Grant # EIF-KETPL-2-2015-1 25) - 56/05/1).
"Statistics, Optimization & Information Computing" is indexed and referenced in Scopus (Elsevier), Crossref, Google Scholar, DOAJ and other international scientific databases.