Görkəmli tarixçi-etnoqraf alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” və "Şərəf" ordenləri laureatı, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tarixi etnoqrafiya şöbəsinin müdiri, akademik Teymur Bünyadovun 90 illik yubileyinə həsr olunan “Azərbaycanda arxeoloji və etnoqrafik araşdırmalar” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, elmi ictimaiyyət, SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının Azərbaycan nümayəndəliyi, Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək son illərdə Azərbaycan arxeoloqlarının və etnoqraflarının dünya elminə verdiyi töhfələrdən, ölkə rəhbərliyinin Azərbaycan elminə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb. Qeyd edib ki, Teymur Bünyadovun nümayəndəsi olduğu alimlər nəsli Azərbaycanın müstəqillik ideyasının formalaşmasında və qorunmasında müstəsna rol oynayıb.
Sonra Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova “Böyük tarixçi-xalqşünas alim Teymur Bünyadov” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışında akademik T.Bünyadovun həyat və yaradıcılığından, milli kadrların yetişdirilməsindəki əvəzsiz rolundan söz açıb.
Sessiyada millət vəkilləri - Fəttah Heydərov, akademik Ziyad Səmədzadə, Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, professorlar - Qəzənfər Paşayev, Şirindil Alışanov, şair Nəriman Həsənzadə və digərləri çıxış edərək yubilyarı təbrik edib, xatirələrini bölüşüblər.
Sonda akademik Teymur Bünyadov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

A scientific session devoted to the 90th anniversary of Academician Teymur Bunyadov held
A scientific session on "Archaeological and ethnographic research in Azerbaijan" dedicated to the 90th anniversary of the well-known historian-ethnographer, Honored Scientist, Chevalier of Orders "Sharaf" and "Shohrat", head of the Department of Historical Ethnography of the Institute of Archeology and Ethnography, Academician Teymur Bunyadov was held.
The event was attended by deputies, scientists, Azerbaijani representation of the Azerbaijan-Korean Association of Cultural Exchange SEBA, officials of the executive power of the Gazakh region and others.
At the event held in the Central Scientific Library, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about the latest contributions of Azerbaijani archeologists and ethnographers to the world science and the attention and care of the country's leadership about the Azerbaijani science. He noted that scientists from the generation of Teymur Bunyadov played an exceptional role in the formation and preservation of the idea of Azerbaijan's independence.
Then, director of the Institute of Archeology and Ethnography, Doctor of Historical Sciences Maisa Ragimova delivered a report on "The Great Scientist-historian Teymur Bunyadov". In her speech, she spoke about the life and work of T.Bunyadov, his invaluable role in the development of national cadres.
The deputies Fattah Heydarov, Academician Ziyad Samadzadeh, Director of the National Museum of Azerbaijan History, Academician Nailya Valikhanli, Professors Gazanfar Pashayev, Shirindil Alysanov, poet Nariman Hasanzadeh and others congratulated the scientist on his jubilee and shared his memories of him.