Görkəmli tarixçi-etnoqraf alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” və "Şərəf" ordenləri laureatı, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tarixi etnoqrafiya şöbəsinin müdiri, akademik Teymur Bünyadovun 90 illik yubileyinə həsr olunan “Azərbaycanda arxeoloji və etnoqrafik araşdırmalar” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, elmi ictimaiyyət, SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının Azərbaycan nümayəndəliyi, Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək son illərdə Azərbaycan arxeoloqlarının və etnoqraflarının dünya elminə verdiyi töhfələrdən, ölkə rəhbərliyinin Azərbaycan elminə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb. Qeyd edib ki, Teymur Bünyadovun nümayəndəsi olduğu alimlər nəsli Azərbaycanın müstəqillik ideyasının formalaşmasında və qorunmasında müstəsna rol oynayıb.
Sonra Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova “Böyük tarixçi-xalqşünas alim Teymur Bünyadov” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışında akademik T.Bünyadovun həyat və yaradıcılığından, milli kadrların yetişdirilməsindəki əvəzsiz rolundan söz açıb.
Sessiyada millət vəkilləri - Fəttah Heydərov, akademik Ziyad Səmədzadə, Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, professorlar - Qəzənfər Paşayev, Şirindil Alışanov, şair Nəriman Həsənzadə və digərləri çıxış edərək yubilyarı təbrik edib, xatirələrini bölüşüblər.
Sonda akademik Teymur Bünyadov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

Состоялась научная сессия «Археологические и этнографические исследования в Азербайджане», посвященная 90-летнему юбилею известного историка-этнографа, Заслуженного деятеля науки, кавалера орденов «Шараф» и «Шохрат», заведующего Отделом исторической этнографии Института археологии и этнографии, академика Теймура Буньядова.
В мероприятии приняли участие депутаты, деятели науки, азербайджанское представительство Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA, официальные лица исполнительной власти Газахского района и другие.
На мероприятии, состоявшемся в Центральной научной библиотеке, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о последних вкладах азербайджанских археологов и этнографов в мировую науку и внимании и заботе руководства страны об азербайджанской науке. Он отметил, что ученые из поколения Теймура Буньядова сыграли исключительную роль в формировании и сохранении идеи независимости Азербайджана.
Затем директор Института археологии и этнографии, доктор исторических наук Маиса Рагимова выступила с докладом «Великий ученый-историк Теймур Буньядов». В своем выступлении она рассказала о жизни и творчестве Т.Буньядова, его неоценимой роли в развитии национальных кадров.
Принимавшие участие в научной сессии депутаты Фаттах Гейдаров, академик Зияд Самедзаде, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Валиханлы, профессора Газанфар Пашаев, Шириндиль Алышанов, поэт Нариман Гасанзаде и другие поздравили ученого с юбилеем и поделились своими воспоминаниями о нем.