AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Türkiyənin Türk Ədəbiyyatı Vəqfinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin daim yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Biz bir millət, iki dövlətik” – deyərək iki ölkə arasında dostluğun, qardaşlığın formulunu müəyyənləşdirdiyini vurğulayan alim Türkiyənin görkəmli ədəbiyyatşünası Əhməd Kabaklının tədqiqatlarından bəhs edib. Qeyd edib ki, Əhməd Kabaklı ədəbiyyat tarixçiliyi, həmçinin nəzəriyyə istiqmətində Türkiyədə təməl yaratmış alimdir. Onun 5 cildlik Türkiyə ədəbiyyatı tarixi kitabı qardaş ölkədə ədəbiyyat tarixçiliyinin mükəmməl nümunəsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi elmi müəssisə ilə Türkiyə Ədəbiyyatı Vəqfinin mövcud əlaqələrindən də danışıb. Türkiyədə Azərbaycan ədəbiyyatının, eləcə də Azərbaycanda Türkiyə ədəbiyyatının yığcam tanıtma kitabının çapının zəruriliyini vurğulayan alim ortaq konfransların təşkili, jurnalların nəşri barədə təkliflərini səsləndirib.
Sonra Türkiyə Ədəbiyyat Vəqfinin rəhbəri Serhat Kabaklı çıxış edərək təmsil olunduğu qurum tərəfindən Türk dünyası ədəbiyyatı nümunələrinin çapına başlanıldığını və bu seriyadan artıq bir neçə kitabın nəşr edilərək oxuculara çatdırıldığını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən professor Ramazan Qorxmaz, vəqfin idarə müdiri Əhməd Ünlü, idarə heyətinin üzvü Erol Ürgen və başqaları Azərbaycan-Türkiyə elmi-ədəbi əməkdaşlığın xüsusiyyətlərindən danışıblar.
Sonda iki qardaş xalq arasında elmi-ədəbi əməkdaşlığın inkişafında çoxşaxəli fəaliyyətinə görə akademik İ.Həbibbəyli Türk Ədəbiyyatı Vəqfinin təşəkkürnaməsi ilə təltif edilib.

Academician Ise Habibbeyli awarded the certificate of appreciation of the Fund of Turkic Literature
ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi met with the delegation of the Turkish Literature Foundation.
At the event, ANAS Vice-President, Director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbayli, brought to attention that, Azerbaijani-Turkish relations continue to develop rapidly. Pointing out that the nationwide leader Heydar Aliyev defined the formula of friendship and brotherhood between the two countries with his quote "We are one nation, two states", the scientist told about the studies of the prominent Turkish literary critic Ahmad Kabakly.
He noted that, Ahmad Kabakly is a scientist who laid the foundation of the history and theory of literature in Turkey. His 5-volume book on the history of Turkish literature is a perfect example of the history of Turkish literature.
Academician Isa Habibbayli also talked about the existing links between the scientific institution he runs and the Turkic Literature Foundation. Further, the scientist voiced his proposals on organizing joint conferences and the issue of journals.
Then, head of the Turkic Literature Foundation Serhat Kabakly informed that, the publication of the samples of Turkic literature was in the structure he directed, and several books from this series were already presented to the readers when they saw the light.
Then, head of the Turkic Literature Foundation Serhat Kabakly informed that the publication of the samples of Turkic literature was in the structure he directed, and several books from this series were already presented to the readers when they saw the light.