AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Türkiyənin Türk Ədəbiyyatı Vəqfinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin daim yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Biz bir millət, iki dövlətik” – deyərək iki ölkə arasında dostluğun, qardaşlığın formulunu müəyyənləşdirdiyini vurğulayan alim Türkiyənin görkəmli ədəbiyyatşünası Əhməd Kabaklının tədqiqatlarından bəhs edib. Qeyd edib ki, Əhməd Kabaklı ədəbiyyat tarixçiliyi, həmçinin nəzəriyyə istiqmətində Türkiyədə təməl yaratmış alimdir. Onun 5 cildlik Türkiyə ədəbiyyatı tarixi kitabı qardaş ölkədə ədəbiyyat tarixçiliyinin mükəmməl nümunəsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi elmi müəssisə ilə Türkiyə Ədəbiyyatı Vəqfinin mövcud əlaqələrindən də danışıb. Türkiyədə Azərbaycan ədəbiyyatının, eləcə də Azərbaycanda Türkiyə ədəbiyyatının yığcam tanıtma kitabının çapının zəruriliyini vurğulayan alim ortaq konfransların təşkili, jurnalların nəşri barədə təkliflərini səsləndirib.
Sonra Türkiyə Ədəbiyyat Vəqfinin rəhbəri Serhat Kabaklı çıxış edərək təmsil olunduğu qurum tərəfindən Türk dünyası ədəbiyyatı nümunələrinin çapına başlanıldığını və bu seriyadan artıq bir neçə kitabın nəşr edilərək oxuculara çatdırıldığını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən professor Ramazan Qorxmaz, vəqfin idarə müdiri Əhməd Ünlü, idarə heyətinin üzvü Erol Ürgen və başqaları Azərbaycan-Türkiyə elmi-ədəbi əməkdaşlığın xüsusiyyətlərindən danışıblar.
Sonda iki qardaş xalq arasında elmi-ədəbi əməkdaşlığın inkişafında çoxşaxəli fəaliyyətinə görə akademik İ.Həbibbəyli Türk Ədəbiyyatı Vəqfinin təşəkkürnaməsi ilə təltif edilib.

Академику Исе Габиббейли вручен благодарственный сертификат Фонда тюркской литературы
В Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА прошла встреча с делегацией Фонда тюркской литературы Турции.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли довел до внимания, что азербайджано-турецкие отношения продолжаются стремительно развиваться. Подчеркнув, что своей цитатой «Мы одна нация, два государства» общенациональный лидер Гейдар Алиев определил формулу дружбы и братства между двумя странами, ученый рассказал об исследованиях видного турецкого литературоведа Ахмеда Кабаклы. Он отметил, что Ахмед Кабаклы является ученым, заложившим основу истории и теории литературы в Турции. Его 5-томная книга по истории турецкой литературы - прекрасный пример истории турецкой литературы.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о существующих связях между руководимым им научным учреждением и Фондом тюркской литературы. Далее ученый озвучил свои предложения по организации совместных конференций и выпуску журналов.
Затем глава Фонда тюркской литературы Серхат Кабаклы сообщил, что в руководимой им структуре стратовало издание образцов тюркской литературы и, уже несколько книг из этой серии, увидев свет, представлены читателям.
В ходе мероприятия профессор Рамазан Коркмаз, управляющий директор фонда Ахмед Унлю, член правления Эрол Урген и другие рассказали об особенностях азербайджано-турецкого научно-литературного сотрудничества.
В заключение академику И.Габиббейли был вручен благодарственный сертификат Фонда тюркской литературы за многогранную деятельность в развитии научно-литературного сотрудничества между двумя странами.