Bu gün AMEA Tarix İnstitutunun genişləndirilmiş Elmi Şurasında “Verner fon Simens. Qafqaz səyahətləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə əməkdar elm xadimi, institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov açdı. Alim Azərbaycanın Avropa, o cümlədən Almaniya ilə siyasi və mədəni əlaqələrinin tarixi, ölkəmizə səyahət edən xarici səyyahların əsərləri, XIX əsrdə Azərbaycanın qərbində salınan alman məskənləri, Simenslərin Azərbaycandakı fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi. Y.Mahmudov Almaniyanın Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını, həmçinin elmi və mədəni əlaqələrin daha da inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi. Qeyd etdi ki, Almaniyada Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğatının gücləndirilməsi vacib məsələlərdəndir.
“Azərbaycanın Gədəbəy bölgəsinin tarixini öyrənmək üçün qiymətli ilk mənbə” adlı məruzə ilə çıxış edən millət vəkili Sevinc Hüseynova Gədəbəydə mədən işinin qədim tarixi, bölgədə metallurgiyanın inkişafında Simens qardaşlarının rolundan söz açdı.
Sonra Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Haydrun Tempel “Azərbaycan-Almaniya əlaqələri: tarixi keçmiş, müasir dövr, perspektivlər” adlı məruzə ilə çıxış etdi. H.Tempel Azərbaycan-Almaniya əlaqələrinin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini, nəşr olunan kitabın qiymətli mənbə olduğunu və bu kimi nəşrlərin sayının artırılmasının zəruriliyini vurğuladı.
İnstitutun şöbə müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Hacı Həsənov, millət vəkili Rafiq Məmmədhəsənov çıxış edərək kitabın Gədəbəyin, o cümlədən Cənubi Qafqazın tarixini öyrənmək baxımından qiymətli mənbə olduğunu qeyd etdilər. Professor Ziglinde Hartman< Azərbaycan-Almaniya mədəni əlaqələrində ədəbiyyatın, əlyazmaların ilk mənbə kimi rolundan söz açdı.

Presentation of “Werner von Siemens.Caucasus trips " book was held at Scientific Council of the Institute of History.
Honored Scientist and director of the Institute , a corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov opened the meeting. Scientists gave detailed information about historical , political and cultural relations of Azerbaijan with Europe , as well as Germany, the works of foreign travelers who travel our country , German villages built in the nineteenth century in western Azerbaijan , the activities of Siemens in Azerbaijan. Y.Mahmudov expressed confidence in further development of relations of Germany with our country. Strengthening the propaganda about Azerbaijani truth in Germany is an important issue, he noted
“Deputy of Milli Majlis Sevinj Huseinova made a lecture on theme “First source to learn the history of Gadabay region”.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Heidrun Tempel made a report on theme “Azerbaijani-German relations : the historical past , the modern era , prospects”.
Head of the department, PhD in history Haji Hasanov , deputy Rafig Mammadhasanov noted the book as a valuable resource for studying the history of Gadabay, as well as the South Caucasus.