“Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: tarixi retrospektivlik və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Fevralın 20-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: tarixi retrospektivlik və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
İctimai Elmlər BölməsininElm Tarixi İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 16 may tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yubileyinin bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikasında dövlət, eləcə də beynəlxalq və türk dünyası səviyyələrində qeyd edildiyini vurğulayıb. Alim AMEA-da da “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” çərçivəsində silsilə tədbirlərin təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə baş verən proseslərdən, elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə həyata keçirilən islahat və quruculuq işlərindən danışıb. Vurğulayıb ki, AXC-nin tarixinə münasibət heç də hər zaman birmənalı olmayıb. Belə ki, sovet hakimiyyəti illərində cümhuriyyətin tarixi təhrif edilib, vacib məqamlar gizlədilib, tarix saxtalaşdırılıb. 1991-ci ildə müstəqilliyimizin bərpasından sonra cümhuriyyət tarixi ilə bağlı faktlar açıqlanıb, arxiv materialları aşkarlanıb və həqiqətlər ictimaiyyətə çatdırılıb. 1998-ci ilin yanvarında ulu öndər Heydər Əliyevin AXC-nin yaranmasının 80-ci ildönümü ilə əlaqədar imzaladığı Sərəncam bu işlərə güclü təkan və doğru istiqamət verib.
“Bu ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi cümhuriyyət tarixinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətlidir” – deyən alim AXC-nin yalnız Azərbaycanın deyil, türk dünyasının, müsəlman aləminin və bütövlükdə Şərq tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Türkiyənin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral AXC-nin yaranması və süqutunun səbəbləri, Türkiyə ilə münasibətlərdə yaranan məhdudiyyətləri ortaya çıxaran amillər, XX əsrin sonunda dövlət müstəqilliyimizin bərpası ilə yenidən gerçəkliyini qoruyan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının hazırkı vəziyyətinə toxunub. Bildirib ki, Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə Qafqaz İslam Ordusunun və Azərbaycan Korpusunun Bakını erməni-bolşevik işğalından azad etməsindən 100 il ötür. Həmin gün Azərbaycan xalqının tarixində böyük dəyərə malik səhifə kimi əbədiləşib və daim xatırlanır.
“Qafqaz İslam Ordusunun rəşadətli döyüş yolu Azərbaycanın və Türkiyənin tarixi bağlarını yaşadan ortaq qəhrəmanlıq salnaməsidir” – deyən səfir qeyd edib ki, Türkiyə dövlətinin qurucusu, qazi Mustafa Kamal Atatürk və Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri əsrlərboyu xalqlarımız tərəfindən ehtiramla yad olunacaq. Diqqətə çatdırılıb ki, müasir dövrdə Prezidentlər İlham Əliyev ilə Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səmimi dostluğu və qardaşlığı sayəsində ölkələrimiz sürətlə inkişaf etməkdədir. Ölkələrimiz və xalqlarımız tarixin bütün dövrlərində olduğu kimi indi də həmişə bir-birinin yanındadır.
AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova isə çıxışında AXC dövründə parlamentin yaradıldığını və ölkədə respublika idarəçilik formasının seçildiyini bildirib. O, Azərbaycan Respublikasının AXC-nin mənəvi, hüquqi varisi olduğunu bildirib və alimlərimizin bu dövrlə bağlı aşkarlanmayan faktları üzə çıxarmalarının zəruriliyini vurğulayıb.
Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyli “Azərbaycan təhsilində tarixi varislik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, AXC hökumətinin təhsil siyasəti, təhsil almaq üçün xarici ölkələrə göndərilən gənclər haqqında məlumat verib.

ANAS main building held a scientific conference on "Azerbaijan Democratic Republic: historical retrospect and modernity" on February 20.
Academician Isa Habibbayli, ANAS Vice-President, reminded of the Order of President Ilham Aliyev "On the Conduct of the 100th Anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic" on May 16, 2017, at the event held with the joint organizational support of the Department of Social Sciences and the Institute of the History of Science. He stressed that, today the anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic is celebrated in the independent Azerbaijan Republic at the state, international level and the level of the Turkic world. The scientist also brought to the attention the organization in ANAS of a series of events within the framework of the "Year of the Azerbaijan Democratic Republic".
Academician Isa Habibbayli spoke about the processes that took place during the period of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), reforms and creative works carried out in the field of science, education, culture and other spheres. He stressed that the attitude to the history of the ADR was not always unambiguous. Thus, during Soviet times the history of the republic was distorted and falsified, important moments were hidden. After the restoration of our independence in 1991, facts were revealed about the history of the republic, archives were revealed and made public. The decree signed by the great leader Heydar Aliyev in January 1998 on the occasion of the 80th anniversary of the formation of the ADR gave a powerful impetus to this work.
"The announcement of this year as the Year of the Azerbaijan Democratic Republic is important from the point of view of studying the history of the republic," the scientist said and stressed that the ADR is one of the brightest pages in the history of not only Azerbaijan but the entire Turkic and Islamic world and, East.
The Turkish Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Azerbaijan Erkan Ozoral addressed the reasons for the creation and disintegration of the ADR, the factors that revealed the limitations that arose in relations with Turkey, the current state of the Azerbaijani-Turkish friendly relations, not lost even after the restoration of our state independence at the end of the 20th th century. It was noted that 100 years have passed since the liberation of Baku from the Armenian-Bolshevik occupation by the Caucasian Islamic Army led by Nuru Pasha and the Azerbaijan Corps. This significant day left a deep mark in the history of the Azerbaijani people.
"The glorious battle path of the Caucasian Islamic Army is a joint chronicle of the heroism of Azerbaijan and Turkey," adding that the historical merits of the founder of the Turkish state, Gazi Mustafa Kemal Ataturk and the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev will be honored with deep respect for centuries. It was brought to the attention that thanks to sincere friendship and brotherhood of Presidents Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan, our countries are developing rapidly. Our countries and peoples, as in all periods of history, constantly support each other.
Academician-secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, academician Nargiz Akhundova in her speech noted that during the ADR period, a parliament was established in the country and forms of governing the republic were elected. She stressed that the Republic of Azerbaijan is the spiritual and legal successor of the ADR, and reported on the need to identify by domestic scientists the hidden facts associated with the above period.
Director of the Institute of the History of Science, Doctor of Historical Sciences Maryam Seidbeyli made a presentation on the topic "Historical heredity in Azerbaijani education". She informed about the educational policy of the ADR government and representatives of youth sent to foreign countries for education.