“Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: tarixi retrospektivlik və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Fevralın 20-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: tarixi retrospektivlik və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
İctimai Elmlər BölməsininElm Tarixi İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 16 may tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yubileyinin bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikasında dövlət, eləcə də beynəlxalq və türk dünyası səviyyələrində qeyd edildiyini vurğulayıb. Alim AMEA-da da “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” çərçivəsində silsilə tədbirlərin təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə baş verən proseslərdən, elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə həyata keçirilən islahat və quruculuq işlərindən danışıb. Vurğulayıb ki, AXC-nin tarixinə münasibət heç də hər zaman birmənalı olmayıb. Belə ki, sovet hakimiyyəti illərində cümhuriyyətin tarixi təhrif edilib, vacib məqamlar gizlədilib, tarix saxtalaşdırılıb. 1991-ci ildə müstəqilliyimizin bərpasından sonra cümhuriyyət tarixi ilə bağlı faktlar açıqlanıb, arxiv materialları aşkarlanıb və həqiqətlər ictimaiyyətə çatdırılıb. 1998-ci ilin yanvarında ulu öndər Heydər Əliyevin AXC-nin yaranmasının 80-ci ildönümü ilə əlaqədar imzaladığı Sərəncam bu işlərə güclü təkan və doğru istiqamət verib.
“Bu ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi cümhuriyyət tarixinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətlidir” – deyən alim AXC-nin yalnız Azərbaycanın deyil, türk dünyasının, müsəlman aləminin və bütövlükdə Şərq tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Türkiyənin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral AXC-nin yaranması və süqutunun səbəbləri, Türkiyə ilə münasibətlərdə yaranan məhdudiyyətləri ortaya çıxaran amillər, XX əsrin sonunda dövlət müstəqilliyimizin bərpası ilə yenidən gerçəkliyini qoruyan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının hazırkı vəziyyətinə toxunub. Bildirib ki, Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə Qafqaz İslam Ordusunun və Azərbaycan Korpusunun Bakını erməni-bolşevik işğalından azad etməsindən 100 il ötür. Həmin gün Azərbaycan xalqının tarixində böyük dəyərə malik səhifə kimi əbədiləşib və daim xatırlanır.
“Qafqaz İslam Ordusunun rəşadətli döyüş yolu Azərbaycanın və Türkiyənin tarixi bağlarını yaşadan ortaq qəhrəmanlıq salnaməsidir” – deyən səfir qeyd edib ki, Türkiyə dövlətinin qurucusu, qazi Mustafa Kamal Atatürk və Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri əsrlərboyu xalqlarımız tərəfindən ehtiramla yad olunacaq. Diqqətə çatdırılıb ki, müasir dövrdə Prezidentlər İlham Əliyev ilə Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səmimi dostluğu və qardaşlığı sayəsində ölkələrimiz sürətlə inkişaf etməkdədir. Ölkələrimiz və xalqlarımız tarixin bütün dövrlərində olduğu kimi indi də həmişə bir-birinin yanındadır.
AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova isə çıxışında AXC dövründə parlamentin yaradıldığını və ölkədə respublika idarəçilik formasının seçildiyini bildirib. O, Azərbaycan Respublikasının AXC-nin mənəvi, hüquqi varisi olduğunu bildirib və alimlərimizin bu dövrlə bağlı aşkarlanmayan faktları üzə çıxarmalarının zəruriliyini vurğulayıb.
Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyli “Azərbaycan təhsilində tarixi varislik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, AXC hökumətinin təhsil siyasəti, təhsil almaq üçün xarici ölkələrə göndərilən gənclər haqqında məlumat verib.

20 февраля в Главном здании НАНА состоялась научная конференция на тему «Азербайджанская Демократическая Республика: историческая ретроспективность и современность».
На мероприятии, проведенном при совместной организационной поддержке Отделения общественных наук и Института истории науки, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли напомнил о Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года. Он подчеркнул, что сегодня юбилей Азербайджанской Демократической Республики отмечается в независимой Азербайджанской Республике на государственном, международном уровне и уровне тюркского мира. Ученый также довел до внимания организацию в НАНА цикла мероприятий в рамках «Года Азербайджанской Демократической Республики».
Академик Иса Габиббейли рассказал о процессах, происходивших в период Азербайджанской Демократической Республики (АДР), реформах и созидательных работах, осуществленных в области науки, образования, культуры и других сферах. Подчеркнул, что отношение к истории АДР не всегда было однозначным. Таким образом, в советское время история республики искажалась и была сфальсифицирована, важные моменты были скрыты. После восстановления нашей независимости в 1991 году были раскрыты факты об истории республики, были выявлены и обнародованы архивы. Указ, подписанный великим лидером Гейдаром Алиевым в январе 1998 года по случаю 80-летия со дня образования АДР, дал мощный импульс этой работе.
«Объявление этого года «Годом Азербайджанской Демократической Республики» важно с точки зрения изучения истории республики», - сказал ученый и подчеркнул, что АДР является одной из самых ярких страниц истории не только Азербайджана, но и всего тюркского, исламского мира и, в целом, Востока.
Выступивший затем чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджанской Республике Эркан Озорал коснулся причин создания и распада АДР, факторов, выявивших ограничения, которые возникали в отношениях с Турцией, современного состояния азербайджано-турецких дружественных отношений, не утраченных даже после восстановления нашей государственной независимости в конце 20-го века. Отмечалось, что проходит 100 лет со дня освобождения Баку от армяно-большевистской оккупации Кавказской исламской армией во главе с Нуру Пашой и Азербайджанским корпусом. Этот значимый день оставил глубокий след в истории азербайджанского народа.
«Славный боевой путь Кавказской исламской армии – совместная летопись героизма Азербайджана и Турции», - отметив, он добавил, что исторические заслуги основателя Турецкого государства, гази Мустафы Кемаля Ататюрка и общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева будут почтены с глубоким уважением на протяжении столетий. Было доведено до внимания, что благодаря искренней дружбе и братству президентов Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана наши страны стремительно развиваются. Наши страны и народы, как и во все периоды истории, постоянно поддерживают друг друга.
Академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА, академик Наргиз Ахундова в своем выступлении отметила, что в период АДР в стране был создан парламент и избраны формы управления республикой. Она подчеркнула, что Азербайджанская Республика является духовным и правовым наследником АДР, и сообщила о необходимости выявления отечественными учеными скрытых фактов, связанных с вышеуказанным периодом.
Директор Института истории науки, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли выступила с докладом на тему «Историческая наследственность в азербайджанском образовании». Она проинформировала об образовательной политике правительства АДР и представителях молодежи, отправленных в зарубежные страны для получения образования.