21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Günüdür
Fevralın 21-i bütün dünyada Beynəlxalq Ana Dili günü kimi qeyd olunur. Bu barədə qərar Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə YUNESKO-nun 1999-cu ilin noyabrında keçirilən 30-cu sessiyasında elan edilib.
Beynəlxalq Ana Dili Gününün tarixçəsi isə 1952-ci il fevralın 21-də Banqladeşin Benqal şəhərində öz ana dilinin rəsmi dil olması uğrunda mübarizə aparan 4 tələbənin öldürülməsi ilə əlaqədardır.
Bu il Beynəlxalq Ana Dili Günü “Linqvistik müxtəlifliyin qorunub saxlanılması və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin reallaşdırılmasına kömək məqsədilə multilinqvizmin təşviqi” mövzusuna həsr olunacaq və həmin gün üzv ölkələrdə bu istiqamətdə tədbirlər, konfranslar, seminarlar keçiriləcək.
Dünyada məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşən dillərin qorunması məqsədilə hər il keçirilən Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsə öz doğma dilinin varlığını hiss etmək, onunla qürur duymaq, qorumaq və inkişaf etdirmək hüququ olduğunu bir daha xatırladır.
Dil real və mücərrəd irsin qorunması və inkişaf etdirilməsi üçün ən mükəmməl bir alətdir. Ana dilinin yayılması üçün atılmış hər bir addım təkcə çoxdilliliyin tədrisi deyil, həmçinin dilçilik və mədəni ənənələr haqda biliklərin artması, qarşılıqlı anlayış, dözümlülük və dialoq üzərində qurulmuş həmrəyliyi inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır.
Millətin dilinin dövlət dili statusuna yüksəlməsi tarixi hadisə, milli dövlətçilik tarixinin qızıl səhifəsidir. Bu məqam millətin millət olaraq təsdiqidir. Çünki dilin dövlət dili statusuna yüksəlməsi millətin öz taleyinə sahibliyinin, dövlət qurmaq və qorumaq qüdrətinin, eyni zamanda, dilinin zənginliyinin sübutudur. Bu mənada dilin dövlət dili statusu qazanması həqiqətən qürur gətirən tarixi hadisədir.
Azərbaycan dili bu tarixi hadisəni yaşamışdır. Ölkəmizdə ana dilinin hərtərəfli inkişafı, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması ulu öndər Heydər Əliyevin dilimizin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir.
2002-ci il sentyabrın 30-da “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Qanunun qəbul edilməsi Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi işlədilməsi, onun tətbiqi, qorunması və inkişaf etdirilməsi, dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan dili ilə bağlı milli mədəni özünümüdafiə ehtiyaclarının ödənilməsi istiqamətində daha bir addım olmuşdur. Bu sənəd ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımıza və onun dilinə tükənməz məhəbbətinin, qayğısının parlaq nümunələrindən biridir.
Hazırda bu ənənələri Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir. Dövlət başçısının “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” 2004-cü il 12 yanvar tarixli Sərəncamı dilimizin inkişafına böyük qayğının təzahürüdür.
Bundan əlavə, ölkə başçısının 9 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı" respublikada dilçilik araşdırmalarının əsaslı surətdə yaxşılaşdırılmasını, dilçiliyin aparıcı istiqamətlərində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına yönəldilmiş yaradıcılıq səylərinin birləşdirilməsini və dilçiliyin müasir cəmiyyətin aktual problemləri ilə əlaqələndirilməsini təmin edir.
Bu gün, həmçinin Azərbaycan dilinin qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində AMEA-da bir sıra işlər görülür. Hazırda AMEA-nın Orfoqrafiya Komissiyası və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən 69 maddəlik "Azərbaycan dilinin orfoqrafiya qaydaları” layihəsi hazırlanıb.

Международный день родного языка отмечается с целью защиты языкового и культурного многообразия. В этот день в 1952 году молодежь, в основном студенты, восстали против объявления языка урду единственным национальным языком Восточного Пакистана (Бангладеш).
В этом году Международный день родного языка будет посвящен теме «Сохранение лингвистического разнообразия и продвижение многоязычия в рамках достижения целей в области устойчивого развития», в тот же день в странах-членах будут организованы мероприятия, конференции, семинары в этом направлении.
Языки играют важнейшую роль для обеспечения самобытности человека и групп людей и их мирного сосуществования. Они служат одним из стратегических факторов прогресса в достижении устойчивого развития и гармонических взаимоотношений между глобальными и местными условиями.
Язык является наиболее мощным инструментом сохранения и развития нашего культурного наследия в его материальных и нематериальных формах. Любая деятельность по содействию распространению родного языка поможет не только лингвистическому разнообразию и многоязычию, но и более полному пониманию языковых и культурных традиций во всем мире, а также солидарности на основе понимания, терпимости и диалога.
Придание языку нации статуса государственного языка как историческое событие является золотой страницей истории национальной государственности. Это обстоятельство является подтверждением народа, как нации. Потому что придание языку статус государственного языка является свидетельством мощи государства.
Азербайджанский язык испытал это историческое событие. В нашей стране всестороннее развитие и формирование пути родного языка к системе международных отношений являются результатом продуманной политики великого лидера Гейдара Алиева, направленной на защиту нашего языка.
Принятие Закона Азербайджанской Республики «О государственном языке в Азербайджанской Республике" от 30 сентября 2002 года стало еще одним шагом в направлении использования азербайджанского языка как государственного. Этот документ является одним из ярких примеров заботы общенационального лидера Гейдара Алиева о народе и его языке.
Сейчас эту политику успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Распоряжение «Об осуществлении массовых изданий на азербайджанском языке латинской графикой» от 12 января 2004 года и другие меры, предпринимаемые в этом направлении являются проявлением заботы о развитии азербайджанского языка.
Кроме того, «Государственная программа по использованию в соответствии с требованиями времени азербайджанского языка в условиях глобализации и по развитию языкознания в стране», утвержденная Распоряжением главы государства от 9 апреля 2013 года, обеспечивает повышение государственной заботы об использовании и применении азербайджанского языка, использование азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени, коренное улучшение исследований в области языкознания в стране, консолидацию творческих усилий, направленных на развитие фундаментальных и прикладных исследований на ведущих направлениях языкознания, и координацию языкознания с актуальными проблемами современного общества.
Сегодня в НАНА также проводится определенная работа в области сохранения и развития азербайджанского языка. В настоящее время Орфографической комиссией НАНА и Институтом языкознания имени Насими подготовлен состоящий из 69 пунктов проект «Правила орфографии азербайджанского языка».