AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində (LREM) Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr olunan "1918-1920-ci illərdə ADR-İran münasibətləri" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Lənkəran Dövlət Universiteti ilə birgə təşkil olunan tədbirdə LREM-in direktoru, professor Fərman Quliyev çıxış edərək 1918-ci ilin Azərbaycan xalqının tarixində yaddaqalan hadisələrlə zəngin olduğunu söyləyib. Məhz həmin ilin 28 may tarixində Şərqdə ilk demokratik respublikanın yarandığını xatırladan professor F.Quliyev bunu bütün Şərq xalqlarının həyatında ictimai-siyasi hadisə kimi xarakterizə edib. Bildirib ki, elan edildiyi andan, yəni 1918-ci il mayın 28-dən süquta uğradığı 1920-ci il aprelin 28-dək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti beynəlxalq aləmdə tanınmaq uğrunda çətin diplomatik mübarizəyə qatılıb. Üzləşdiyi bütün ədalətsizlik və yaradılan süni maneələrə baxmayaraq, müstəsna tarixi əhəmiyyətə malik siyasi nailiyyətlər qazanmağı bacarıb.
Sonra LREM-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - İran münasibətlərindən, o dövrdə Qafqaz regionunda cərəyan edən siyasi proseslərdən, Cümhuriyyətin Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafındakı rolundan danışıb. O, AXC-nin yalnız Azərbaycanın deyil, türk dünyasının, müsəlman aləminin və bütövlükdə Şərq tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə LDU-nun dosenti Fəxrəddin Hüseyn, LREM-in Arxeologiya şöbəsinin böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimov, LDU-nun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Məmmədov, Lənkəran Humanitar kollecinin müəllimi Cəmil Quliyev, Lənkəran şəhər 9 nömrəli məktəbin tarix müəllimi Rahim Nuriyev və başqaları AXC-nin fəaliyyəti və yaradıcıları barədə ətraflı məlumat veriblər.

Состоялся научный семинар на тему «Отношения между АДР и Ираном в 1918-1920 годы»
В Ленкоранском региональном научном центре (ЛРНЦ) НАНА состоялся научный семинар «Отношения между АДР и Ираном в 1918-1920 годы», посвященный 100-летию Азербайджанской Демократической Республики (АДР).
В мероприятии, совместно организованном с Ленкоранским государственным университетом, директор ЛРНЦ, профессор Фарман Гулиев отметил, что 1918 год был богат памятными событиями в истории азербайджанского народа. Напомнив, что 28 мая того же года была образована первая демократическая республика на Востоке, профессор Ф.Гулиев охарактеризовал этот день как общественно-политическое событие в жизни всех восточных народов. Он заявил, что с момента провозглашения республики - 28 мая 1918 года по день ее распада – 28 апреля 1920 года, Азербайджанская Демократическая Республика участвовала в сложной дипломатической борьбе за признание на международной арене. Несмотря на все несправедливости и искусственно созданные препятствия, она сумела добиться политических успехов, обладавших исключительным историческим значением.
Заместитель директора ЛРНЦ по научной работе, доктор философии по истории Маис Джафаров рассказал об отношениях Азербайджанской Демократической Республики с Ираном, политических процессах, протекавших в тот период в Кавказском регионе, роли Республики в развитии азербайджанской государственности. Он подчеркнул, что АДР является одной из важнейших событий не только для Азербайджана, но и тюркского, мусульманского мира и Востока в целом.
На мероприятии доцент ЛГУ Фахраддин Гусейн, старший научный сотрудник Отдела археологии ЛРНЦ, доктор философии по истории Самир Керимов, заведующий Отделом международных связей ЛГУ, доктор философии по истории Заур Мамедов, преподаватель Ленкоранского гуманитарного колледжа Джамиль Гулиев, учитель истории школы номер 9 города Ленкоран Рахим Нуриев и другие дали подробную информацию о деятельности и основателях AДР.