AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində (LREM) Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr olunan "1918-1920-ci illərdə ADR-İran münasibətləri" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Lənkəran Dövlət Universiteti ilə birgə təşkil olunan tədbirdə LREM-in direktoru, professor Fərman Quliyev çıxış edərək 1918-ci ilin Azərbaycan xalqının tarixində yaddaqalan hadisələrlə zəngin olduğunu söyləyib. Məhz həmin ilin 28 may tarixində Şərqdə ilk demokratik respublikanın yarandığını xatırladan professor F.Quliyev bunu bütün Şərq xalqlarının həyatında ictimai-siyasi hadisə kimi xarakterizə edib. Bildirib ki, elan edildiyi andan, yəni 1918-ci il mayın 28-dən süquta uğradığı 1920-ci il aprelin 28-dək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti beynəlxalq aləmdə tanınmaq uğrunda çətin diplomatik mübarizəyə qatılıb. Üzləşdiyi bütün ədalətsizlik və yaradılan süni maneələrə baxmayaraq, müstəsna tarixi əhəmiyyətə malik siyasi nailiyyətlər qazanmağı bacarıb.
Sonra LREM-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - İran münasibətlərindən, o dövrdə Qafqaz regionunda cərəyan edən siyasi proseslərdən, Cümhuriyyətin Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafındakı rolundan danışıb. O, AXC-nin yalnız Azərbaycanın deyil, türk dünyasının, müsəlman aləminin və bütövlükdə Şərq tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə LDU-nun dosenti Fəxrəddin Hüseyn, LREM-in Arxeologiya şöbəsinin böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimov, LDU-nun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Məmmədov, Lənkəran Humanitar kollecinin müəllimi Cəmil Quliyev, Lənkəran şəhər 9 nömrəli məktəbin tarix müəllimi Rahim Nuriyev və başqaları AXC-nin fəaliyyəti və yaradıcıları barədə ətraflı məlumat veriblər.

A scientific seminar "Relations between ADR and Iran in 1918-1920" dedicated to the 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic (ADR) was held at the Lenkoran Regional Scientific Center (LRSC) of ANAS.
In an event organized jointly with the Lenkoran State University, director of the LRSC, Professor Farman Guliyev noted that, 1918 was rich in memorable events in the history of the Azerbaijani people. Recalling that on May 28 of the same year the first democratic republic was formed in the East, Professor F.Guliyev described this day as a socio-political event in the life of all Eastern peoples. He stated that from the moment of proclamation of the republic - on May 28, 1918 to the day of its disintegration - on April 28, 1920, the Azerbaijan Democratic Republic participated in a complex diplomatic struggle for recognition on the international arena. Despite all the injustices and artificially created obstacles, it managed to achieve political success, which had exceptional historical significance.
Deputy Director of the Scientific Research Center for Scientific Research, Doctor of Philosophy on History Mais Jafarov spoke about the relations of the Azerbaijan Democratic Republic with Iran, the political processes that took place at that time in the Caucasus region, the role of the Republic in the development of Azerbaijani statehood. He stressed that ADR is one of the most important events not only for Azerbaijan, but also for the Turkic, Muslim world and the East in general.
Fahraddin Huseyn, senior lecturer of the Department of Archeology of the LRSC, Ph.D. in History Samir Kerimov, head of the International Relations Department of the Leningrad State University, Ph.D. in history Zaur Mammadov, teacher of the Lankaran Humanitarian College Jamil Guliyev, teacher of the history of the school No. 9 of the city of Lenkoran Rakhim Nuriyev and others gave detailed information about the activities and founders of the ADR.