“Çay və sitrus bitkilərinin mütərəqqi becərmə texnologiyası” mövzusunda müzakirələr aparılıb
Martın 13-də Astara şəhərində rayon icra hakimiyyəti, Kənd Təsərrüfatı İdarəsi və AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə  “Çay və sitrus bitkilərinin mütərəqqi becərmə texnologiyası” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Astara Rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsinin rəisi Etibar Abbasov regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair üçüncü Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin Astarada da uğurla həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, çayçılığın və sitrusçuluğun inkişafı ilə bağlı Dövlət proqramlarının qəbul edilməsi bu sahələrin inkişaf etdirilməsinə, daxili tələbatın ödənilməsinə və idxaldan asılılığın azaldılmasına, əhalinin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına təsir göstərməklə, ölkənin aqrar potensialını gücləndirəcək.
Vurğulanıb ki, Dövlət Proqramında çayçılığın və sitrusçuluğun elmi təminatının və kadr potensialının artırılması, dövlət dəstəyi tədbirləri, marketinq fəaliyyətinin gücləndirilməsi və ixracın təşviqi kimi məsələlər də nəzərdə tutulub.
Daha sonra çıxış edən Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, professor Fərman Quliyev çay və sitrus plantasiyalarının salınmasından, əkin və becərmə zamanı düzgün aqrotexniki qulluğun göstərilməsindən danışıb.
Seminarda Hirkan Milli Parkının direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hacıağa Səfərov, Lənkəran Dövlət Universitetinin kimya-biologiya fakültəsinin dosenti İsa Hüseynov, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov və fermerlər mövzu ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.

13 марта в Астаре при совместной организационной поддержке исполнительной власти города Астары, Ленкоранского регионального научного центра НАНА, Управления сельского хозяйства прошел научно-практический семинар «Технология прогрессивного культивирования чая и цитрусовых».
Выступая на мероприятии, начальник Управления сельского хозяйства Астаринского района Этибар Аббасов отметил, что меры, предусмотренные в третьей Государственной программе по социально-экономическому развитию регионов успешно реализованы в Астаре. Он отметил, что принятие государственных программ по развитию чаеводства и цитрусоводства способствует развитию этих сфер, стимулированию внутреннего спроса и сокращению зависимости от импорта, улучшению условий жизни населения, укреплению аграрного потенциала страны.
Было подчеркнуто, что в Государственной программе предусмотрены такие вопросы, как повышение уровня научного обеспечения и кадрового потенциала чаеводства и цитрусоводства, меры государственной поддержки, усиление маркетинговой деятельности и поощрение экспорта.
Далее директор Ленкоранского регионального научного центра, профессор Фарман Гулиев рассказал о развитии чайных и цитрусовых плантаций, надлежащем агротехническом уходе во время посева и выращивания.
Заместитель директора Национального парка Хиркана, доктор философии по филологии Гаджиага Сафаров, доцент кафедры химии и биологии Ленкоранского государственного университета Иса Гусейнов, заместитель директора по научной работе Ленкоранского регионального научного центра, доктор философии по истории Майис Джафаров и фермеры выдвинули свои предложения по теме.