“Çay və sitrus bitkilərinin mütərəqqi becərmə texnologiyası” mövzusunda müzakirələr aparılıb
Martın 13-də Astara şəhərində rayon icra hakimiyyəti, Kənd Təsərrüfatı İdarəsi və AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə  “Çay və sitrus bitkilərinin mütərəqqi becərmə texnologiyası” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Astara Rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsinin rəisi Etibar Abbasov regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair üçüncü Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin Astarada da uğurla həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, çayçılığın və sitrusçuluğun inkişafı ilə bağlı Dövlət proqramlarının qəbul edilməsi bu sahələrin inkişaf etdirilməsinə, daxili tələbatın ödənilməsinə və idxaldan asılılığın azaldılmasına, əhalinin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına təsir göstərməklə, ölkənin aqrar potensialını gücləndirəcək.
Vurğulanıb ki, Dövlət Proqramında çayçılığın və sitrusçuluğun elmi təminatının və kadr potensialının artırılması, dövlət dəstəyi tədbirləri, marketinq fəaliyyətinin gücləndirilməsi və ixracın təşviqi kimi məsələlər də nəzərdə tutulub.
Daha sonra çıxış edən Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, professor Fərman Quliyev çay və sitrus plantasiyalarının salınmasından, əkin və becərmə zamanı düzgün aqrotexniki qulluğun göstərilməsindən danışıb.
Seminarda Hirkan Milli Parkının direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hacıağa Səfərov, Lənkəran Dövlət Universitetinin kimya-biologiya fakültəsinin dosenti İsa Hüseynov, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov və fermerlər mövzu ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.

"Technology of progressive cultivation of tea and citrus plants" discussed
Scientific-practical seminar on "Advanced technology of tea and citrus crops" was held in Astara on March 13, jointly organized by the executive power of the region, Agriculture Department and Lankaran Regional Scientific Center of ANAS.
Speaking at the event, Etibar Abbasov, head of the Agriculture Department of Astara Region, said the measures envisaged in the third State Program on Socio-Economic Development of the Regions were successfully implemented in Astara. He noted that the adoption of state programs on tea and citrus development will strengthen the agrarian potential of the country, contributing to the development of these areas, reducing dependence on imports and improving the living conditions of the population.
It was stressed that the State Program envisages increasing the scientific and staffing potential of tea and citrus fertilizers, state support measures, strengthening of marketing activity and export promotion.
Later, the director of Lankaran Regional Scientific Center, Professor Farman Guliyev spoke about the development of tea and citrus plantations, proper agrotechnical service during planting and cultivation.