Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan məktəblərarası bilik yarışması keçirilib
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində (MATM) Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş məktəblərarası viktorina keçirilib.
Azərbaycanın zəngin tarixinin öyrənilməsi, eyni zamanda, muzeyə və maarifləndirici yarışlara marağın artırılması məqsədilə keçirilən intellektual yarışda Xətai rayonu 55 nömrəli tam orta məktəb, Səbail rayonu T.İsmayılov adına 6 nömrəli məktəb-lisey və M.Rahim adına 7 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri iştirak ediblər.
Bilik yarışmasının sualları orta məktəbin “Azərbaycan tarixi” fənni proqramına və muzeyin elmi-ekspozisiyasına uyğun olaraq hazırlanıb.
Viktorina Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi ilə başlanıb.
İştirakçılara aparıcı tərəfindən verilən suallar, eyni zamanda, monitorda slayd vasitəsilə müşayiət olunub. Yarışmanın turları “Tarix və hadisələr”, “Tarixdə şəxsiyyətlər”, “Şəhərlər və abidələr”, “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini necə tanıyırsan?” mövzuları üzrə keçirilib. Maarifləndirici yarışda hər biri altı nəfərdən ibarət üç komanda – “Odlar yurdu”, “Xəzər”, və “Sabah” komandaları iştirak edib.
İntellektual yarışda komandaların cavabları muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı başda olmaqla elmi işçilərdən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Bilik yarışmasının qalibi Xətai rayonu 55 nömrəli tam orta məktəbin “Odlar yurdu” komandası olub.
Qaliblər diplom, muzeyin nəfis tərtibatlı nəşrləri və xüsusi hədiyyə kimi MATM-ın “Ailə bileti” ilə mükafatlandırılıblar.
Sonda iştirakçı məktəblərin tarix müəllimələri “Azərbaycan tarixi” mövzusunda keçirilmiş viktorina haqqında fikirlərini söyləyib, təşkilatçılara minnətdarlıqlarını bildiriblər.

ANAS National Museum of Azerbaijan History hosted competition among students devoted to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.
Studying the rich history of Azerbaijan, at the same time, the intellectual competition held in order to raise interest in museums and enlightenment the competitions was attended by students of the secondary school # 55 of Khatai district, 6 of Sabail district school-lyceum named after Tofig Ismayilov and No. 7 after M.Rahim
The questions of the competition were prepared in accordance with the "Azerbaijan History" subject program of the secondary school and scientific-exposition of the museum.
The questions by the lead participants were also accompanied by a slide in the monitor. The tours of the competition were held on topics such as "History and Events", "Identities in History", "Cities and Monuments", "How Do You Know National Museum of History?" The three teams consisting of six members - "Odlar yurdu", "Khazar" and "Sabah" participated in the competition.
The intellectuals' responses to the intellectual competition were evaluated by jury of scientific workers, headed by the director of the museum, academician Naila Valikhanli.
Winner of the Knowledge Contest was the team of Odlar yurdu, a full-school secondary school # 55 in Khatai district.
The winners were rewarded with NMAH’s "Family Ticket" as a diploma, a sophisticated edition of the museum and a special gift.
Finally, history teachers from participating schools expressed their gratitude to the organizers for their quiz on "History of Azerbaijan".