Fəlsəfə İnstitutunda italiyalı alimlə görüş keçirilib
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda “Qafqazdan Apenninədək. Azərbaycanlılar İtaliyanın müqavimət hərəkatında” kitabının müəllifi, italiyalı professor Mixail Talalay və İkinci Dünya Müharibəsində İtaliyada partizan hərəkatında döyüşmüş Mirzə Mirzəyevin oğlu Aqustino Mirzəyevlə görüş keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək soydaşlarımızın İkinci Dünya Müharibəsində faşizm üzərində qələbə əldə olunmasında misilsiz rol oynadıqlarını bildirib. Qeyd edib ki, həmin dövrdə 600 mindən çox azərbaycanlı müharibəyə yollanıb, həmçinin Bakı nefti vasitəsilə cəbhənin benzin və sürtkü yağlarına olan ehtiyacı təmin olunub.
Alim İkinci Dünya Müharibəsində soydaşlarımızın Avropada partizan hərəkatında fəal iştirak etdiyini, azərbaycanlıların İtaliya, Fransa, Polşa və digər ölkələrdə faşistlərə qarşı müqavimət hərəkatı yaratdıqlarını söyləyib. O, bu hərəkatda Mehdi Hüseynov, Məmməd Bağırov, Əli Babayev və digərlərinin xüsusi fərqləndiyini söyləyərək, 300-dən çox azərbaycanlı döyüşçünün İtaliyanın faşistlərdən təmizlənməsində göstərdiyi şücaətdən danışıb.
Sonra M.Talalay çıxış edərək müəllifi olduğu kitab barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, nəşrdə azərbaycanlı partizanların qəhrəmanlıqları həmin dövrə aid müxtəlif foto və arxiv sənədləri əsasında əksini tapıb. O, 1943-cü ildə faşist düşərgəsindən qaçan həmyerlilərimizin partizanlara qoşulduğunu, bəzilərinin isə Avstriyadakı əsir düşərgəsindən İtaliyaya keçdiyini deyib. Alim soydaşlarımızın faşistlərə qarşı qəhrəmanlıqla vuruşduğunu və onların hər zaman İtaliya xalqının qəlbində yaşayacağını bildirib.
M.Talalay kitabda, həmçinin İkinci Dünya Müharibəsi zamanı İtaliya müqavimət hərəkatının iştirakçısı olan azərbaycanlı Nuru Əliyevlə partizan həyat yoldaşı Cina Neqrinin münasibətlərinin əksini tapdığını da vurğulayıb.
Daha sonra azərbaycanlı partizan Mirzə Mirzəyevin oğlu Aqustino Mirzəyev, Fəlsəfə İnstitutunun elmi işçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru İlham Abbasov və digərləri çıxış edərək azərbaycanlıların İkinci Dünya Müharibəsində fədakar əməyi ilə düşmən üzərində qələbə naminə misilsiz rəşadətlər göstərdiyini bildiriblər.

В Институте философии состоялась встреча с итальянским ученым
В Институте философии НАНА состоялась встреча с автором книги «От Кавказа до Апеннин. Азербайджанцы в движении сопротивления Италии», итальянским профессором Михаилом Талалаем и сыном Мирзы Мирзаева, сражавшимся в партизанском движении в Италии во время Второй мировой войны - Августино Мирзаевым.
На мероприятии директор института, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде отметил, что наши соотечественники сыграли неоценимую роль в победе над фашизмом во Второй мировой войне. Он отметил, что на войну было отправлено более 600 тыс. азербайджанцев, а потребность фронта в бензине и смазочных маслах была погашена посредством бакинской нефти.
Ученый сказал, что наши соотечественники активно участвовали в партизанском движении в Европе во время Второй мировой войны и организовали движения сопротивления против фашистов в Италии, Франции, Польше и других странах. Он отметил, что Мехди Гусейнов, Мамед Багиров, Али Бабаев особенно отличились в этом движении и более 300 азербайджанских воинов сыграли важную роль в очищении Италии от фашистов.
Затем в своем выступлении М.Талалай рассказал участникам о своей книге. Сказал, что в новом издании подвиги азербайджанских партизан нашли свое отражение на основе различных фото и архивных документов, относящихся к данному периоду. Он сообщил, что сбежавшие в 1943 году из фашистских лагерей наши соотечественники присоединились к партизанам, а некоторые через австрийские лагеря военнопленных перешли в Италию. Ученый отметил, что память наших соотечественников, которые героически сражались против фашистов, будет всегда жить в сердцах итальянского народа.
М.Талалай довел до внимания, что в книге также нашло свое отражение отношение Нуру Алиева - азербайджанского участника движения сопротивления Италии в годы Второй мировой войны, и его партизанской жены Джины Негри.
Затем сын азербайджанского партизана Мирзы Мирзаева Августино Мирзаев, научный сотрудник Института философии, доктор философии по философии Ильхам Аббасов и другие выступившие отметили, что азербайджанцы во Второй мировой войне своим самоотверженным трудом проявили отвагу и бесстрашие во имя победы над врагом.