Qaradağ rayonu ərazisində yerləşən “Ayrantökən” palçıq vulkanında püskürmə baş verib
AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Zəlzələlərin tədqiqatı bürosunun verdiyi məlumata görə, martın 29-da saat 19:25 radələrində Bakı şəhəri Qaradağ rayonu ərazisində yerləşən “Ayrantökən” palçıq vulkanında püskürmə baş verib. Püskürmənin davametmə müddəti 2dəq 24 saniyə olub.
Püskürmə alovla müşayiət olunub və alov sütunu vulkanın kraterindən təqribən 100-150 metr yüksəkliyə qalxıb.  Palçıq vulkanının ətrafında heç bir yaşayış məntəqəsi yoxdur.
Xatırladaq ki, “Ayrantökən” palçıq vulkanı Azərbaycan Respublikasının Bakı və Abşeron yarımadasının palçıq vulkanları qrupu Dövlət Təbiət Qoruğunun ərazisinə daxildir. İlk püskürmə 1964-cü il oktyabrda, son püskürmə isə 2008-ci ildə qeydə alınıb.

По сообщению Республиканского центра сейсмологической службы НАНА, 29 марта, около 19:25, в Баку на территории Гарадагского района произошло извержение грязевого вулкана «Айрантокен». Продолжительность извержения вулкана «Айрантокен» длилось около 2 минут 24 секунд.
Извержение сопровождалось столбом пламени. Примерная высота пламени составляла 100-150 метров. Вокруг грязевого вулкана не имеется ни одного населенного пункта.
Грязевой вулкан «Айрантокен» находится на территории государственного заповедника группы грязевых вулканов Баку и Абшеронского полуострова. Первое извержение вулкана произошло в октябре 1964 года. В последний раз извержение наблюдалось в 2008 году.