Aprelin 5-də Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayevin “Azərbaycanın orta əsrlər tarixinə dair Osmanlı arxiv mənbələri (təhrir dəftərləri): əhəmiyyəti və tədqiqat perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik tariximizə dair yeni yazılı mənbələrin dünyanın müxtəlif əlyazma fondları və kitabxanalarında aşkarlanıb tədqiq edilməsinin müasir Azərbaycan mediyevistikasının qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biri olduğunu deyib. Məruzəsində alim Azərbaycanın orta əsrlər tarixinin öyrənilməsində mühüm yer tutan Yaxın Şərq mənşəli yazılı mənbələrindən söz açıb. Tarixi qaynaqlar içərisində Osmanlı mənbələrinin həm sayına, həm də əhəmiyyətinə görə bizim tarixşünaslığımızda xüsusi çəkiyə malik olduğunu, onların arasında XVI əsrin sonu və XVIII əsrin 20-ci illərini əhatə edən və “təhrir dəftərləri” adlanan arxiv sənədlərinin daha çox diqqəti cəlb etdiyini deyib. Akademik Ş.Mustafayev qeyd edib ki, orta əsrlərdə Osmanlı cəmiyyəti ilə Qərbi Avropa cəmiyyətləri arasında mühüm tipoloji fərq mövcud olub. Avropanın feodal cəmiyyətlərindən fərqli olaraq, Osmanlı imperiyasında torpaq fondunun əksər hissəsinin dövlətin əlində cəmləşdiyini və vergi toplama hüququnun dövlətə məxsus olduğunu deyən alim müasir nəqliyyat vasitələri və informasiya texnologiyalarının olmadığı bir dövrdə vergilərin toplanılması məqsədi ilə ciddi qeydiyyat-uçot işlərinin aparıldığını bildirib: “Osmanlı imperiyasında təqribən dörd əsr ərzində xeyli sayda müxtəlif növlü maliyyə-vergi reyestrləri və təhrir dəftərləri istifadə olunub. Bu sənədlərin böyük hissəsi bu gün Türkiyə, Bolqarıstan, Macaraıstan və digər ölkələrin arxivlərində qorunmaqdadır”.
Alim onu da vurğulayıb ki, ötən əsrin ortalarından etibarən ABŞ, Fransa, İngiltərə, Macarıstan, Bolqarıstan, Yunanıstan, Serbiya, Rumıniya, Türkiyə, Gürcüstan və başqa ölkələrdə təhrir dəftərlərinin tədqiqi və nəşri geniş vüsət alıb. Əlavə edib ki, vaxtı ilə əraziləri Osmanlı imperiyasına daxil olan ölkələrin sosial-iqtisadi tarixinin öyrənilməsi baxımından bu növ arxiv mənbələri unikal xarakter daşıyır: “Arxiv sənədlərində imperiyanın müvafiq inzibati vahidinin ərazisində olan şəhər, qəsəbə və kəndlərin sayı, əkinəyararlı torpaq fondunun və mövcud olan sənətkarlıq və ticarət obyektlərinin miqdarı, vergi ödəyən əhalinin dəqiq sayı, adları və dini mənsubiyyəti, sahib olduqları mülkiyyətə görə sosial statusları, ödənilən vergilərin çeşid və miqdarı və s. önəmli iqtisadi xarakterli məlumatlar qeyd edilirdi”.
Akademik Ş.Mustafayev bildirib ki, bu arxiv mənbələri Osmanlı imperiyasının və onun ayrı-ayrı inzibati bölgələrinin, o cümlədən müəyyən dövrlərdə imperiyanın tərkibinə daxil olan Azərbaycanın sosial-iqtisadi mənzərəsini yaratmağa, demoqrafik prosesləri izləməyə, əhalinin təqribi sayı və etno-dini tərkibi haqqında məlumat əldə etməyə kömək edir: “Sözügedən mənbələr əsasında imperiyanın tərkibinə daxil olmuş ölkələrin və əyalətlərin tarixi sərhədlərini müəyyənləşdirmək, onların tarixi coğrafiyasını öyrənmək mümkündür. Sənədlərdə qeydə alınmış tarixi toponimika və onomastika ilə bağlı mühüm materiallar tarixi yer adlarını bərpa etməyə, ayrı-ayrı bölgələrdə yayılmış şəxs adlarını fərqli parametrlər üzrə araşdırmağa, etnik sərhədləri müəyyənləşdirməyə, beləliklə, dilçilik baxımından önəmli biliklər əldə etməyə imkan yaradır”.
Məruzədə Azərbaycanın tarixi ərazilərinə aid XVI əsrin sonu və XVIII əsrin 20-ci illərində tərtib olunmuş və Türkiyənin arxivlərində saxlanan bir sıra təhrir dəftərləri ölkəmizin orta əsrlərdə sosial-iqtisadi tarixini araşdırmaq üçün mühüm mənbə kimi göstərilib. Gəncə-Qarabağ, İrəvan, Qazax-Borçalı, Təbriz, Ərdəbil, Urmiya, Marağa, Xoy, Maku və digər bölgələrə aid olan bu sənədlərin tədqiqi, onların ana dilimizə tərcüməsi və nəşri Azərbaycan osmanistikası qarşısında duran ən vacib vəzifələrdən biri kimi qiymətləndirilib.
Alim ölkəmizdə Osmanlı tarixi araşdırmaları, o cümlədən Osmanlı təhrir dəftərlərinin sistemli şəkildə ilk tədqiqi və nəşrinin akademik Ziya Bünyadovun adı ilə bağlı olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, onun təşəbbüsü ilə ötən əsrin 80-ci illərindən etibarən Şərqşünaslıq İnstitutunun alimləri tərəfindən bu sahədə ardıcıl işlər aparılıb, İrəvan, Naxçıvan, Gəncə-Qarabağ, Borçalı-Qazax, Lori, Ərdəbil bölgələrinə aid bir sıra təhrir dəftərləri tərcümə, nəşr və tədqiq edilib.
Qeyd olunan istiqamət üzrə elmi fəaliyyətin bu gün də davam etdiyini və məruzəçi özünün rəhbərliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən “Cənubi Qafqaz və Azərbaycana dair Osmanlı vergi dəftərlərinin transliterasiyası, tərcüməsi və nəşri” adlı irihəcmli layihənin bu mənada əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Layihə çərçivəsində çalışdığı elmi müəssisə və AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun bir sıra mütəxəssisi tərəfindən Tiflis, Təbriz, Urmiya və Marağa bölgələrinə aid təhrir dəftərlərinin üzərində iş aparıldığını, onların əlyazma mətnlərinin transliterasiya və tərcümə edilərək çapa hazırlandığını deyib. Əlavə edib ki, davamlı tədqiqatların planlaşdırıldığı bu sahədə tariximizin müəyyən dövrü üçün Azərbaycanın milli tarixi atlasının hazırlanması da nəzərdə tutulur.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - Rasim Əliquliyev, Nailə Vəlixanlı, Fəxrəddin Qədirov, İsa Həbibbəyli, AMEA-nın müxbir üzvləri - Musa Qasımlı, Akif Musayev, iqtisad elmləri doktoru Nazim İmanov, tarix üzrə elmlər doktorları - Şahin Fərzəliyev, Nərgiz Əliyeva, Xəzər Universitetinin rektoru Hamlet İsaxanlı və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Suallar cavablandırıldıqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Tarixi osmanistika elmi istiqamətinin gələcək inkişafının təmin edilməsi məqsədi ilə Şərqşünaslıq İnstitutuna bir sıra tapşırıqlar verilib.

Scientific report on the prospects of researching archival sources of the Ottoman period
At a regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences, which was held on April 5 a scientific report was presented by Deputy Director on scientific affairs of the Institute of Oriental Studies after academician Z.Bunyatov, active member of ANAS Shahin Mustafayev on "Archival sources of the Ottoman period on the history of Azerbaijan of the Middle Ages (tax registers): the significance and prospects of the study".
Academician said that, one of the important tasks facing modern domestic medieval studies is the discovery of new written sources reflecting our history in various manuscripts and libraries of the world and their study. In his report, the scientist spoke about written sources created in the Middle East and occupying an important place in the study of the history of Azerbaijan of the Middle Ages. He noted that, in our historiography, among historical sources both in number and in importance, Ottoman sources possess great importance, most of all attention is drawn to archival documents called "tax registers" covering the period from the end of the XVI century to the 20-ies of XVIII century.
Academician Sh.Mustafayev said that, in the Middle Ages important typological differences existed between the Ottoman and Western European societies. Noting that, unlike the feudal societies of Europe, in the Ottoman Empire, most of the land fund was in the hands of the state and the right to collect taxes belonged to him, the scientist added that, in the absence of modern vehicles and information technology, at that time in the collection taxes, serious accounting and registration work was carried out: "In the Ottoman Empire, for more than four centuries, a large number of financial and tax registers of various types were used. Today, most of these documents are kept in the archives of Turkey, Bulgaria, Hungary and other countries. "
Academician also stressed that, since the middle of the last century, extensive work has been carried out to study and publish tax registers in the USA, France, England, Hungary, Bulgaria, Greece, Serbia, Romania, Turkey, Georgia and other countries. He added that archival sources of this type are unique, they are of great importance for studying the socio-economic history of countries whose territory was once part of the Ottoman Empire: "The archival documents contain such important information as the number of cities, towns and villages in the territory of the corresponding administrative unit of the empire, the fund for sowing land and the number of handicraft and trade objects, the exact number of people paying taxes, their names and religious affiliation, social status in accordance with their property, the form and amount of tax paid, etc.".
Academician Sh.Mustafayev noted that these archival sources help to recreate the socio-economic picture existing in the Ottoman Empire and its separate administrative regions, including Azerbaijan, which at certain periods was part of the empire, to follow demographic processes, to receive information about approximate population and its ethno-religious composition: "Based on these sources, we can determine the historical boundaries of countries and provinces that make up the empire, to study their history geographical geography. Important information, reflected in documents and associated with historical toponymal and onomastics, allows to restore historical names of localities, to study, by various parameters, personal names common in some parts of the empire, to define ethnic boundaries and, thus, to obtain important information from the point of view of linguistics".
The report indicated that tax registers compiled in the period from the end of the XVI century to the 20-ies of XVIII century, which are stored today in the archives of Turkey, are important sources for studying the socio-economic history of our country in the Middle Ages. The study of these documents relating to the Ganja-Garabagh, Irevan, Gazakh-Borchalin, Tabriz, Ardabil, Urmia, Maragin, Khoy, Makin and other areas, their translation into their native language and publication were recognized as one of the most important tasks facing domestic Ottomanism.
The scientist said that the study of the history of the Ottoman Empire in our country, including the first systematic study and publication of tax registers of the Ottoman period is associated with the name of academician Ziya Bunyatova. He noted that on the initiative of the academician since the 80's the scientists of the Institute of Oriental Studies conducted consecutive works in this field, tax registers related to the Irevan, Nakhchivan, Ganja-Garabagh, Borchaly-Gazakh, Lori, and Ardebil zones were translated, published and studied.
The speaker stressed that, the scientific activity in this direction is still ongoing today and spoke about the importance of a large-scale project called "Transliteration, translation and publication of Ottoman sources (tax registers) on the history of the South Caucasus and Azerbaijan", which is carried out under his leadership with the support of the Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan. The academician said that within the framework of the project the specialists of the scientific institution in which he works and the Institute of Literature after Nizami Ganjavi of ANAS are studying tax registers related to the Tiflis, Tabriz, Urmia and Maragin regions, they carried out transliteration and translation of their manuscript texts and prepared documents for printing. The scientist added that after long-term studies in this field, the preparation of the national historical atlas of Azerbaijan covering a certain period of history is envisaged.
After listening the report, academician Rasim Alguliyev, Nailya Velikhanly, Fakhraddin Gadirov, corresponding members of ANAS - Musa Gasimli, Akif Musayev, doctors of historical sciences Nargiz Aliyeva, Shakhin Farzaliyev, rector of Khazar University Hamlet Isakhanli and others made comments and suggestions on the topic.
Further, the decision of the Presidium was adopted. The Institute of Oriental Studies was given the appropriate assignments aimed at further development of historical Ottomanism.