Aprelin 5-də Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayevin “Azərbaycanın orta əsrlər tarixinə dair Osmanlı arxiv mənbələri (təhrir dəftərləri): əhəmiyyəti və tədqiqat perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik tariximizə dair yeni yazılı mənbələrin dünyanın müxtəlif əlyazma fondları və kitabxanalarında aşkarlanıb tədqiq edilməsinin müasir Azərbaycan mediyevistikasının qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biri olduğunu deyib. Məruzəsində alim Azərbaycanın orta əsrlər tarixinin öyrənilməsində mühüm yer tutan Yaxın Şərq mənşəli yazılı mənbələrindən söz açıb. Tarixi qaynaqlar içərisində Osmanlı mənbələrinin həm sayına, həm də əhəmiyyətinə görə bizim tarixşünaslığımızda xüsusi çəkiyə malik olduğunu, onların arasında XVI əsrin sonu və XVIII əsrin 20-ci illərini əhatə edən və “təhrir dəftərləri” adlanan arxiv sənədlərinin daha çox diqqəti cəlb etdiyini deyib. Akademik Ş.Mustafayev qeyd edib ki, orta əsrlərdə Osmanlı cəmiyyəti ilə Qərbi Avropa cəmiyyətləri arasında mühüm tipoloji fərq mövcud olub. Avropanın feodal cəmiyyətlərindən fərqli olaraq, Osmanlı imperiyasında torpaq fondunun əksər hissəsinin dövlətin əlində cəmləşdiyini və vergi toplama hüququnun dövlətə məxsus olduğunu deyən alim müasir nəqliyyat vasitələri və informasiya texnologiyalarının olmadığı bir dövrdə vergilərin toplanılması məqsədi ilə ciddi qeydiyyat-uçot işlərinin aparıldığını bildirib: “Osmanlı imperiyasında təqribən dörd əsr ərzində xeyli sayda müxtəlif növlü maliyyə-vergi reyestrləri və təhrir dəftərləri istifadə olunub. Bu sənədlərin böyük hissəsi bu gün Türkiyə, Bolqarıstan, Macaraıstan və digər ölkələrin arxivlərində qorunmaqdadır”.
Alim onu da vurğulayıb ki, ötən əsrin ortalarından etibarən ABŞ, Fransa, İngiltərə, Macarıstan, Bolqarıstan, Yunanıstan, Serbiya, Rumıniya, Türkiyə, Gürcüstan və başqa ölkələrdə təhrir dəftərlərinin tədqiqi və nəşri geniş vüsət alıb. Əlavə edib ki, vaxtı ilə əraziləri Osmanlı imperiyasına daxil olan ölkələrin sosial-iqtisadi tarixinin öyrənilməsi baxımından bu növ arxiv mənbələri unikal xarakter daşıyır: “Arxiv sənədlərində imperiyanın müvafiq inzibati vahidinin ərazisində olan şəhər, qəsəbə və kəndlərin sayı, əkinəyararlı torpaq fondunun və mövcud olan sənətkarlıq və ticarət obyektlərinin miqdarı, vergi ödəyən əhalinin dəqiq sayı, adları və dini mənsubiyyəti, sahib olduqları mülkiyyətə görə sosial statusları, ödənilən vergilərin çeşid və miqdarı və s. önəmli iqtisadi xarakterli məlumatlar qeyd edilirdi”.
Akademik Ş.Mustafayev bildirib ki, bu arxiv mənbələri Osmanlı imperiyasının və onun ayrı-ayrı inzibati bölgələrinin, o cümlədən müəyyən dövrlərdə imperiyanın tərkibinə daxil olan Azərbaycanın sosial-iqtisadi mənzərəsini yaratmağa, demoqrafik prosesləri izləməyə, əhalinin təqribi sayı və etno-dini tərkibi haqqında məlumat əldə etməyə kömək edir: “Sözügedən mənbələr əsasında imperiyanın tərkibinə daxil olmuş ölkələrin və əyalətlərin tarixi sərhədlərini müəyyənləşdirmək, onların tarixi coğrafiyasını öyrənmək mümkündür. Sənədlərdə qeydə alınmış tarixi toponimika və onomastika ilə bağlı mühüm materiallar tarixi yer adlarını bərpa etməyə, ayrı-ayrı bölgələrdə yayılmış şəxs adlarını fərqli parametrlər üzrə araşdırmağa, etnik sərhədləri müəyyənləşdirməyə, beləliklə, dilçilik baxımından önəmli biliklər əldə etməyə imkan yaradır”.
Məruzədə Azərbaycanın tarixi ərazilərinə aid XVI əsrin sonu və XVIII əsrin 20-ci illərində tərtib olunmuş və Türkiyənin arxivlərində saxlanan bir sıra təhrir dəftərləri ölkəmizin orta əsrlərdə sosial-iqtisadi tarixini araşdırmaq üçün mühüm mənbə kimi göstərilib. Gəncə-Qarabağ, İrəvan, Qazax-Borçalı, Təbriz, Ərdəbil, Urmiya, Marağa, Xoy, Maku və digər bölgələrə aid olan bu sənədlərin tədqiqi, onların ana dilimizə tərcüməsi və nəşri Azərbaycan osmanistikası qarşısında duran ən vacib vəzifələrdən biri kimi qiymətləndirilib.
Alim ölkəmizdə Osmanlı tarixi araşdırmaları, o cümlədən Osmanlı təhrir dəftərlərinin sistemli şəkildə ilk tədqiqi və nəşrinin akademik Ziya Bünyadovun adı ilə bağlı olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, onun təşəbbüsü ilə ötən əsrin 80-ci illərindən etibarən Şərqşünaslıq İnstitutunun alimləri tərəfindən bu sahədə ardıcıl işlər aparılıb, İrəvan, Naxçıvan, Gəncə-Qarabağ, Borçalı-Qazax, Lori, Ərdəbil bölgələrinə aid bir sıra təhrir dəftərləri tərcümə, nəşr və tədqiq edilib.
Qeyd olunan istiqamət üzrə elmi fəaliyyətin bu gün də davam etdiyini və məruzəçi özünün rəhbərliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən “Cənubi Qafqaz və Azərbaycana dair Osmanlı vergi dəftərlərinin transliterasiyası, tərcüməsi və nəşri” adlı irihəcmli layihənin bu mənada əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Layihə çərçivəsində çalışdığı elmi müəssisə və AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun bir sıra mütəxəssisi tərəfindən Tiflis, Təbriz, Urmiya və Marağa bölgələrinə aid təhrir dəftərlərinin üzərində iş aparıldığını, onların əlyazma mətnlərinin transliterasiya və tərcümə edilərək çapa hazırlandığını deyib. Əlavə edib ki, davamlı tədqiqatların planlaşdırıldığı bu sahədə tariximizin müəyyən dövrü üçün Azərbaycanın milli tarixi atlasının hazırlanması da nəzərdə tutulur.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - Rasim Əliquliyev, Nailə Vəlixanlı, Fəxrəddin Qədirov, İsa Həbibbəyli, AMEA-nın müxbir üzvləri - Musa Qasımlı, Akif Musayev, iqtisad elmləri doktoru Nazim İmanov, tarix üzrə elmlər doktorları - Şahin Fərzəliyev, Nərgiz Əliyeva, Xəzər Universitetinin rektoru Hamlet İsaxanlı və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Suallar cavablandırıldıqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Tarixi osmanistika elmi istiqamətinin gələcək inkişafının təmin edilməsi məqsədi ilə Şərqşünaslıq İnstitutuna bir sıra tapşırıqlar verilib.

Заслушан научный доклад о перспективах исследования архивных источников Османского периода
5 апреля на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был заслушан доклад заместителя директора Института востоковедения имени академика З.Буньятова по научной работе, действительного члена НАНА Шахина Мустафаева «Архивные источники Османского периода по истории Азербайджана средних веков (налоговые реестры): значение и перспективы исследования».
Академик сообщил, что одной из важных задач, которые стоят перед современной отечественной медиевистикой, является обнаружение новых письменных источников, отражающих нашу историю, в различных рукописных фондах и библиотеках мира, и их изучение. В своем докладе ученый рассказал о письменных источниках, созданных на Ближнем Востоке и занимающих важное место в изучении истории Азербайджана средних веков. Он отметил, что в нашей историографии среди исторических источников как по численности, так и по значимости большой весомостью обладают османские источники, больше всего внимание привлекают к себе архивные документы под названием «налоговые реестры», охватывающие период с конца XVI века до 20-х гг. XVIII века. Академик Ш.Мустафаев сообщил, что в средние века между османским и западноевропейским обществами существовали важные типологические различия. Отметив, что, в отличие от феодальных обществ Европы, в Османской империи большая часть земельного фонда находилась в руках государства и право сбора налогов принадлежало ему же, ученый добавил, что, ввиду отсутствия современных транспортных средств и информационных технологий, в тот период в сфере сбора налогов велись серьезные учетно-регистрационные работы: «В Османской империи в течение почти четырех веков пользовались большим количеством финансовых и налоговых реестров различного типа. Сегодня большая часть этих документов хранится в архивах Турции, Болгарии, Венгрии и прочих стран».
Академик также подчеркнул, что, начиная с середины прошлого века, в США, Франции, Англии, Венгрии, Болгарии, Греции, Сербии, Румынии, Турции, Грузии и прочих странах ведется широкая работа по изучению и изданию налоговых реестров. Он добавил, что архивные источники подобного типа уникальны, они имеют большое значение для изучения социально-экономической истории стран, территория которых в свое время находилась в составе Османской империи: «В архивных документах содержится такая важная информация, как количество городов, поселков и деревень на территории соответствующей административной единицы империи, фонд пригодных к посеву земель и численность ремесленных и торговых объектов, точная численность людей, выплачивающих налоги, их имена и религиозная принадлежность, социальный статус в соответствии с принадлежащим им имуществом, форма и количество выплачиваемого налога и т.д.».
Академик Ш.Мустафаев отметил, что эти архивные источники помогают воссоздать социально-экономическую картину, существовавшую в Османской империи и ее отдельных административных районах, в том числе в Азербайджане, который в определенные периоды входил в состав империи, проследить за демографическими процессами, получить информацию о приблизительной численности населения и его этно-религиозном составе: «На основе указанных источников можно определить исторические границы стран и провинций, входящих в состав империи, изучить их историческую географию. Важные сведения, отраженные в документах и связанные с исторической топонимикой и ономастикой, позволяют восстановить исторические названия местностей, изучать по различным параметрам личные имена, распространенные в отдельных краях империи, определить этнические границы и, таким образом, получить важную с точки зрения языкознания информацию».
В докладе указывалось, что налоговые реестры, составленные в период с конца XVI века до 20-х гг. XVIII века, которые хранятся сегодня в архивах Турции, являются важными источниками для изучения социально-экономической истории нашей страны в средние века. Изучение этих документов, относящихся к Гянджа-Гарабагской, Иреванской, Газах-Борчалинской, Тебризской, Ардебильской, Урмийской, Марагинской, Хойской, Макинской и прочим областям, их перевод на родной язык и публикация были признаны одной из важнейших задач, стоящих перед отечественной османистикой.
Ученый сообщил, что исследование истории Османской империи в нашей стране, в том числе и первое системное изучение и издание налоговых реестров Османского периода связано с именем академика Зии Буньятова. Он отметил, что по инициативе академика с 80-х гг. прошлого века ученые Института востоковедения вели последовательные работы в данной сфере, были переведены, изданы и изучены налоговые реестры, относящиеся к Иреванской, Нахчыванской, Гянджа-Гарабагской, Борчалы-Газахской, Лорийской, Ардебильской зонам.
Докладчик подчеркнул, что научная деятельность в указанном направлении ведется и сегодня, и рассказал о значимости широкомасштабного проекта под названием «Транслитерация, перевод и издание османских источников (налоговых реестров) по истории Южного Кавказа и Азербайджана», который осуществляется под его руководством при поддержке Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. Академик сообщил, что в рамках проекта специалисты научного учреждения, в котором он работает, и Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА изучают налоговые реестры, относящиеся к Тифлисской, Тебризской, Урмийской и Марагинской областям, они осуществили транслитерацию и перевод их рукописных текстов и подготовили документы к печати. Ученый добавил, что после продолжительных исследований в данной сфере предусмотрена подготовка национального исторического атласа Азербайджана, охватывающего определенный период истории.
После заслушания доклада академиками Расимом Алгулиевым, Наилей Велиханлы, Фахраддином Гадировым, членами-корреспондентами НАНА - Мусой Гасымлы, Акифом Мусаевым, докторами исторических наук Наргиз Алиевой, Шахином Фарзалиевым, ректором Университета Хазар Гамлетом Исаханлы и другими были высказаны замечания и предложения по теме.
Далее было принято постановление Президиума. Институту востоковедения были даны соответствующие поручения, нацеленные на дальнейшее развитие исторической османистики.