AMEA-da gənc alim və tədqiqatçıların respublika elmi konfransı keçirilib
Mərkəzi Elmi Kitabxanada Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə faşizm üzərində qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş “Faşizm üzərində qələbədə imzamız” mövzusunda gənc alim və tədqiqatçıların respublika elmi konfransı keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canından keçən Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli İkinci dünya müharibəsində keçmiş İttifaqa daxil olan hər bir xalqın öz millətinin şücaətini, qəhrəmanlığını və vətənpərvərliyini bütün dünyaya nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.
AMEA prezidenti Azərbaycan xalqının bu müharibədə göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən danışaraq xalqımızın faşizm üzərində tarixi Qələbənin qazanılmasına mühüm töhfələr verdiyini, minlərlə oğul və qızlarının döyüşlərdə qəhrəmanlıqla həlak olduğunu, müharibə zamanı göstərdikləri igidliyə görə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görüldüklərini, eləcə də əsgər və zabitlərimizin müxtəlif orden və medallarla təltif edildiklərini qeyd edib.
“Hesab edirəm ki, faşizm üzərində qazanılan Qələbənin təcrübəsi, Azərbaycan xalqının göstərdiyi qəhrəmanlıq nümunəsi xalqımızın vətənpərvərlik, azərbaycançılıq ideyalarının inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətli bir təcrübədir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, həmin təcrübənin sınaqlarından uğurlar çıxmış xalqımız Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, qəhrəman Azərbaycan Ordusunun şücaəti ilə ərazi bütövlüyümüzün bərpası istiqamətində əsl qəhrəmanlıq nümayiş etdirmiş, İkinci Qarabağ Müharibəsində tarixi Zəfər qazanmışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan qazandığı tarixi zəfərlərlə bütün dünyada dövlətinə sədaqətli, vətənpərvər bir xalq kimi nüfuz qazanmışdır.
O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının istək və tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra müharibə veteranlarına göstərdiyi diqqət və qayğını xüsusi qeyd edərək, Ümummilli Lider tərəfindən xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinin gələcək nəsillərə çatdırılması üçün dövlət əhəmiyyətli sənədlər imzalandığını, qərarlar qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti İkinci Dünya Müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalmış Azərbaycan oğullarının əziz xatirəsinin bu gün də xalqımız tərəfindən uca tutulduğunu, ehtiramla yad edildiyini bildirib.
O, çıxışının sonunda bugünkü tədbirin keçirilməsinin AMEA-nın AR Gənclər və İdman Nazirliyi, ölkəmizin aparıcı gənclər təşkilatları, eləcə də Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı ilə əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi, ortaq layihələrin hazırlanması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib, konfransın işinə uğurlar arzu edib.
Sonra gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva çıxış edərək əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Azərbaycan xalqının tarix boyu öz qəhrəmanlıq və döyüşkənlik ruhu ilə seçildiyini söyləyən nazir müavini qeyd edib ki, istər qədim dövrlərdə, istər İkinci dünya müharibəsində, istərsə də müasir çağlarda xalqımız öz Vətənini qorumaq, azadlıq və müstəqillik uğrunda fədakarlıq göstərməkdə davam etmişdir. Azərbaycan xalqı yalnız müharibə meydanında deyil, mədəniyyət, elm və sənətdə də mübarizə apararaq öz varlığını, milli kimliyini qorumuşdur. Bu gün də xalqımızın qəhrəmanlıq ruhu gənc nəsillərin vətənpərvər ruhda tərbiyə olunmasında mühüm rol oynayır.
Konfransda, həmçinin Milli Məclisin Gənclər və idman komitəsinin sədri Şahin İsmayılov, Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının sədri, polkovnik Cəlil Xəlilov və AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Elmi Babayev çıxış edərək alman faşizminin antibəşəri mahiyyətindən, 9 May Qələbə gününün əhəmiyyətindən, müharibənin səbəb və nəticələrindən, o cümlədən qələbənin əldə olunmasında Azərbaycanın rolundan, xalqımızın qəhrəmanlıq və şücaətindən danışıblar.
Daha sonra konfrans seksiyalar üzrə davam etdirilib. Respublikanın 11 ali təhsil müəssisəsinin bakalavr, magistratura, doktorantura pilləsində təhsil alan gənc alim və tədqiqatçı tərəfindən 35 elmi məruzə təqdim edilib.
Tədbirdə “Şirin Şükürovun şərəfli döyüş yolu”, “İkinci Dünya müharibəsi: Bakı nefti uğrunda beynəlxalq güclərin maraqlarına dair tədqiqatlar”, “İkinci Dünya müharibəsində faşizm üzərində qələbədə Azərbaycanın rolu”, “Akademik Yusif Məmmədəliyevin faşizm üzərində qələbəyə töhfəsi (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin materialları əsasında), “Artilleriyaçı Mehdi Mehdiyevin döyüş yolu”, “İkinci Dünya müharibəsi və Azərbaycan” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransın keçirilməsində məqsəd bakalavr, magistratura və doktorantura pilləsində təhsil alan gənc alim və tədqiqatçıların elmi-tədqiqat işlərinin müzakirəsini təşkil etmək, onların elmi yaradıcılığını stimullaşdırmaqdan ibarət olub.

В Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организации Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики и Национальной академии наук Азербайджана состоялась республиканская научная конференция молодых ученых и исследователей «Наша роль в победе над фашизмом», посвященная 80-летию победы во Второй мировой войне.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева и сынов нашей Родины, пожертвовавших своими жизнями во имя территориальной целостности страны.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в годы Второй мировой войны представители всех народов, населявших просторы бывшего СССР, продемонстрировали всему миру присущие им героизм, отвагу и любовь к Родине.
Говоря об участии азербайджанского народа в этой войне, руководитель НАНА сообщил, что наш народ внес огромный вклад в завоевание исторической Победы над фашизмом, тысячи сыновей и дочерей страны героически сражались в боях, за отвагу, проявленную в ходе войны, они были удостоены звания Героя Советского Союза, а также были награждены различными орденами и медалями.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Считаю, что огромная роль республики в завоевании Победы над фашизмом, проявленный азербайджанским народом героизм – это важный опыт с точки зрения развития идей патриотизма и азербайджанства».
По словам руководителя НАНА, народ, который с достоинством выдержал испытания тех лет, спустя годы под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и благодаря отваге и героизму национальной армии завоевал историческую Победу во Второй Карабахской войне и восстановил территориальную целостность страны.
Академик Иса Габиббейли отметил, что этими победами азербайджанский народ снискал известность во всем мире как народ, отличающийся своей верностью Родине и патриотизмом.
После возвращения великого лидера Гейдара Алиева к власти по требованию и желанию народа, продолжил академик, ветеранам войны уделялись особое внимание и забота, Общенациональным лидером были подписаны государственные документы и приняты важные решения, нацеленные на доведение фактов о героической истории азербайджанского народа до будущих поколений.
Руководитель НАНА подчеркнул, что наш народ всегда глубоко чтит светлую память героев, погибших во время Второй мировой войны.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил значение мероприятия с точки зрения укрепления связей НАНА с Министерством молодежи и спорта АР, ведущими молодежными организациями страны, а также с Организацией ветеранов войны, труда и Вооруженных сил Азербайджанской Республики, и реализации совместных с этими структурами проектов, и пожелал успехов работе конференции.
Затем выступила заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева, которая сообщила, что молодежная политика, фундамент которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, сегодня успешно проводится под руководством Президента Ильхама Алиева.
Сказав, что испокон веков азербайджанский народ отличался героизмом и воинственностью, заместитель министра добавила, что и в древние времена, и в годы Второй мировой войны, и в современный период наш народ демонстрировал и демонстрирует отвагу во имя свободы и независимости Родины: «Азербайджанский народ защищает свою свободу и национальную идентичность не только на поле боя, но и в сфере культуры, науки и искусства. И сегодня героический дух народа играет важную роль в воспитании молодых поколений в патриотическом духе».
На конференции также выступили председатель Комитета Милли Меджлиса по делам молодежи и спорта Шахин Исмаилов, председатель Организации ветеранов войны, труда и Вооруженных сил Азербайджанской Республики полковник Джалил Халилов и председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА доцент Эльмир Бабаев. Они говорили о сущности фашизма, направленного против всего человечества, значении Дня Победы – 9 Мая, причинах и итогах войны, роли Азербайджана в завоевании Победы, героизме и отваге нашего народа.
Затем конференция продолжила свою работу в секционных заседаниях. Молодые ученые и исследователи, обучающиеся на ступенях бакалавриата, магистратуры и докторантуры, представили 35 научных докладов.
На мероприятии были прослушаны доклады на такие темы, как «Славный боевой путь Ширина Шукюрова», «Вторая мировая война: исследования, связанные с борьбой международных сил за бакинскую нефть», «Роль Азербайджана в победе над фашизмом во Второй мировой войне», «Вклад академика Юсифа Мамедалиева в победу над фашизмом (по материалам Национального музея истории Азербайджана)», «Боевой путь артиллериста Мехти Мехтиева», «Вторая мировая война и Азербайджан» и т.д.
Отметим, что целью проведения конференции было обсуждение научно-исследовательских работ, которые ведутся молодыми учеными и исследователями, обучающимися на ступенях бакалавриата, магистратуры и докторантуры, и стимулирование их научного творчества.