AMEA-nın akad. M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Bakı şəhəri, Qaradağ rayonu Y.Əliyev adına 195 saylı orta məktəbin şagirdləri üçün “Açıq qapı” günü keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev ölkəmizdə elmin, təhsilin inkişafı və onların müasir səviyyədə inteqrasiyası üçün böyük imkanların yaradıldığını bildirib. Son illərdə bu istiqamətdə AMEA-da mühüm işlərin görüldüyünü deyən alim “Açıq qapı” gününün keçirilməsində əsas məqsədin şagirdlərin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onlarda kimya elminə marağın artırılması olduğunu söyləyib. Akademik, həmçinin  institutun yaranma  tarixi və burada çalışmış görkəmli kimyaçı alimlər barədə şagirdlərə məlumat verib.
Sonra institutun elmi işçisi Sevinc Osmanova “Zülallar, aminturşuları və onların təbiətdə rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzə şagirdlərdə böyük maraq doğurub və geniş müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində şagirdlər üçün kimya fənni üzrə viktorina keçirilib, qaliblər tərifnamə ilə təltif olunublar. Eyni zamanda, şagirdlərin müxtəlif laboratoriyalara ekskursiyaları təşkil edilib, bir sıra maraqlı elmi təcrübələr əyani göstərilib.

В Институте катализа и неорганической химии имени академика М.Нагиева НАНА прошел день «Открытых дверей» для учащихся средней школы № 195 имени Я.Алиев Гарадагского района города Баку.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор института, академик Дильгам Тагиев довел до внимания, что в нашей стране имеются большие возможности для развития науки, образования, и их интеграции на современном уровне. Он отметил, что в последние годы в этом направлении в НАНА проделана важная работа, и основной целью проведения дня «Открытых дверей» является формирование мировоззрения школьников, повышение интереса к химической науке. Академик также рассказал учащимся об истории создания института, видных ученых-химиках института.
Затем научный сотрудник института Севиндж Османова выступила с докладом на тему «Белки, аминокислоты и их роль в природе». Доклад вызвал большой интерес у школьников и проведены широкие обсуждения.
В рамках мероприятия состоялась викторина для школьников по химии, и победители награждены похвальным листом.
В то же время для учащихся были организованы экскурсии в различные лаборатории и наглядно показан ряд интересных научных экспериментов в лаборатории «Аналитической химии».