Lerikdə AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi (LREM), Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Lerik rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə "Çay və sitrus bitkilərinin mütərəqqi becərmə texnologiyası" mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Tədbir Prezident İlham Əliyev cari il fevralın 12-də imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında çayçılığın inkişafına dair 2018–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncama əsasən gerçəkləşib.
Seminarda LREM-in direktoru, professor Fərman Quliyev çıxış edərək çay və sitrus plantasiyalarının salınmasından, əkin və becərmə zamanı düzgün aqrotexniki qulluğun göstərilməsindən bəhs edib. Bildirib ki, çayçılığın və sitrusçuluğun inkişafı ilə bağlı Dövlət proqramlarının qəbul edilməsi bu sahələrin inkişaf etdirilməsinə, daxili tələbatın ödənilməsinə və idxaldan asılılığın azaldılmasına, əhalinin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına təsir göstərməklə ölkənin aqrar potensialını gücləndirəcək.
Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizdə çay bitkisi ilk dəfə XIX əsrin sonlarında əkilmiş, çayın elmi əsaslarla becərilməsinə 1929-cu ildən, sənaye miqyaslı plantasiyaların salınmasına isə 1932-ci ildən başlanılmışdır. Azərbaycan subtropik bitkiçiliyinin, o cümlədən çayçılığın sənaye miqyaslı inkişaf tarixinə nəzər saldıqda subtropik təsərrüfatların sürətli inkişaf mərhələsinin ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin qayğısı və səyi ilə 1970-1980-cı illərdə baş verdiyini görərik.
F.Quliyev qeyd edib ki, çayçılığın təşkilinin, çay istehsalının tənzimlənməsinin və çay məhsullarının keyfiyyətinin təmin edilməsinin hüquqi əsaslarını müəyyən edən “Çayçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qəbul edilməsi ölkədə çayçılığın inkişafı üçün əlverişli mühit yaratmışdır.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Lerik rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsinin rəisi Mahmud Zahidov, LREM -nin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov, Çay və subtropik bitkilər şöbəsinin əməkdaşı, kimya üzrə fəlsəfə doktoru İsa Hüseynov, Arxeologiya şöbəsinin böyük elmi işçisi Samir Kərimov və fermerlər mövzu ilə bağlı təkliflərini bildiriblər.

В Лерике были проведены обсуждения на тему «Прогрессивные технологии выращивания чая и цитрусовых»
В Лерике при совместной организационной поддержке Лянкяранского регионального научного центра (ЛРНЦ), Института почвоведения и агрохимии НАНА и Лерикского районного управления сельского хозяйства состоялся научно-практический семинар на тему «Прогрессивные технологии выращивания чая и цитрусовых».
Мероприятие проведено в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «Об утверждении Государственной программы по развитию чаеводства в Азербайджанской Республике на 2018-2027 годы», подписанным 12 февраля текущего года.
Выступивший на семинаре директор ЛРНЦ, профессор Фарман Гулиев рассказал о создании чайных и цитрусовых плантаций, оказании надлежащего агротехнического ухода при посеве и возделывании. Он отметил, что принятие Государственных программ по развитию чаеводства и цитрусовых укрепит аграрный потенциал страны путем развития этих областей, влияния на внутренний спрос и снижения зависимости от импорта и улучшения условий жизни населения.
Ф.Гулиев отметил, что принятие Закона Азербайджанской Республики «О чае», который определяет правовую основу для организации чаеводства, регулирования производства чая и обеспечение качества чайных продуктов, создало благоприятные условия для развития чаеводства в стране.
На мероприятии директор Института почвоведения и агрохимии член-корреспондент НАНА, Аловсат Гулиев, начальник Управления сельского хозяйства Лерикского района, Махмуд Захидов, заместитель директора по научной работе ЛРНЦ, доктор философии по истории Маис Джафаров, сотрудник Отдела чая и субтропических растений, доктор философии по химии Иса Гусейнов, старший научный сотрудник Отдела археологии Самир Керимов и фермеры выразили свои предложения по теме.