Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı “Milli irs mükafatı”na layiq görülüb
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Rəsmi Qəbullar Sarayında Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təsis etdiyi “Milli irs mükafatı”nın təqdimat mərasimi keçirilib.
Beynəlxalq abidələr və tarixi yerlər günü münasibətilə keçirilən mərasimdən öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr edilən “Heydər Əliyev və mədəni irs” adlı fotosərgiyə baxış olub.
Tədbirdə Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev çıxış edərək hər il Beynəlxalq abidələr və tarixi yerlər gününün ölkəmizdə geniş şəkildə qeyd olunduğunu, paytaxtda və bölgələrdə müxtəlif tədbirlərin təşkil edildiyini söyləyib. Bildirib ki, tarixi abidələrimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban Əliyeva tərəfindən həm ölkə daxilində, həm də xaricdə silsilə layihələr həyata keçirilir.
Ə.Qarayev, həmçinin ötən ay Bərdə rayonunda yerləşən “Allah-Allah” türbəsi və Torpaqqala kompleksinin, o cümlədən Quba şəhərində yerləşən “Hündür günbəzli hamam”ın əsaslı şəkildə bərpa olunduqdan sonra istifadəyə verildiyini bildirib.
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova isə çıxışında tarixi abidələrin mühafizəsinə diqqət göstərməyin hər bir vətəndaşın borcu olduğunu deyib.
Daha sonra Azərbaycanın mədəni irsinin təbliği, milli memarlıq və bərpaçılıq sənətinin təşviqi, tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması sahəsində fəaliyyətin dəstəklənməsi və stimullaşdırılması məqsədilə nazirliyin 2013-cü ildə təsis etdiyi “Milli irs mükafatı” bu sahə üzrə fərqlənmiş tədqiqatçılara təqdim olunub.
Azərbaycanın mədəni irs abidələrinin tədqiqində xidmətlərinə görə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qəhrəman Ağayev “Milli irs mükafatı”na layiq görülüb.

Сотрудник Института археологии и этнографии удостоен Премии «Национальное наследие»
Во Дворце официальных приемов Управления делами Президента Азербайджанской Республики состоялась церемония вручения Премии «Национальное наследие», учрежденной Министерством культуры и туризма.
До начала церемонии, проведенной по случаю Международного дня памятников и исторических мест, состоялась фотовыставка «Гейдар Алиев и культурное наследие», посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии министр культуры и туризма Абульфаз Гараев отметил, что ежегодно в нашей стране широко отмечается Международный день памятников и исторических мест, в столице и регионах проводятся различные мероприятия. Он довел до внимания, что Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент, глава Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева реализуют ряд проектов в стране и за рубежом, направленных на сохранение наших исторических памятников и доведение их до грядущих поколений.
А.Гараев также отметил, что в прошлом месяце были реставрированы и даны в пользование расположенные в Барде гробница «Аллах-Аллах» и комплекс Торпаггала, в том числе архитектурный памятник "Hündür günbəzli hamam" в Губе.
Директор Института археологии и этнографии НАНА, профессор Маиса Рагимова подчеркнула, что защита исторических памятников наш гражданский долг.
Затем началась церемония вручения Премии «Национальное наследие», учрежденной министерством в 2013 году с целью пропаганды культурного наследия Азербайджана, поощрения национального архитектурного и реставрационного искусства, поддержки и стимулирования деятельности в области защиты памятников истории и культуры.
Ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии, кдоктор философии по истории Кахраман Агаев был награжден Премией «Национальное наследие» за вклад, внесенный в исследование памятников культурного наследия Азербайджана.