İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Auqusto Massari, İtaliyanın “Kinetics Technology” şirkətinin innovasiya strategiyası üzrə vitse-prezidenti Qaetano İaquaniello və Roma Tor Verqata Universitetinin professoru Massimiliano Barletta AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasını (MEK) ziyarət ediblər.
MEK-in Kitabxana-xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova qonaqlara kitabxananın yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə geniş məlumat verib.
İtaliyalı qonaqlar MEK-in yardımçı fondlarını və oxu zallarını gəzərək Nadir kitab fondunda saxlanılan nüsxələrlə tanış olublar.
Bundan əlavə, səfir Auqusto Massari 20-yə yaxın ölkənin diplomatik nümayəndəliyinin təmsil olunduğu MEK-in Diplomatik fondunda İtaliyaya aid guşənin yaradılması üçün tələb olunan vəsaitlərin ən qısa zamanda kitabxanaya təqdim ediləcəyini bildirib.
Qonaqlar daha sonra “Heydər Əliyev - 95”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - 100”, “İlham Əliyev”, “Xocalı soyqırımı” və “31 Mart soyqırımı” mövzusunda nümayiş etdirilən sərgilərlə tanış olublar.

Italian Ambassador to Azerbaijan visited the Central Scientific Library
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Azerbaijan Augusto Massari, Vice President of Innovation Strategy of the Italian company "Kinetics Technology" Gaetano Yakuanello and Professor of the University of Rome - Tor Vergata Massimiliano Barletta visited the Central Scientific Library of ANAS.
Aygyun Safarova, head of the Department of Library-Service of the CSL, told the guests about the history and activities of the library.
The Italian guests got acquainted with the auxiliary funds and reading rooms of the CNB, as well as with the specimens stored in the Rare Books Foundation.
In addition, Ambassador Augusto Massari noted that the funds needed to create an Italian corner in the diplomatic fund of the CSL, where a diplomatic representation of about 20 countries are represented, will be submitted to the library in the near future.
Then, guests got acquainted with the exhibitions "Heydar Aliyev - 95", "Azerbaijan Democratic Republic - 100", "Ilham Aliyev", "Khojaly genocide" and "Genocide on March 31".