İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Auqusto Massari, İtaliyanın “Kinetics Technology” şirkətinin innovasiya strategiyası üzrə vitse-prezidenti Qaetano İaquaniello və Roma Tor Verqata Universitetinin professoru Massimiliano Barletta AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasını (MEK) ziyarət ediblər.
MEK-in Kitabxana-xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova qonaqlara kitabxananın yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə geniş məlumat verib.
İtaliyalı qonaqlar MEK-in yardımçı fondlarını və oxu zallarını gəzərək Nadir kitab fondunda saxlanılan nüsxələrlə tanış olublar.
Bundan əlavə, səfir Auqusto Massari 20-yə yaxın ölkənin diplomatik nümayəndəliyinin təmsil olunduğu MEK-in Diplomatik fondunda İtaliyaya aid guşənin yaradılması üçün tələb olunan vəsaitlərin ən qısa zamanda kitabxanaya təqdim ediləcəyini bildirib.
Qonaqlar daha sonra “Heydər Əliyev - 95”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - 100”, “İlham Əliyev”, “Xocalı soyqırımı” və “31 Mart soyqırımı” mövzusunda nümayiş etdirilən sərgilərlə tanış olublar.

Чрезвычайный и полномочный посол Италии в Азербайджане Августо Массари, вице-президент по инновационной стратегии итальянской компании “Kinetics Technology” Гаэтано Якуанелло и профессор Римского университета - Тор Вергата Массимилиано Барлетта посетили Центральную научную библиотеку НАНА.
Завотделом библиотечных услуг ЦНБ Айгюн Сафарова рассказала гостям об истории и деятельности библиотеки.
Итальянские гости ознакомились с вспомогательными фондами и читальными залами ЦНБ, а также с экземплярами, хранящимися в Фонде редких книг.
Кроме того, посол Августо Массари отметил, что средства, необходимые для создания итальянского уголка в Дипломатическом фонде ЦНБ, где представлено дипломатическое представительство около 20 стран, будут представлены в библиотеку в ближайшее время.
Затем гости ознакомились с выставками «Гейдар Алиев - 95», «Азербайджанская Демократическая Республика - 100», «Ильхам Алиев», «Ходжалинский геноцид» и «Геноцид 31 марта».